Jautājums: Labdien! Mani jau kādu laiku nomoka asaru nesavaldīšana. Ko es ar to domāju? Saprotiet, es nevaru vienkārši sarunāties, piemēram, ar mammu, draugu, man mīļiem cilvēkiem, par kādām problēmām, aktuālām tēmām u.tml., jo man pēkšņi uznāk asaras ne no šā, ne no tā, es vienkārši tās nevaru savaldīt, bet es arī nevēlos raudāt tajā momentā.

Es vienkārši nevaru pateikt man mīļiem cilvēkiem, ka es viņus mīlu, ko es jūtu, man uzreiz nāk raudiens. Man tas traucē dzīvot. Ja man pasaka ko mīļu, man arī dažkārt nāk virsū šī bēda.

Es nevaru vienkārši sarunāties ar draugu, piemēram, par mūs skarošām problēmām, es nevaru izteikt savas domas, jo nāk virsū asaras. Un tā tas nav bijis vienmēr. Kas ar mani notiek? Palīdziet, lūdzu!

Paldies!

Atbild psihoterapeits Dr. Andris Veselovskis (konsultācijas Rīgā, Maiznīcas ielā 12-1; pieteikšanās pa e-pastu: andris@psihoterapijasprakse.lv vai telefonu: 29448680):

Ja vadzis ir pilns, tas lūzt.

Ir acīmredzami, ka Jūsu prāts ir pārslogots ar kādām emocijām un domām. Kad cilvēka prāts netiek ar kaut ko galā, parādās ārējas izpausmes. Tā var būt raudulība, nomāktība, paaugstināts satraukums.

Lai šo problēmu risinātu, Jums ir jāatbrīvojas no tām emocijām un domām, kuras ir uzkrājušās Jūsu prātā. Tās ir „jāizrunā ārā", jāizrunā ar cilvēkiem, kuri spēj Jūs uzklausīt un saprast. Tie varētu būt draugi, tas varētu būt psihoterapeits. Svarīgi atrast cilvēku, pēc sarunas ar kuru Jums paliktu vieglāk.

Šādās situācijās cilvēki ļoti bieži vēršas pēc palīdzības. Cilvēks izrunā to, kas sāp un it kā atbrīvojas no sāpēm. Cilvēks vairāk var saprast, kas īsti notiek viņa prātā un var iemācīties sevi labāk pārvaldīt. Ir svarīgi atrast cēloni, kas rada emocionālas sāpes. Tas var būt smags tuvinieka zaudējums vai mazvērtības sajūta, kura veidojusies no agras bērnības. Šajā konkrētajā gadījumā ir redzamas sekas kādiem agrākiem notikumiem, nav redzami cēloņi. Šos cēloņus ir iespējams atklāt, saprast un padarīt mazāk aktīvus.

Nav jābaidās risināt emocionālas problēmas. Tās ir risināmas, tāpat kā jebkuras citas problēmas.

Vēlot veiksmi, Andris Veselovskis.

Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu speciālista e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt teksta garumu un pareizrakstību, kā arī saglabāt vēstules autora anonimitāti. Šiem ieteikumiem ir tikai izglītojošs nolūks, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!