Viens no šādiem lēmumiem saistīts ar pārdomām, kā rīkoties, ja sekss laulības dzīvē kļuvis par svešvārdu, un nodošanās mīlas priekiem notiek mazāk nekā desmit reizes gadā.
Galva sāp ne tikai sievietēm
Sabiedrībā valda uzskats, ka parasti no intīmām attiecībām atsakās sievietes, bet britu psihologi noskaidrojuši, ka reālajā dzīvē vīrieši tikpat bieži novēršas no savām sievām un partnerēm.
Psiholoģe Treisija Koksa uzsver: saglabāt ģimeni bez seksa vai labāk šķirties ir atkarīgs no tā, kas vēl notiek šajās attiecībās - cik svarīga intīmā dzīve ir tieši tev un vai partneris ir gatavs kaut ko darīt, lai šo situāciju mainītu.
Jāņem vērā arī tas, cik ilgi jūs esat iztikuši bez regulāras dzimumdzīves un cik nopietns ir atturēšanās iemesls.
Ja ģimenē nesen ienācis bērns un jums nav bijis seksa dažus mēnešus, panikai nav pamata, uzsver psiholoģe.
Ja abi esat jauni un veseli, bet četrus no pieciem laulības gadiem nācies samierināties ar pašapmierināšanos, tev ir tiesības justies ignorētai.
Ja nav seksuālās pievilcības fundamenta
Kā atzīst Koksa, reizēm bēdīgas seksuālās dzīves iemesls ir pati laulība, jo sievietes itin bieži apprecas ar vīriešiem, kuri viņas intīmā ziņā nesaista.
Dāmas ar prieku ļaujas īslaicīgam romāniņam ar seksīgiem smukulīšiem, bet partnerus ilgtermiņa attiecībām izvēlas, citu apsvērumu vadītas. Te lielāka loma ir laipnībai, stabilitātei, inteliģencei un emocionālajai gudrībai.
Pēc Koksas vārdiem, jautājums ir ļoti sensitīvs, bet nedrīkstētu aizmirst, ka seksuālajai pievilcībai jābūt attiecību pamatā - ja tās pietrūkst sākumā, arī vēlāk diez vai radīsies.
Šādā situācijā vislabākais ir to atzīt un izlemt, vai vari sadzīvot ar šo patiesību, vai tomēr ne.
Ja tavs partneris ir arī labs draugs un/vai lielisks tēvs, iespējams, ka rets sekss vai tā trūkums tev šķitīs godīgs darījums. Īpaši, ja tavs pašas libido nav sevišķi augsts, ar fantāzijām un pašamierināšanos tev varētu pietikt.
Tāpat vari iegūt mīļāko, lai apmierinātu savas seksuālās vajadzības ārpus laulības. Vēl cita izvēle ir būt godīgai pret sevi un partneri un atrast kādu, kurš atbilst tev gan kā personība, gan kā partneris gultā.
Sekss bija, bet kaut kur pazuda
Ja savulaik jūsu intīmajai dzīvei nav bijis ne vainas, bet tagad tā ir retāk nekā Ziemassvētki, pirms čemodānu sakravāšanas vērts apdomāt, kādas ir jūsu attiecības ārpus guļamistabas.
Seksu bieži izmanto kā manipulācijas instrumentu: varētu būt, ka tavs mīļotais vīrietis ir neatsaucīgs gultā, jo par kaut ko dusmojas uz tevi. (Biežāk gan sievietes zaudē interesi par seksu, ja viņas kaut kas kaitina vīrietī.)
Ar attiecībām viss kārtībā? Tad pirmais solis, kuru nepieciešams spert - jāatzīst, ka intīmajā dzīvē problēma tomēr pastāv, lai kā arī to gribētos noliegt.
Skaļi pasakot, "mīļais, esmu noraizējusies, jo mums nav bijis seksa pusotru gadu", tu padarīsi sasāpējušo jautājumu reāli eksistējošu.
