30 gadus pastāvošo feministu uzskatu, ka laulībā vīrieši gūst lielāku labumu, bet sievietes - tikai stresu, apgāzis austrāliešu psihologa Deivida Devo pētījums, kura rezultāti liecina - vīrus un sievas laulība ietekmē vienādi.
1972.gadā socioloģe Džesija Bernarda ielika lielu konceptuālu stūrakmeni jaunajai sieviešu kustībai "Women's Lib", izpētot precētu un neprecētu cilvēku garīgās veselības stāvokli. Viņa atklāja, ka nemiera, depresijas, neirozes un pasivitātes simptomi pārsvarā novēroti vientuļajiem, nevis precētajiem vīriešiem. Tādēļ viņa secināja, ka precēti vīrieši ir laimīgāki, jo gūst labumu no laulības dzīves uz sievu rēķina.

Bernardas darbs kļuva par vienu no konceptuālajiem stūrakmeņiem modernajam feminismam. Daudzi to vienkāršoja, piesaucot vīriešu savtīgumu un to, ka laulība "sievietes padara trakas".

Savukārt Melnburnas psihologa Deivida Devo pētījums liecina, ka Bernarda ir visu sapratusi nepareizi, nesen vēstīja Lielbritānijas žurnāls "New Scientist".

Bernardas pētījums bija pārāk šauri definēts - viņa pētījuma dalībniekiem jautāja par stresa indikatoriem, kas pārsvarā vairāk ietekmē sievietes nekā vīriešus. Vīriešiem biežāk garīgās veselības traucējumi rodas no pārmērīgas narkotiku un alkohola lietošanas, liecina pētījuma rezultāti.

Melburnas universitātes psihologs Deivids de Vo pētīja datus, kas iegūti 1996.gadā pētījumā par garīgās veselības stāvokli un kurā piedalījās 10 641 cilvēks.

Aptuveni runājot, viņš atklāja, ka bijušas "sieviešu problēmas" un "vīriešu problēmas".

Sievietes, iespējams, divreiz vairāk nekā vīrieši cieš no garastāvokļa maiņām un uztraukuma, savukārt vīrieši divreiz biežāk nekā sievietes pārmērīgi lieto alkoholu vai pievēršas narkotikām.

Visbeidzot, procentuāli precēto vīriešu un sieviešu skaits, kas pakļauti garīgās veselības problēmām, ir gandrīz vienāds: 16,6% vīru un 16% sievu ir bijuši visi simptomi kādai no iepriekšminētajām problēmām 12 mēnešu laikā pirms pētījuma veikšanas.

Psihologa de Vo veiktais pētījums atklāja arī to, ka laulība palīdz uzturēt labu garīgo veselību.

Tieši precēti cilvēkiem ir vislielākās izredzes izvairīties no garīgās veselības problēmām. Turpretī šķirtiem un vientuļiem cilvēkiem visbiežāk iespējamas garastāvokļa maiņas un stress, savukārt vecmeitas un vecpuiši biežāk pievēršas alkohola un narkotiku lietošanai.

Devo pētījuma rezultāti publicēti Austrālijas Ģimenes pētījumu institūta izdevuma "Family Matters" oktobra numurā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!