Jaunās Rīgas pirmsskolas izglītības iestādes "Rotaļa" atklāšāna - 17
Foto: F64
Kas ir kreilība? Ko vecāki var darīt, lai ar to sadzīvotu? Kā arī, kā noskaidrot, vai bērns ir kreilis vai tomēr labrocis?

Kāpēc pastāv kreilība un labrocība?

Cilvēka labās un kreisās smadzeņu puslodes ir savstarpēji savienotas ar pretējām ķermeņa pusēm. Kreiļiem par informācijas apstrādi atbild smadzeņu labā puslode, savukārt labročiem to pašu dara kreisā smadzeņu puslode. Tas nenozīmē, ka kreilības gadījumā samazinās kopējā smadzeņu aktivitāte, bet gan var rasties signālu pārraides grūtības un pārslogojums dominējošajā smadzeņu puslodē. Kreilība (vai labrocība) ir iedzimta, un visus savus meistardarbus pārmācītie kreiļi tik un tā veic ar kreiso roku nevis labo. Kreiļa pārmācīšanas procesu var fiksēt, novērojot smadzeņu darbību. Pārmācīšanas sekas bieži vien ir grūti paredzamas.
10 līdz 15 procentu iedzīvotāju ir kreiļi. Šo procentuālo starpību var izskaidrot ar to, ka aptaujas ne vienmēr ir tik precīzas kā specializētas pārbaudes. Vēl viens iemesls šai starpībai ir tāds, ka vēl kādu laiku atpakaļ bērni tika pārmācīti, jo skolā taču vajadzēja rakstīt ar t.s. "īsto" roku, proti, labo. Aptaujā arī atklājās, ka vecākajā vecuma respondentu grupā skaita ziņā ir mazāk kreiļu nekā jaunākajā vecumā grupā. Iemesls tam noteikti ir pārmācīšana.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!