Tādējādi jūs abi būsiet spiesti ņemt to vērā un, par spīti šokam, kaut ko reāli darīt, lai problēmu atrisinātu - varbūt pat ķertos pie vairākuma vīriešu vislielākā bieda - meklētu palīdzību pie speciālista.
Vizīte pie seksologa vai psihologa nenozīmē, ka jūsu laulības dzīvei pienācis gals. Tieši otrādi, tā ir zīme, ka mīlat viens otru un vēlaties, lai attiecības būtu tik labas, cik vien iespējams.
Kritiskais punkts – atklāta saruna
Reiz esat sākuši par to runāt, kļūs skaidrs (un bieži vien tas būs sāpīgi), kāda iezīmējas jūsu nākotne. Šajā brīdī atklāsies, vai tavs partneris piekrīt ieguldīt pūles, lai jūsu seksuālā dzīve būtu apmierinoša, vai arī viņam nav intereses risināt šo problēmu.
Ja patiess ir pirmais apgalvojums, tās ir labas ziņas. Jūs jau esat spēruši pirmo, lielo soli problēmas atrisināšanas virzienā. Ja izdzirdi noliedzošus vārdus, domas par attiecību pārtraukšanu vai sānsoli ir attaisnojamas, pat ja esi visuzticīgākā partnere pasaulē.
Koksa atceras kāda viņas drauga, psihoterapeita atzinumu: kaut kas ir ļoti nepareizi, ja tavs partneris var izteikties aptuveni šādi: "Es zinu, ka esi līdz izmisumam nelaimīga, bet es neplānoju darīt neko, lai to mainītu, tomēr sagaidu, ka paliksi man uzticīga."
Vai esi kādreiz pieķērusi sevi domājam: "Kā gan iespējams, ka šis pāris izšķīrās? Viņi kopā izskatījās ideāli?" Bieži vainojams ir seksa trūkums.
No ārpuses nav redzams, ja laulības gulta kļuvusi par privātu elli, kurā valda izvairīšanās vai atstumšana. Reti notiek tā, ka partneri spēj nodzīvot ilgus gadus platoniskā svētlaimē.
Parasti viens no pāra ir nelaimīgs laulībā bez seksa, un tas beidzas ar šķiršanos vai sānsoļiem.
Attiecībām bez intimitātes un fiziskas tuvības, ko sniedz sekss, trūkst dziļuma: cilvēkam, kura acīs tu vēlies izskatīties pievilcīga, seksīga un iekārojama, tu tāda neesi.
Trīs dažādu veidu erekcija
Kā uzsver speciālisti, arī dāmām būtu jāzina, ka ir trīs dažādu veidu erekcija, un katru no šiem tipiem var traucēt atšķirīgi faktori.
Pirmo tipu nosaka smadzeņu darbība: to dēvē par psihogēno erekciju, un tā rodas, kad smadzenes atpazīst erotisku stimulu - vai nu īstu, vai iztēlotu. Ja sekss kļuvis garlaicīgs, tieši šīs erekcijas funkcija tiek traucēta.
Otrais tips ir refleksu nosacītā erekcija, kas rodas no tiešas intīmo vietu stimulēšanas. To var apspiest sekss un depresija.
Trešais erekcijas paveids ir nakts erekcija, kas notiek ātrā miega fāzē. Nakts erekcija ir svarīga, lai noteiktu pārējo divu erekcijas veidu traucējumus - ja uzbudinājums nerodas pirmajos divos gadījumos, bet ar nakts erekciju viss ir kārtībā, ir pamatots iemesls uzskatīt, ka erektīlās disfunkcijas cēlonis ir drīzāk psiholoģisks, nekā fizioloģisks.
Vairākums vīriešu erekciju diennakts laikā piedzīvo aptuveni septiņas reizes, un piecas no tām notiek miegā.