Jautājums: dzīvojām ar vīru vairāk nekā 15 gadus, liekas labi dzīvojām. Ir 3 meitiņas 14, 12 un 4 gadu vecas. Pēkšņi uzzinu, ka vīrs atradis draugos savu jaunības dienu (vēl pirms manis) mīlestību, uzsācis romānu., jo es viņu neesot dzirdējusi, sapratusi....... Tagad par mani, mūsu dzīvi, māju, bērniem negrib ne dzirdēt... Redz viņa esot teikusi, ka viņu mīlējusi visus šos 17 gadus, un viņš tam ticot...

Tas nekas, ka viņai arī ir bijis vīrs, 2 bērni... Viņai neesot paveicies ar vīru. Bet, ja es saku, ka mīlu viņu visus šos gadus, to viņš nedzird. Viņš uzvedas kā slims, atbrauc, aizbrauc, sēž, pīpē, neko nerunā, telefonu neceļ........nezinu, ko darīt, kā dzīvot, esmu sadegusi. Berni nervozi, īpaši mazā meitene bļauj, kad viņš brauc prom, krīt pie zemes, jo viņai viņš bija mīļais tētiņš. Pašai nekas neinteresē, nekur nerodu mieru, negribas pat dzīvot.... Kur lai rodu spēku? Pie kā griezties pēc palīdzības? Mums ar vīru ir 38 gadi... Viņš saka - viņam esot krīze... Kādas sekas tas atstās uz bērniem?

Atbild psiholoģe konsultante, radošā psiholoģijas centra "Ģimenei" vadītāja Iveta Gēbele (www.gimenei.lv, pieteikšanās konsultācijām Rīgā un Liepājā notiek pa e-pastu iveta.gebele@gmail.com vai telefonu 29757231):

Atbilde: Sveiki! No vēstulē rakstītā, tik tiešām var secināt, ka jūsu ģimene ir nonākusi krīzē. Un nav jēgas meklēt vainīgos. Attiecības veido divi un iespējams, ka gan viens, gan otrs kādu brīdi, ikdienas steigā kaut kur neesat viens otru līdz galam sadzirdējuši, saredzējuši un sapratuši ar otru cilvēku notiekošo. Krīze ir situācija, kad pastāvošajā dzīvē ir pienācis brīdis, kad kaut kas ir jāmaina, ka pa vecam vairs dzīvot nevar. Tas nes līdz daudz jūtu un emociju, - dusmu, skumju, sāpju, aizvainojumu un naida. Ir sajūta, ka pasaule gāžas. Un daļēji tā arī ir, jo vecā pasaule gāžas. Un tas attiecas uz visu ģimeni, gan pieaugušajiem, gan bērniem. Ja paši netiekat galā, iesaku vai nu vienai pašai vai labāk abiem ar vīru apmeklēt ģimenes terapeitu.

Speciālists palīdzēs, pirmkārt, pašiem saprast, kas notiek šobrīd jūsu attiecībās un atrisināt tās pēc iespējas ar mazākiem "puniem un sasitumiem". Jums abiem šobrīd ir jātiek galā ar savām jūtām, savām attiecībām, pēc iespējas neiesaistot tajās bērnus, nemanipulējot ar partneri caur bērniem, kas ir viena no lielākajām kļūdām, ko pieļauj partneri, nonākuši attiecību grūtībās.

Kas attiecas uz bērniem, viņiem ir jāzina tas, ka kā partneri jūs esat nonākuši grūtībās, ka partnerattiecībās un mīlestībā ir krīze, bet kā vecāki jūs tāpat mīlat bērnus, pat, ja no malas tā neizskatās. Tad bērni šo situāciju izdzīvos vieglāk, tā neatstās smagas sekas uz bērnu dzīvi. Ja gribat pasargāt bērnus no paliekošām traumām, ir jāiemācās atdalīt partneru un vecāku lomas. Lai gan, kad emocijas ir tik sakāpinātas, to izdarīt ir ļoti grūti. Tāpēc vislabāk palīdzēs speciālists. Tas arī palīdzēs rast spēku dzīvot tālāk, lai kas arī notiek un lai kādiem purviem būs jāizbrien.

Lai jums izdodas! Iveta Gēbele, psiholoģe, sistēmisko risinājumu konsultante

Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu speciālista e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt tekstu. Speciālistu ieteikumiem ir tikai izglītojošs raksturs, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!