Foto: PantherMedia/Scanpix

Jautājums: Ar vīru mums ir nesaskaņas jau divus gadus viņa nepamatotās greizsirdības dēļ. Patiešām neesmu "palaistuve", flirtu ar mani nepieļauju un nogriežu to jau sākumā. Gluži otrādi, ja smaidu, tad tikai pieklājības pēc un vairāk esmu nepieejama un noslēgta. Strādāju, audzinu divus dēlus, maksāju maksājumus, gatavoju ēst - vienmēr nesanāk, bet cenšos....Darbā esmu vadītāja...semināri, komunikācija utt. vedu puikas uz dārziņu un skola un atpakaļ. Pēdējā laikā izpaužas vīra agresija....

Decembrī, negribot paliku stāvoklī - sapratu, ka trešam bērnam neesmu gatava ...Iztaisīju abortu vīram negribot, vīrs nepalīdzēja ar naudu, arī  neatbrauca pakaļ... Ārsts ieteica kontracepciju -  spirāli... Ilgi domāju un šodien to izdarīju, un atkal saņēmu nosodījumu. Viņš mani nosauca par "mauķeli', teica ka vēlos tikai "laist" apkārt. Pats paņēma pudeli, iesēdās mašīnā un dzer.

Atbild psihoterapeite Benita Griškeviča (konsultācijas Brīvības ielā 37, pieteikšanās pa telefonu 29204920 vai e-pastu benita@psihodinamika.lv. Konsultēšana skaipā: benita.griskevica):

Atbilde: Greizsirdība ir vīra problēma, kas izriet no zemās pašcieņas.  Personības izmaiņas, kas rodas ļaunprātīgas alkohola lietošanas dēļ, nereti pastiprina šo rakstura iezīmi. Grūtības just paļāvību un drošību attiecībās veidojušās agrā bērnībā, un Jums ar to nav nekāda sakara. Arī dzeršana ir viņa paša izvēle.

Pats par sevi saprotams, ka, koriģējot savu uzvedību, Jūs nevarat atrisināt viņa problēmu. Lai ko Jūs darītu vai nedarītu, smaidītu vai norobežotos, - tas nepalīdzēs viņam justies labāk. Jo vairāk ļausieties kontrolei un pazemojumiem, jo vairāk taisnosieties un centīsieties, jo vairāk viņā nostiprināsies pārliecība, ka patiesībā Jūs esat atbildīga par to, kā viņš jūtas un ko dara. Savukārt tas kavēs viņu apzināties savas greizsirdības un agresijas ietekmi uz attiecībām  un attālinās problēmu risināšanu.

Jūs neesat atbildīga par otru cilvēku, bet esat atbildīga par savu ieguldījumu attiecībās.  Jums tāpat kā vīram ir iespēja apzināties savu ietekmi uz attiecībām.

Ir dabiski just iekšēju pretošanos pieņemt patiesību, ka  cieņa vai necieņa, ko saņemam, ir arī pašu nopelns. Neviens no mums nevēlas saņemt sliktu izturēšanos, tomēr dažkārt nākas attapties situācijās, kur  reizē ar  pāridarījumu neskaidri jūtam, ka paši kaut kādā ziņā esam veicinājuši, lai tas notiktu. Piemēram, šobrīd, pamatots ir jautājums, - kādas sekas liksiet izjust vīram, kā reaģēsiet uz viņa nepieļaujamo izturēšanos. Kā mēdzat rīkoties parasti? Kā vēlētos rīkoties un kādu efektu cerat panākt?

Ja izdodas uzsākt ceļu pretī sev, tas sola vērtīgus atklājumus - pavisam mazus un viegli realizējamus sīkumus, kuri spējīgi mainīt saskarsmi un sniedz vairāk cieņas, -  vismaz no sevis pašas.

Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu speciālista e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt tekstu. Speciālistu ieteikumiem ir tikai izglītojošs raksturs, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.

 

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!