Nav naudas - nav mīlestības?
Pirmais pārbaudes etaps - tad, kad jūs (nav svarīgi kurš: vīrs vai sieva, vai abi) zaudējat darbu, vajag domāt, kā apgādāt ģimeni. Jo, lai cik stipras arī nebūtu jūtas, materiālās un finansiālās problēmas var iznīcināt ja ne visu, tad pietiekami daudz. Tāpēc svarīgi brīdī, kad šīs problēmas paspilgtinās, nedot iespēju tām kļūt svarīgākām par jūtām un savstarpējām attiecībām. Krīze it kā pasaka priekšā, ka nauda, materiālā labklājība - nav galvenais dzīvē, vēl jo vairāk attiecībās. Pat ar minimāliem līdzekļiem var izvilkt šos mēnešus, kamēr ilgs krīze. Bet tagad - mazāk izklaides un greznības, vairāk laika veltiet viens otram.
Bieži vien tieši vīriešu psiholoģija ir tā, kas pasliktina savstarpējās attiecības ģimenē krīzes laikā. Vīrieša instinkts - nest ģimenei naudu. Pateicoties tam, viņš jūtas pašpietiekams un pārliecināts. Pretējā gadījumā - nevienam nevajadzīgs un nepilnvērtīgs. Ja viņš nevarēs atrast cienīgu darbu, tad būs morāli nomākts līdz tam, ka varētu sākt lietot alkoholu. Protams, līdz kliņķim nonāk tikai vīrietis - neveiksminieks, taču naudas trūkums nervus bojā pamatīgi. Vajadzētu viņu visādā veidā atbalstīt, paskaidrot, ka bezdarbs - tas ir pārejošai, galvenais - tas, ka mēs esam kopā. Vīrietim nepatīk justies kā liekēdim, tāpēc, ja viņš šobrīd pelna mazāk, esiet viltīgākas. Lūdziet viņu vairāk palīdzēt mājas darbos. Piemēram, veikt ilgi gaidīto remontu dzīvoklī, salabot to, kam rokas agrāk neķērās klāt... Vajag darīt visu iespējamo, lai tikai krīzes dēļ nerastos lieli strīdi. Pacentieties, neskatoties uz stāvokļa sarežģītību, pret krīzi attiekties filozofiski. Grūtības mums tiek dotas tāpēc, lai vairāk cienītu bezrūpības laiku, lai cienītu pamatvērtības, saudzētu viens otru.
Stāsts no dzīves
"1998. gads manai ģimenei bija liktenīgs. Sabruka vīra investīciju uzņēmums, noguldītie ietaupījumi bankā "sadega" - vienā dienā mēs pazaudējām visu un atradāmies uz izdzīvošanas robežas. Vīrs ļoti sāpīgi pārdzīvoja biznesa zudumu, bet mums izdevās izdzīvot, saglabāt ģimeni un mīlestību ļoti smagos psiholoģiskos un materiālos apstākļos. Vīrieši ļoti bieži finansiālās stabilitātes zaudēšanu pārdzīvo smagi, zaudē ticību sev, krīt depresijā, nolaiž rokas. Ļoti daudz kas šajā sarežģītajā laikā ir atkarīgs no sievietes, no viņas gudrības un pacietības.
1. nekad nepārmetiet vīram, ka viņš pazaudēja darbu, pat ja jums jābūt vienīgajai ģimenes apgādniecei un jūs ļoti nogurstat.
