1945961
Foto: PantherMedia/Scanpix
Bērnam riteņbraukšana ir solis tuvāk neatkarībai. Daži bērni iemācās paši, dažiem vajag palīdzību. Šajā rakstā Jūs uzzināsiet optimālos apstākļus riteņbraukšanas apguvei, padomus treniņiem un padomus, pērkot jaunu divriteni.

Optimālais variants: Sākumā ar skrejriteni, pēc tam ar divriteni

Nevajag uzreiz ķerties klāt divritenim, sākumam pietiks arī braukšana ar skrejriteni. Ja bērns iemācās droši braukt ar skrejriteni, tad pārkāpšana uz divriteni notiks pati no sevis. Braucot ar skrejriteni, kam ir vecās, labās gumijas riepas, bērni iemācās tās svarīgākās prasmes, kas ir vajadzīgas arī riteņbraukšanā - līdzsvara izjūtu, izveicību, reakcijas spējas, kā arī maņu orgānu uztveres un kustības koordināciju. Ļoti viegli viņi iemācās vadīt, paātrināt gaitu un bremzēt. Pie tam tas viss – kad viena kāja visu laiku droši ir uz cietzemes. Papildu riteņi divriteņiem īstenībā ir nemaz nav tik produktīvi, kā gribētos ticēt, tie tikai simulē drošību.

Ķivere galvā!

Tas attiecas ne tikai uz bērniem, bet arī uz viņu vecākiem. Rādiet bērnam labu piemēru un kāpiet uz riteņa tikai ar ķiveri galvā! Tas nāks par labu gan bērna, gan jūsu pašu veselībai!

Kā pareizi noregulēt bērna divriteni?

Noņemiet divritenim pedāļus pirms pirmās braukšanas reizes un ļaujiet bērnam dažas dienas pierast pie jaunā braucāmrīka!

Stūre var atrasties nedaudz zemāk par sēdekli, lai bērns būtu noliecies uz priekšu braukšanas laikā, kā arī viņam tā būs vieglāk noturēt līdzsvaru nelīdzenās vietās.

Sēdekļa optimālais augstums ir tad, kad bērns sēž uz sēdekļa un viņa kājas pieskaras zemei.

Rokas bremzēm jābūt tik lielam rokturim, lai bērns to varētu satvertPriekšējā riteņa bremzēm jabūt "vājākās" rokas pusē (tātad labročiem tā ir stūres kreisajā pusē, bet kreiļiem – labajā pusē). Iemesls tam ir bremzēšana ārkārtas gadījumā ar stipro roku, kuras rezultātā var viegli pārkrist pāri.

Padomi treniņiem

Jūsu bērnam vajag plašu treniņu laukumu ar parocīgu segumu (bitums vai līdzena zeme, bet nekādā gadījumā – grunts segums)! Atbalstiet bērnu, pieturot viņu, piemēram, pie gurna. Tā jūs varēsiet labāk reaģēt, ja bērns zaudē līdzsvaru, pieturot riteni aiz bagāžnieka. Braukšanas laikā kājas atrodas uz pedāļiem. Lai nobremzētu, ir gan brīvrumbas bremzes, gan rokas bremzes. Bērnam nevajadzētu pierast bremzēt ar kājām. Mācaties bremzēt kopā ar viņu, kur jūs esat šķērslis. Lai apgūtu pagriezienus, uzzīmējiet uz zemes ar krītu astotniekus. Īpaši svarīgi ir apgūt pagriezienus pa labi un pa kreisi.

Kas ir jāņem vērā divriteņa pirkšanas laikā?

Obligāti ņemiet līdz savu bērnu! Bērna celis nedrīkst aizskart stūri. Priekšējo bremžu rokturim jābūt tik viegli lietojamam, ka to var satvert vājā bērna rociņa, kamēr īkšķis paliek uz stūres. Stūrei ir jābūt regulējamai, ka bērns to var satvert pat sēžot taisni. Ja stūres rokturi slīd, tad ir ieteicams tos aprīkot ar drošākiem gumijas rokturiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!