Jautājums: Labdien. Gribu uzdot jautājumu tieši psihoterapeitam. Man ir 32 gadi. Neesmu bijusi precējusies. Problēma ir tāda, ka visas manas iepriekšējās attiecības ar vīriešiem ir izjukušas. Nevaru saprast, kāpēc tas tā notiek.
Atbild psihoterapeits Dr. Andris Veselovskis:
Uz psihoterapiju nāk ļoti daudz cilvēku ar līdzīgām problēmām. Psihoterapija ir tieši tā ārstēšanas metode, kura palīdz risināt attiecību problēmas.
Ja attiecības nesanāk, tas nozīmē, ka cilvēka prātā ir iesakņojies tāds domāšanas un izturēšanās modelis, kurš nodrošina attiecību izjukšanu. Un šie modeļi parasti tiek nodoti no vecākiem bērniem.
Piemēram. Trīs paaudzēs sievietes vienas ir audzinājušas bērnu un vīrietis ir aizgājis pirmajā kopdzīves gadā. Tātad sieviešu prātā darbojas slēpta domāšanas un uzvedības programma, kura nosaka to, ka attiecībām bērna pirmajā dzīves gadā ir jāizjūk. Tas kādam var likties neticami. Taču uzmanīgāk pavērojot apkārt notiekošo, līdzīgus scenārijus var ieraudzīt bieži. Ja meitene ir augusi ģimenē, kurā nav bijis tēvs, tad viņa nav redzējusi, kā tiek veidotas sievietes un vīrieša attiecības. Meitenei arī pašai nav pieredzes, kā runāt ar tēvu, kā runāt ar vīrieti. Tas veicina mazvērtības kompleksu veidošanos un grūtības veidot ilgstošas un stabilas attiecības ar vīriešiem.
Psihoterapija palīdz saprast un izmainīt domāšanas un uzvedības programmas, kuras noved pie attiecību sabrukuma. Cilvēks terapijas procesa gaitā var iemācīties veidot veiksmīgas attiecības.
Vēlot veiksmi, Dr. Andris Veselovskis.
Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu speciālista e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt teksta garumu un pareizrakstību, kā arī saglabāt vēstules autora anonimitāti. Šiem ieteikumiem ir tikai izglītojošs nolūks, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.