2. Nenogurstiet atgādināt, ka jums ir labi kopā ar viņu jebkuros apstākļos.
3. Saglabājiet optimismu un krietnumu, lai kas arī notiktu.
4. Neskumstiet un neatsakiet sev prieku, ko sniedz ķermeniskais kontakts.
5. Esiet pacietīga un vīrišķīga. Krīze - tas ir pārejošs etaps, kuru vajag tikai pārdzīvot.
Ja ģimenē ir bērns
Aprūpēt bērnu krīzes laikā vajadzīgā līmenī - tas ir virsuzdevums. Turklāt, tas ir izpildāms. Protams, ierobežot viņa izklaides nāksies. Piemēram, viņam būs vairākus mēnešus jāiztiek bez dažāda veida atrakcijām, kinoteātra vietā būs jāiztiek ar televizoru vai datoru, bet saldumus ēdīsiet mājās. Protams, var pienākt situācija, ka arī to vairs nebūs iespējams izdarīt. Tad, rūpējoties par bērnu, materiālās izpausmes nepietiekamība būs jāaizstāj ar dvēseliskām un morālām izpausmēm. Krīze patiešām satuvina. Tā dod iespēju vairāk laika pavadīt kopā, novērtēt to, ka jūs esat viens otram, kārtējo reizi saprast, ka nauda - tie ir tikai papīriņi un laimi, mīlestību par tiem nenopirksi. Krīzes laikā vairāk cienīsi savu otro pusīti par sapratni, rūpēm, atbalstu, sava veida pašuzupurēšanos (kad ekonomē priekš sevis to nolādēto naudu, kas tev ir, lai kaut ko nopirktu ģimenei vai iepriecinātu sievu/vīru). Saskaņā ar pēdējiem pētījumiem, beļģu vīrieši sākuši ekonomēt uz mīļākajām krīzes laikā. Vai tad tas nav pozitīvs rezultāts?
Bieži vien krāpšanas galvenais iemesls ir tas, ka otra pusīte velta pārāk maz uzmanības. Bet iemesls uzmanības neizrādīšanai ir banāla pārslodze un nogurums darbā, tieksme pēc iespējas vairāk nopelnīt. Tagad pati dzīve ir devusi iespēju mainīt pastāvošo lietu kārtību. Vajag to, ar šo pašu iespēju, izmantot. Tā kā šai situācijai valstī, jā, un visā pasaulē kopumā, ir ne tikai negatīvā, bet arī pozitīvā puse. Un kā tā atsaucas uz jums, lielākoties ir atkarīgs no jums pašiem. Ja sēdēsiet, rokas klēpī salicis un žēlosieties par skaudro likteni, kurš atņēmis jums tik labi apmaksāto darbu un līdz ar to visus citus civilizācijas labumus, labāk no tā jums nekļūs. Tajā pašā laikā, pieņemot krīzi, kā pašu par sevi saprotamu un optimizējot savus izdevumus, var to pat nepamanīt.
Ģimene pret krīzi
Speciālista komentārs:
Ja ģimene ir elastīga, tad vīrietis, zaudējot darbu, ātri un viegli uzņemsies citus pienākumus: izņems bērnus no bērnu dārza vai skolas, palīdzēs veikt mājas darbus, pirks produktus, pagatavos vakariņas u.tml. Ja ģimene ir pietiekami rigīda, tad vīrietis turpinās spēlēt atpūtnieka lomu, kas viņam pienākas patriarha apstākļos pēc grūtas darba dienas, lai gan tas šobrīd vairs neatbilst patiesībai. Tā vietā, lai pakārtotos jaunajai situācijai, vīrs un sieva var visiem spēkiem censties saglabāt iepriekšējo ģimenes veidojumu, izliekoties, ka nekas briesmīgs nav noticis, vai stipri konfliktēt un apvainot viens otru neattaisnoto gaidu rezultātā.
Finansiālās krīzes laikā ģimene var saskarties ar to, ka apmierināt iepriekšējās vērtības ģimenei vairs nav naudas, piemēram, realizēt tradicionālo braucienu atvaļinājuma laikā pie jūras.
Šajā gadījumā ģimenei nākas izvēlēties: vai nu pārskatīt savas prioritātes un radīt jaunas, vai turēties pie iepriekšējām un bēdāties, dusmoties, nespējot tās realizēt".