Lauma Strazda
Foto: DELFI
Lai izdotos īsta Valentīna dienas maģija, var noderēt gan vecmāmiņu padomi, gan mūsu platuma grādos plašāk nezināmi, eksotiski augi un receptes, kas veicina erotiskas noskaņas vai piešķir liktenīgu pievilcību - piemēram, varens spēks piemītot pienā vārītām datelēm un kādai īpašai orihdejas šķirnei.

Par godu visiem mīlētājiem Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā no 14. februāra līdz 14. aprīlim skatāma afrodīziju izstāde "Kā sagrozīt galvu?!...", "Delfi" pastāstīja viena no izstādes veidotājām Lauma Strazdiņa.

Lai gan, piemēram, ASV Pārtikas un zāļu dienests puritāniskā garā turpina skandēt, ka tādu augu vai dzīvnieku izcelsmes mīlas līdzekļu nemaz neesot, senās gudrības vēsta par īpašu eliksīru, smaržu, ēdienu un citu produktu spēju piesaistīt pretējo dzimumu un iedarboties uz noteiktiem orgāniem zemjostas rajonā.

Daļa izejvielu ir bagātas ar vitamīniem, minerālvielām, olbaltumvielām un citām cilvēkam derīgiem savienojumiem, citas ietekmē sirdsdarbību, daļai ir narkotisks vai cits iespaids.

Turklāt, kā uzsver Lauma, ierosinošu efektu var sniegt arī ziedi ar maigu krāsu un smaržu, piemēram, acālijas, kuru ziedēšanas laiks dārzā nupat sākas.

"Ar mīlestību un seksu tiem varbūt arī nav tieša sakara, jo, kā mūsdienās ir atklāts, galvenais šo procesu regulējošais orgāns atrodas virs pleciem, starp ausīm," ar smaidu atklāj Lauma, kopā ar izstādes mākslinieci Gundegu Muzikanti paslēpusies milzīgā, ziedošā acālijas krūmā.

Piedāvājam arī neklātienē iepazīties ar septiņiem intriģējošākajiem izstādes eksponātiem - augiem, saknēm, augļiem un ziediem.

Sparģeļi. Jau no izskata vien viss skaidrs


Foto: PantherMedia/Scanpix

Viens no populārākajiem augiem, kam piedēvētas afrodiziaka īpašības ir sparģeļi, kas nereti aug mūsu pašu piemājas dārziņos, tiek dēvēti par asparāgiem un gaisīgo lapu un mazo, sarkano odziņu dēļ tiek izmantoti ziedu pušķu noformēšanā.

Izrādās, to īstais spēks slēpjas zemāk vai, pareizāk sakot, zemē, jo daudzu valstu virtuvēs kā īpašu mīlas ēdienu pasniedz tiešu sparģeļu pirmos pavasara dzinumus. Jauno dzinumu zīmīgā profila līnija nerada šaubas par to afrodīzija īpašībām, un tie patiešām veicina vīrišķo mīlas hormonu veidošanos.

Izcilās sparģeļa afrodīzija īpašības izpaužas, ja to lieto uzturā trīs dienas pēc kārtas. Francijā 19. gadsimtā īpašs sparģeļu diētas kurss pirms kāzām bija jāiziet līgavainim.

Mūsdienu latvietis šos "mīlestības stiebriņus" var iegādāties lielveikalā un pagatavot pēc kādas no daudzajām internetā atrodamajām receptēm, bet bieži pietiek vien kūlīšos sasietus sparģeļus novārīt, nedaudz apsālīt un pārliet ar kausētu sviestu.

Brunfelsija. Ārstē čūsku kodumus un piesaista pretējo dzimumu


Foto: Publicitātes foto

Brunfelsija ir pazems nakteņu dzimtas krūms ar saldi smaržīgiem, violetiem ziediem. Auga sakne ir izejviela līdzeklim čūsku kodumu ārstēšanai, taču dažas brunfelsijas pasugas indiāņu ciltīs lieto kā piedevu ajuaskas dzērienam, kam piemīt halucinogēnas un afrodīzija īpašības.

Protams, te nu būtu jāievēro vecais labais princips ievērot normu, citādi no gaidītās tikšanās ar mīlas dievi vari iekļūt kāda aizsaules briesmekļa ķetnās.

Dateles. Dievišķu rituālu pavadones


Foto: PantherMedia/Scanpix

Mezopotāmijā no dateļpalmām tecināja sulu, un no tās gatavoja reibinošu palmu vīnu, ko lietoja tempļa rituālos un arī kā afrodīziju baudas nolūkiem.

Iedarbīga mīlas recepte jūtu ierosināšanai ir pienā vārītas dateles. Brūvējums ir tonizējošs un spēcinošs pirms mīlas rotaļām un atjaunojošs - pēc tām.Starp citu Botāniskajā dārzā skatāmā dateļpalma ir īsta milzene, kas reiz pirms vairākiem gadiem pat daļēji nolūza. Palmas grubuļainais stumbrs nes liecību par katru lapu, kas tai savulaik nogriezta. Kā stāsta Lauma, katras nogrieztas lapas vietā ataug jauna - vērotāja acīm tik tikko saskatāmajā koka galotnē.

