dvīņi zīdainis bērns
Foto: PantherMedia/Scanpix
Audzināt dvīņus nozīmē ne tikai divkāršu stresu, bet arī divkāršu laimi! Šeit jūs varēsiet izlasīt dažus citu vecāku padomus un pieredzi, kā tikt galā ar dvīņiem ikdienā, piemēram, kā sadalīt savu uzmanību, lai visi būtu laimīgi.

Pirmajos mēnešos lielākā daļa dvīņu vecāku jūtas nomocīti un nogurdināti. Mierina vien doma, ka, jo vecāki paliks bērni, jo vieglāka būs ikdiena. Vecāki iemācās novērtēt to, ka viņiem nevajag būt daudzpusīgiem izklaidētājiem. Bērni kopā ir iegrimuši spēlēs, pļāpā viens ar otru un pieredz to, ko daudzi cilvēki var tikai iedomāties: viņiem vienmēr būs kāds blakus, kurš būs sirdij tuvs un kuram vienmēr varēs uzticēties.

Lai ikdiena pirmajos mēnešos liktos vieglāka, ir izveidots šāds dvīņu vecākiem aktuālo jautājumu un problēmu saraksts:

Vai dvīņus var zīdīt?

41FP101003C279
Foto: AFP/Scanpix

Dvīņus var zīdīt. Tāpat kā ar pārējiem bērniņiem sākotnēji var rasties problēmas. Svarīgi ir, lai māmiņa daudz dzertu un atpūstos. Viņa var zīdīt mazuļus vienlaicīgi vai atsevišķi. Ja abi bērniņi ir izsalkuši vienlaicīgi, tad tas ietaupīs laiku. Ja tomēr bērniņiem ir dažādi dzīves ritmi, tad mātei ir jābūt gatavai ik brīdi.

Dvīņu māmiņai nevajadzētu uztraukties, vai piens pietiks abiem bērniņiem. Ja abi bērniņi zīž krūti vienlaicīgi, tas rada lielāku slodzi uz krūts galiņiem, kas rezultātā rada vairāk piena. Jo biežāk bērniņi tiek zīdīti, jo vairāk būs piena.

Vairākas dvīņu māmiņas pēc dzemdībām jūtas pārgurušas un nedrošas par sevi. Tāpēc var sameklēt vecmāti, kura jums palīdzēs mājās arī pēc dzemdībām. Noderīga būs arī kāda jauno māmiņu zīdīšanas domubiedru grupa, kur jūs varat apmainīties pieredzē par problēmām un nedrošības sajūtām ar citām sievietēm.

Kā taisnīgi sadalīt bērniem veltīto laiku

Scanpix
Foto: Scanpix

Dvīņi nozīmē arī divkāršu darbu. Katram bērniņam sākumā autiņus vajag mainīt vismaz 10 reizes dienā. Un tikpat bieži mazulis ir jābaro un jānomierina. No sākuma nemaz nemēģiniet abus bērniņus apkopt vienlaicīgi. Tas nestrādā. Viens vienmēr raudās, kamēr otru barosiet vai mainīsiet viņam autiņus. Bērniņi ātri vien iemācās gaidīt, ja viņiem jāgaida rindā. Pozitīvs blakusefekts – tā kā viņi ir divi, viņi agrāk iemācīsies būt patstāvīgi.

Vecākiem nevajadzētu justies slikti, ja viņi no rīta vairs neatceras, kuru bērniņu viņi nakts laikā ir barojuši un cik bieži tas ir darīts. Noderīgi būtu izveidot katram bērniņam burtnīcu, kur tiktu pierakstīts attīstības progress un slimības. Tā kā dvīņi reti piedzimst vienlīdz lieli un smagi, un viņi arī attīstās dažādi, tad var ātri vien aizmirst pārskatu par mazuļu attīstību.

Pievērsiet mierīgi uzmanību tikai vienam mazulim, kamēr par otru parūpējas jūsu dzīvesbiedrs, draudzene vai cits palīgs. Izejiet pastaigāties tikai ar viņu. Bērns izbaudīs šo laiku ar jums, un jau pēc kāda laika sāks ilgoties pēc sava dvīņa.

