Bumba ar laika degli: dienesta romāni
Foto: F64

Neformālas attiecības darbā – emocionāla motivācija vai risks biznesam? Kā liecina statistika, pasaulē vidēji ceturto daļu vadošo amatu ieņem sievietes, bet aptuveni trešdaļa strādājošo sieviešu ir vecākās valsts/atbildīgās darbinieces. Biznesa pasaulē spēka un varas smaguma centri nobīdās, un attiecīgi – atkal atdzimst biznesa sociologu un psihologu daudz pētītā darba vides problēma – dienesta romāni gan to klasiskajā izpratnē, gan pretējā rakursā.

Darba kolēģe/-is vai iekāres objekts?
Viena no mūsdienu darba devēju un ņēmēju aktuālākajām (un joprojām - arī visslēptākajām) konflikttēmām - intīmās, seksuālās attiecības darba vietā/vidē, respektīvi, dienesta romāni. Seksualitāte, instinkti un profesionalitāte. Nav noslēpums, klasiskie stereotipi "gudra = neglīta", "gudra = zilzeķe", "augsti profesionāla = seksuāli nepilnvērtīga", "skaista = dumja", "blonda = aprobežota", "garas kājas, skaists augums = darbam nepiemērota, toties viegli dabūjama", vērtējot potenciālās darba kolēģes - sievietes, daudzviet vēl arvien ir spēkā, turklāt īpatnēji - gan sieviešu, gan vīriešu, gan jauktajos kolektīvos. Savukārt jaunpienācējs vīrietis lielākoties tiek vērtēts pēc viņa CV un profesionālās varēšanas; protams, arī pēc izskata, taču (paradoksāli, bet fakts) - nesaistot ārējos faktorus ar profesionālajām spējām.

Vīriešu? Sieviešu? Jauktais?
Teorētiski visoptimālākais gadījums, lai izslēgtu seksuālu attiecību veidošanos darba vietā, ir viendzimuma darba kolektīvs (ar to atrisinātos klasisko, taču ne viendzimuma attiecību problēma), taču, kā liecina prakse un pieredze, šādam kolektīvam, par spīti virknei pozitīvo momentu, ir nopietni trūkumi - izpaliekot pretējā dzimuma novērtējumam, darbiniekiem ar laiku zūd sevis kā seksuālas būtnes apziņa, var rasties nopietnas izmaiņas pašnovērtējumā, piemēram, slimīga tendence līdzināties priekšniecei(-kam), lai izpelnītos lielāku labvēlību. Tāpēc pasaulē darba devēji lēni, bet pārliecinoši atsakās no viendzimuma darba kolektīvu koncepcijas, jo dzimumu līdzsvars veicina darba ražību. Vienīgi - kā pareizi sabalansēt?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!