Bagāta sieva, nelaimīga dzīve? Izrādās, ka – jā. Ja vēlies laimīgu attiecību dinamiku, vīrietim labāk būtu pelnīt vairāk nekā viņa partnerei, norāda zinātnieki no Daremas Universitātes. Pretēji – viņi biežāk attiecībās būs nelaimīgi un sastapsies ar garīgās veselības problēmām, atklājies nesen veiktā pētījumā.
Pētījumā, kas publicēts žurnālā "The Economic Journal", secināts – patiesi, ja sieva pelna vairāk nekā vīrs, tas palielina garīgās veselības problēmu risku abiem partneriem, taču jo īpaši tas ietekmē vīrieti.
Pētījums rāda, ka visā pasaulē pieaug tendence, ka sievas ir ģimenes uzturētājas. Tas īpaši attiecas uz tādām valstīm kā ASV un Zviedrija, kur šis rādītājs ir palielinājies par 25 procentiem kopš 2000. gadu sākuma. Taču līdz šim nevienā citā pētījumā nav vērtētas šo pārmaiņu psiholoģiskās sekas.
Daremas Universitātes zinātnieki analizēja saistību starp laulātā ienākumiem un garīgo veselību, pētot heteroseksuālus pārus Zviedrijā, kuri apprecējās 2021. gadā un kuru vidējais vecums bija 37 gadi.
Pētnieki atklāja, ka mirklī, kad sieva sāk pelnīt vairāk, būtiski palielinās risks sašķobīties garīgajai veselībai. Un šīs izredzes ir augstākas vīrietim. Runājot skaitļos, garīgās veselības problēmu risks pieaug par astoņiem procentiem jebkuram no partneriem un par 11 procentiem vīriešiem.
Pētījumā arī atklājās, ka pastāv pozitīva saistība starp ienākumiem un garīgo veselību. Tātad, pieaugot ienākumiem, indivīdu garīgā veselība parasti uzlabojas, jo papildu ienākumi nozīmē daudz komfortablāku dzīvesveidu. Tomēr, ja tiek ņemti vērā tikai sievas ienākumi, šī saistība kļūst negatīva.
Protams, tas norāda, ka ienākumi ir ne tikai finanšu stabilitāte, bet arī varas dinamika attiecībās. Vīrieši var justies pazemoti vai mazāk pārliecināti par sevi, ja sieva sāk pelnīt vairāk nekā viņi. Šī nedrošība dažkārt liek viņiem pievērsties, piemēram, atkarību izraisošām vielām.