boksa cimdi spēks dators
Foto: PantherMedia/Scanpix
Iedomāties mūsdienu cilvēka dzīvi bez Interneta kļūst arvien grūtāk – vispasaules tīkls ir iekļuvis praktiski visās dzīves sfērās. Bieži vien tieši vīrieši kļūst par savu kaislību ķīlniekiem un pamazām zaudē saikni ar realitāti, pavadot visu brīvo laiku pie datora. Šādas atkarības rezultātā var rasties problēmas personīgajā dzīvē – vīrs atsvešinās no ģimenes, ar sievu sarunājas tikai atsevišķās frāzēs u.tml. Atbrīvoties no interneta kaitīgās ietekmes var tādā gadījumā, ja sieviete ir gatava mainīt situāciju, atbrīvoties no rutīnas attiecībās, sniegt palīdzīgu roku savam mīļotajam.

Iemesli un interneta atkarība

Skaitliski vīriešu, kas ir atkarīgi no šīs mūsdienu aizraušanās, ir daudz vairāk nekā sieviešu. Interneta atkarīgie – tā ir viena no atkarības formām, kurai it tādi paši rašanās un izpausmes mehānismi, kā alkoholiķiem, narkomāniem, azarta spēlētājiem u.tml. Psihes izmaiņas, kas norit, var raksturot, kā tieksmi distancēties no realitātes, ieiet iekšējā pasaulē, kur vieglāk eksistēt.

Aiziešanas no realitātes iemeslus var klasificēt pēc darbības tipa tīklā:

  • Ja vīrietis pavada daudz laika sociālajos tīklos un iepazīšanās saitos, tad tas nozīmē, ka viņš meklē atbalstu un sapratni no svešām sievietēm. Šādās ģimenēs sievas pietiekami nevelta laiku savam vīram, pāriem ir problēmas intīmajā dzīvē, sieviete nomāc vīrieti u.tml. Vēl viens Interneta atkarīgā no virtuālajiem iepazīšanās iemesliem – iespēja revanšēties par neveiksmīgām attiecībām pagātnē,
  • Spēļu atkarība raksturīga vīriešiem ar noteiktām psihes īpatnībām – azarta spēlētāji meklē ikvienu iespēju, lai apmierinātu savas kaislības.
  • Bieža porno saitu apmeklēšana – vīrietis cenšas realizēt savas seksuālās fantāzijas, apmierināt visslēptākās vēlmes ar virtuālo stimulu palīdzību.
  • Pastāvīga vēlme piedalīties on-line spēlēs, dažādos projektos, sekot jaunumiem u.c.
    Interneta atkarība var kļūt par paņēmienu, kā atbrīvoties no negatīvām atmiņām, aizmirst finansiālas problēmas u.c.
Pamata faktors, kas pievelk cilvēkus komunicēt tīklā, ir anonimitāte, kas dod brīvības izjūtu.

Interneta atkarības simptomi

Sievietes vienmēr pirmās pamana izmaiņas vīra uzvedībā – vīrs vēlāk iet gulēt vai vispār neguļ naktīs, atsakās no ēdiena vai ēd tieši pie monitora ekrāna, pārstāj sekot sev, nepiedalās ģimenes pasākumos. Viņš dod priekšroku pasēdēt pie datora. Pats vīrietis reti atzīsies, ka viņam radušās problēmas. Līdz pat brīdim, kamēr interneta atkarība nenodara kaitējumu veselībai (galvas sāpes, diskomforts mugurā, rokās, acīs u.c.), viņš uzskata, ka nekas slikts nenotiks.

Ieejot iekšējās aizraušanās pasaulē, vīrietis pakāpeniski atraujas no apkārtējās darbības – viņš upurē tikšanos ar vecākiem un draugiem, liedz savu klātbūtni bērniem un sievai, pieļauj kļūdas.

Ja kāds liedz viņam piekļūt tīklam, tad cilvēks kļūst aizkaitināts, dusmojas un taisa skandālus. Viņš zaudē laika izjūtu, izjūt slimīgu vēlmi pastāvīgi pārbaudīt pastu, kontrolēt savu klātbūtni sociālajos tīklos u.tml.

Tāda uzvedība neizbēgami ir saistīta ar problēmām ģimenes dzīvē. Īpaši bīstama ir atkarība apmeklēt seksuālas tematikas saitus – dzīvesbiedru reālā intīmā dzīve praktiski pārstāj eksistēt, vīrs zaudē interesi pret sievu. Šādas aizraušanās simptoms ir vēlme vīram apmeklēt šādus saitus, kad sieva guļ vai neatrodas blakus.

Vīrietis kļūst noslēgts – nelaiž nevienu pie sava datora, uzliek paroles un visāda cita veida aizsardzību, strauji reaģē tajos gadījumos, kad sieva atklāj faktus, kontaktējoties ar draudzenēm.

Lai izvairītos no Interneta atkarības, vajag apzināties, ka šāda problēma pastāv. Tā kā vīrietis parasti to negrib atzīt, tad sākumā ar šo problēmu nākas cīnīties sievai.

8 soļi, kā atgriezt vīrieti no globālajiem tīkliem

1. Sāciet ar mānijas rašanās iemeslu apzināšanu – uzmanīga sieva pamanīs radušos problēmu tad, kad ar to cīnīties var pašu spēkiem. Izanalizējot kopējo dzīvi, pagātnes notikumus un noskaidrojot, kādas izmaiņas notikušas vīra dzīvē, var mēģināt aizrakties līdz problēmas būtībai.
2. Izvairieties no skandāliem, skaļiem nopēlumiem, attiecību skaidrošanas un nekļūstiet greizsirdīga – izturieties pret vīru uzmanīgi, mierīgi un labvēlīgi.
3. Sāciet ar sarunu – izsakiet savas pretenzijas maigā formā, akcentējot uzmanību savām vajadzībām, kuras pēdējā laikā paliek neapmierinātas.
4. Piedāvājiet problēmas risinājuma ceļus, savu palīdzību tās realizācijā.
5. Neaizmirstiet arī par savu uzvedību – veltiet lielāku uzmanību mājai, ģimenei, interesējieties par vīra lietām.
6. Paralēli mainiet dzīves veidu un centieties radīt to situāciju un atmosfēru mājās, kad vīrs vēl nebija tik ļoti aizrauts ar iekšējo pasauli.
7. Ja agrāk vīrietis par kaut ko interesējās, viņam bija vaļasprieks vai aizraušanās, tad centieties atjaunot bijušo, aiciniet uz mājām vecos draugus, organizējiet kopīgus braucienus un ceļojumus.
8. Piedāvājiet viņam alternatīvu – jaunu aizraušanos, kas var ieinteresēt un aizraut viņu, novērst uzmanību no Interneta.

Sliktāk, kad atkarība no Interneta ir smagu psiholoģisku traumu un problēmu rezultāts, ar to cīnīties var tikai ar speciālistu palīdzību. Atbrīvotie no atkarības no Interneta šajā gadījumā būs grūtāk, jo ir nepieciešama vīrieša piekrišana sākt terapijas kursu, un būs nepieciešams apzināties radušās situācijas smagumu.
Katrs konkrētais gadījums prasa individuālu pieeju, kad tiek ņemts vērā ne tikai cilvēka stāvoklis, bet arī psiholoģiskais klimats ģimenē, sadzīves ieradumi, problēmas starp dzīvesbiedriem u.tml.

Tikai pacietība, izlēmība un gatavība pārvarēt grūtības, lai atgūtu ģimenes laimi, palīdzēs saglabāt laulību un atveseļos attiecības.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!