Viņa norāda, ka, 1.jūnijā mainoties kārtībai, kādā piemērojama PVN pazeminātā likme, valdība nav pietiekami skaidri norādījusi, vai prezervatīvi ir uzskatāmi par pazeminātās likmes objektu vai nē.
Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem, lai piemērotu pazemināto nodokļu likmi, precei jāatbilst trīs pazīmēm - tai jābūt medicīniskai ierīcei, kas tiek izmantota kādu organisma funkciju traucējumu atvieglošanai vai ārstēšanai, turklāt tā jāizmanto tikai individuālai lietošanai.
Pēc viņas teiktā, esot konstatējamas pretrunas Valsts ieņēmumu dienesta (VID) viedoklī, kas savā interneta mājaslapā publicētajā vēstulē "Par pievienotās vērtības nodokļa samazinātās likmes piemērošanu medicīniskajām ierīcēm no 2011.gada 1.jūnija", atsaucoties uz Ārstniecības likumu, min, ka pie medicīnas ierīcēm pieskaitāmas arī tās, kas paredzētas dzimstības kontrolei.
"Taču tajā pašā laikā informatīvajā vēstulē tirgotājiem VID norāda, ka uz prezervatīviem tomēr nav attiecināma pazeminātā likme, jo tie, tāpat kā lubrikanti un grūtniecības testi, netiek izmantoti esošu organisma funkciju traucējuma ārstēšanā vai atvieglošanas profilaksē. Tādējādi var secināt, ka prezervatīviem, ja tie lietoti, lai izsargātos no nevēlamas grūtniecības, ir jāpiemēro 22% PVN likme, bet, ja tie tiek lietoti seksuāli transmisīvo slimību profilaksei, tad tiem pienākas 12% likme," skaidro biedrības pārstāve.
Viņa stāsta, ka 22% PVN likme nozīmētu to pieejamības samazināšanos, kas palielinātu STS, tostarp imūndeficīta vīrusa (HIV) izplatību.
Latvijā lielākās zāļu lieltirgotavas "Recipe plus" pārstāve Zaiga Barvida atklāj, ka kompānija, nosakot PVN likmi prezervatīviem, vadās pēc ražotāju rekomendācijām. Dažiem tā esot 12%, bet dažiem - 22%. Viņa arī atzina, ka skaidra nostāja no VID šajā jautājumā neesot saņemta.
Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC) jūnijā reģistrēts 5000.inficēšanās gadījums ar HIV.