zilonis
Foto: Shutterstock

Izrādās, ka janvāris ir ne tikai mēnesis, kad mēs uzsākam ceļojumu uz veselīgāku dzīvesveidu, bet arī laiks, kad dažkārt attiecības piedzīvo pārmaiņas. Patiesībā jau gadiem ilgi janvāris tiek dēvēts par "šķiršanās mēnesi", jo tieši pēc gada nogales svētkiem pieaug laulību šķiršanas gadījumu skaits. Kāpēc tā notiek?

Kā raksta "New York Post", daudzi pāri uzskata, ka tieši svētku sezona ir pēdējais piliens viņu attiecībās. Protams, ikviena mērķis ir izturēt Ziemassvētku laiku un pievērt acis uz radušajām problēmām laulībā, tomēr tieši šis lēmums padara janvāri par vienu no grūtākajiem mēnešiem gadā. Pat juridiskajās aprindās šis mēnesis ir ieguvis titulu – "Šķiršanās mēnesis".

"Tā ir pilnīga taisnība, ka gada pirmajā mēnesī, īpaši tā pirmajā pusē, novērojams lielāks gan jauno klientu, gan laulības šķiršanas pieteikumu skaits. Tāpēc pirmā nedēļa pēc brīvdienām ir ārkārtīgi aizņemta," 2019. gadā laikrakstam "USA Today" sacīja advokāte Laura Vasere.

Zīmīgi, ka arī 2020. gada veiktajā pētījumā tika atklāts, ka jaunā gada sākumā par vairāk nekā 100% pieauga tādi meklēšanas vaicājumi kā "DIY ("Dari pats") šķiršanās", "ātra šķiršanās" un "šķiršanās no mana partnera".

"Decembris ir ļoti saspringts mēnesis – nauda bieži ir ierobežota, trauksme ir pastiprināta, un laika ir maz. Ja attiecībās jau ir radušās kādas problēmas, stress, kas saistīts ar centieniem radīt ideālus Ziemassvētkus, var kļūt par pēdējo pilienu," laikrakstam "Daily Mail" sacījusi advokāta konsultante Alberta Tevī. "Pāri iztur Ziemassvētku laiku, bieži vien bērnu un ģimenes dēļ, taču drīz pēc tam viņu attiecības sabrūk pilnībā."

Tātad, vai Ziemassvētki ir izšķirošais faktors?

Tiesa, vecāki šajā laikā bieži ir ļoti noslogoti, cenšoties radīt "perfektus Ziemassvētkus" saviem bērniem. Viens no lielākajiem stresa avotiem ir finansiālais spiediens. Saskaņā ar Laulības šķiršanas finanšu analīzes institūta datiem, naudas problēmas ir saistītas ar 22 procentiem no visiem šķiršanās gadījumiem, un Ziemassvētku laikā šis stress var vēl pastiprināties, norāda portāls "Lexology".

Bieži vien pāri atliek laulības šķiršanas procesu līdz jaunajam gadam, lai izvairītos no sarežģījumiem ģimenē.

Vai Jaungada apņemšanās ir pie "vainas"?

Jā, viens no iemesls, kāpēc šķiršanās bieži notiek janvārī, ir tas, ka, tuvojoties gada beigām, daudzi no mums izvērtē, kāds ir bijis aizvadītais gads. Dažkārt cilvēki atklāj, ka viņi ir bijuši dusmīgi, sarūgtināti vai vīlušies – tieši attiecību dēļ. Tas bieži noved pie apzināta lēmuma sākt jauno gadu pavisam no jauna, skaidro psihoterapeite Dr. Karene Filipa. Janvāris ar savu saukli "Jauns gads, jauns es!" kļūst par brīdi, kad šķiršanās tiek uztverta kā solis uz labāku dzīvi. Un tas arī viss!

Starp citu, arī grāmatas "OMG We're Getting Married – 7 Essential Things To Know Before We Say I Do" autore atklāj, ka šis gada laiks ir īpaši populārs kā šķiršanās laiks, jo Ziemassvētku laikā cilvēki ir bijuši apkārt ģimenei, draugiem un atbalsta sistēmām, kas var sniegt papildu drosmi pieņemt šādu lēmumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!