Divkāršs stress!

Scanpix
Foto: Scanpix

Ļoti svarīgi dvīņu mātēm: meklējiet palīdzību! Vislabāk pārdomājiet to jau grūtniecības laikā, kas jums varētu palīdzēt. Izmantojiet to iespēju, lai jūsu vecmāte varētu nākt pie jums mājas vizītēs.

Atstājiet dvīņus kādreiz pie vecmāmiņas vai draugiem. Un lieciet pastrādāt arī tēvam! Pēc dvīņu piedzimšanas viņam noteikti ir jāpaņem atvaļinājums. Varbūt uzreiz ne pirmajā nedēļā, kad bērniņi vēl ļoti daudz guļ. Veltiet nedaudz laika arī sev. Pat, ja jūs nepametat māju, jūsu vīrs ir atbildīgs par mazuļiem, kamēr uzkrājat spēkus.

Pajautājiet arī radiem un draugiem, vai viņi nevar jūs kāda veidā atbalstīt. Padomājiet, kā viņi ar dažādiem maziem pakalpojumiem var palīdzēt. Lai viņi pagatavo kādu gardu ēdienu, nevis dāvina bērniem neskaitāmus muzikālos karuseļus!

Pat, ja viņas to uzreiz neapzinās, daudzas dvīņu māmiņas ātri vien kļūst nosvērtākas, iemācās organizēt sevi un optimāli izmantot savu laiku. Svarīgi ir tas, ka nevajag kļūt par perfekcionistēm. Samaziniet gludināšanai veltīto laiku līdz minimumam. Nemitīga divu bērnu aprūpēšana ir neiespējama. Dažreiz nekas cits neatliek, kā ļaut viņiem kliegt.

Praktiski padomi dvīņu vecākiem

Scanpix
Foto: Scanpix

Padomājiet par mājas drošības savlaicīgu pārbaudi. Jau pavisam drīz bērni sāks iepazīt apkārtni, un paturēt acīs divus var būt krietni grūtāk nekā vienu. Tāpēc jau savlaicīgi nodrošinieties, ka kontaktligzdas, kāpņu margas un plīts riņķi ir pietiekami droši un bērniem nepieejami.

Miega trūkums ir viena no lielākajām dvīņu vecāku problēmām. Sākotnēji diviem bērniem ir jāiemācās dzīvot vienotā dienas un nakts ritmā. Daudzi vecāki ir pieredzējuši, ka viņu bērni guļ nemierīgāk, kad ir šķirti. Tomēr labāk ir mazuļus likt gulēt atsevišķi, ja viens no viņiem ir miera traucētājs un tādā veidā laupa miegu arī otram. Ir ļoti svarīgi neskriet pie viņiem mazākā trokšņa gadījumā, jo tas bieži vien patiesi pamodina bērniņus.

Vēl viens svarīgs padoms dvīņu vecākiem: Pirms pirkt bērnu ratus, izmēriet mājas un/vai dzīvokļa ieejas durvis. Dusmas būs lielas, ja tos nevarēs dabūt iekšā pa durvīm!

Nekas vairs nav tā kā iepriekš!

stock.xchng
Foto: stock.xchng

Vislabāk būtu, ja jūs uzreiz sevi noskaņotu uz to, ka attiecības ar partneri mainīsies. Tāpat, kā tas notiek ar vienu bērnu, ir ļoti svarīgi, lai jūs varētu atpūsties divatā. Jūsu vīram noteikti ir jāpiedalās saimniecības darbos un bērnu audzināšanā, jo savādāk vienā brīdī jūs jutīsieties pilnīgi izsmelta un pārgurusi.

Tāpat, kā citi jaunie vecāki, arī dvīņu vecāki sāks just, ka viņu draugi un paziņas no viņiem attālinās. Taču tieši tagad viņiem ir vajadzīga palīdzība un atbalsts. Tieši tāpēc lielu atbalstu varētu rast, dibinot kontaktus ar citiem dvīņu vecākiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!