Atzīsti nodarīto
Sāc ar savu kļūdu atzīšanu, neizvairoties arī no sliktākās rīcības atklāšanas. Nav būtiski, vai tev un cilvēkam, ko esi aizvainojis, ir vienāda morālās ētikas izpratne, galvenais – atzīsti, ka esi kļūdījies un pārkāpis pats savu vērtību kodeksu.
Izskaidro motīvus
Ticams savas rīcības skaidrojums, atzīstot savas kļūdas un iemeslus, kāpēc tās pieļautas, ir veiksmīgu attiecību pamatā.
Tādējādi ļausi arī savam partnerim izprast savas rīcības motīvus un to, kas tevi mudināja rīkoties tā, lai otru cilvēku apbēdinātu.
Esi patiess
Ikviens, kurš saņēmis atvainošanos, kas nenāk no sirds, bet ir pienākuma vadīta, zina, kā to atšķirt no patiesas nožēlas. Neatvainojies, ja jūties vajadzības spiests, jo tas sāpināto cilvēku aizvainos vēl vairāk.
Vērs notikušo par labu
Lai patiešām labotu otram nodarīto kaitējumu, parūpējies, lai aizvainotajam cilvēkam varētu piedāvāt ko vairāk par atvainošanos. Protams, aizskartas jūtas nav iespējams salabot tāpat kā sasistu vāzi, tomēr, jautājot, vai vari lietas labā ko darīt, būsi uzbūvējis pirmo pakāpienu izlīgšanas virzienā.
Tāpat ieklausīšanās aizvainotajā personā liecinās par līdzcilvēka emociju cienīšanu un patiesu vēlmi uzlabot apskādētās attiecības.
Svarīgi
Patiesai atvainošanai jāliek justies labāk, kā arī tā visbiežāk rada vēlēšanos kļūt labākam cilvēkam un iepriecināt otru, uzsver Lazārs. Ja atvainošanās tiek veikta ar piespiešanos, tai būtībā nav jēgas, jo tās paudējam nav skaidrs, kāpēc viņam jāatvainojas par to, kas viņā pašā nerada neizpratni. Šādā situācijā vārdi "Lūdzu, piedod!" būs vien tukša skaņa un attiecības neizlabos, uzsver psihiatrs.