Orhidejas. Kaklarota ar feromoniem

Foto: Publicitātes foto

Indonēzijas salās tīģerorhidejas sēklas pievieno iecerētās sievietes ēdienam, lai to piesaistītu visam mūžam. Bet, lai izraisītu pretējā dzinuma interesi, kaltētas orhideju Dendrobium armeniacum sēklu pogaļas nēsā kā kaklarotu ar feromoniem līdzīgu iedarbību.

Senatnes viedie vīri Dioskorīds un Plūtarhs orhidejas pieminējuši savos traktātos kā spēcīgu afrodīziju. Izkaltētus noteikta sugas orhidejas ziedus saberza pulverī un izšķīdināja vīnā.Šāda mīlas dzira atmodināja mežonīgu kaisli un lika cilvēkam neglābjami iemīlēties. Vaniļas orhidejas spēks slēpjas tās patīkamajā smaržā. Pirms vaniļa vēl nonāk uz mēles, aromāta ietekmē sāk pastiprināti darboties hipotalāms - smadzeņu centrs, kas kontrolē atmiņu un emocijas, un iekvēlina mīlas jūtas.

Granātābols. Vai tikai Ieva neniekojās ar šo augli?


Foto: PantherMedia/Scanpix
Granātābola apaļā forma, daudzās sēklas un patīkamā, kairā smarža jau senatnē vedinājusi granātābolu uzskatīt par pilnības un auglības simbolu. Granātābola afrodīzija īpašības pieminētas Kamasutrā.

Grieķu kāzās jauno pāri tradicionāli apmētā ar žāvētiem granātāboliem - ja auglis pārplīst un no tā izbirst sēklas, tā ir zīme, ka jaunajā ģimenē būs daudz bērnu.

Tāpat vairāki senatnes gleznotāji un vēsturnieki grēkā krišanas ainā tēlojuši Ievu ar granātābolu rokā - varbūt tieši ar šo saldo kārumu viņa savaldzināja Ādamu? Šim auglim noteikti ir sava loma kristīgajā pasaules redzējumā, jo arī Sandro Botičelli gleznoja "Madonnu ar granātābolu".

Čilito kaktuss. Vai vēl labāk – peijote!

Foto: Publicitātes foto

Apaļīgajam čilito kaktusam starp dzeloņiem izkārtoti sarkani, čili pipara pākstīm līdzīgi augļi ar tonizējošām un afrodīzija īpašībām. Indiāņu magi čilito izmanto kā peijotes kaktusa aizstājēju. Uzskata, ka kaktusa sastāvā ir vielas, kas pagarina mūžu, kā arī spēj izdzīt pašiznīcinošos spēkus, kas mājo ļaunos cilvēkos.

Kopš aizvēsturiskiem laikiem peijotes kaktusa (attēlā) galvas lietotas reliģisku rituālu laikā, lai izraisītu krāsainas, pārdabiskas "īstās dzīves" vīzijas. Huižolu indiāņi reizi gadā dodas svētceļojumā uz savu svēto senču zemi "svētā brieža" (jeb - peijotkaktusu) medībās. Šī rituāla darbības ietver simbolisku informāciju par indiāņu cilts pasaules radīšanas uzskatiem. Lietojot nelielās devās, peijotes kakutsam ir afrodīzija iedarbība.

Turklāt, kā teiktu lielais mistiķis Karloss Kastaņeda: "Peijote atņems tev prātu, un tu, gluži dabiski, lai arī ko nedarītu, sāksi domāt, ka ir sākusies labāka dzīve!"

Atliek piebilst, ka peijote ir vienīgais no šeit minētajiem augiem, kas nav pārstāvēts Botāniskā dārza kolekcijā - acīmredzot, likumsargiem ir izveidojies visai nelabs priekšstats par labākas dzīves meklējumiem Kastaņedas stilā.

Kokvilna. Un ne jau apakšveļa

Foto: Publicitātes foto

Kokvilnas pogaļas ikvienam pazīstamas kā iejviela dažādu diegu radīšanai, bet, kā jau nereti, tās slēptās daļas ir krietni noslēpumainākas.Saskaņā ar ajurvēdu kokvilnas auga sakneņa novārījumu uzskata par tonizējošu līdzekli ar atjaunojošām spējām, kā arī par afrodīziju.

Novārījums jo īpaši uzlabojot vīriešu dzimumspējas, savukārt sievietēm to nevajadzētu lietot, jo tajā esošās vielas var izraisīt spontāno abortu.

Lai kā arī nebūtu, šis augu medicīnas līdzeklis mūsdienās ir reti pieejams vienkāršā iemesla dēļ, ka nav viegli atrast ķīmiski neastrādātu kokvilnu. Kurš vīrietis gan piekristu īsa, lai arī spilgta, baudas mirkļa dēļ sadzerties nezināmas izcelsmes un apjoma ķīmiskās vielas?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!