Auklītes izvēle ir grūts, atbildīgs, pat nogurdinošs process. Atrast cilvēku, kam uzticēt visdārgāko, tiešām ir nav viegli. Ja paveicas, dažreiz aukle kļūst par ģimenes locekli daudzu gadu garumā.
Sākam meklējumus!
Lielpilsētās auklītes meklējumi jāsāk laicīgi, jo pieprasījums ir liels. Drošākais un vienkāršākais veids ir aptaujāt draugus un paziņas, varbūt viņu lokā ir cilvēks, kas sniedz šādus pakalpojumus un par kuru ir labas rekomendācijas. Tomēr ne vienmēr tas, kas patīk vienam, būs piemērots arī citam.
Aptaujājiet bērna ārstu, iespējams, ka viņam ir zināmi piemēroti kandidāti. Pašlaik tiek veidots arī sertificēto auklīšu reģistrs. Datus par šīm auklītēm apkopo Izglītības kvalitātes valsts dienests.
Vēl viens variants ir meklēt aukli caur sludinājumiem, bet jārēķinās, ka tādā gadījumā tiek pirkts "kaķis maisā".
Pirmā saruna ar potenciālo auklīti
Vide, kādā dzīvo auklīte, ļoti daudz ko pasaka par viņas cilvēciskajām kvalitātēm, higiēnas un kārtības izpratni. Apciemojot aukli, ņemiet līdzi arī bērnu. Laba zīme ir tad, ja nostrādā "jūtu ķīmija" jeb visi viens otram iepatīkas uzreiz. Ja šī ķīmija ir, tad ir vērts pievērsties detalizētākai sarunai. Pastāstiet par sevi, ģimeni, bērna īpašībām, audzināšanas stilu, ko atbalstāt. Ieinteresēta auklīte uzmanīgi klausīsies, uzdos jautājumus.
Jautājiet auklītei arī personīgus jautājumus, ja tādi ir. Nevajadzētu uzskatīt, ka tā ir robežas pārkāpšana, jo aukle kļūst par bērna tuvāko cilvēku laikā, kad jūs nebūsiet klāt.
- Noskaidrojiet dzīves apstākļus. Ja auklīte dzīvo tālu, painteresējaties, kā viņa plāno nokļūt mājās, ja ir jāaizkavējas ilgāk.
- Painteresējaties par aukles ģimenes stāvokli. Pajautājiet par šķiršanās iemesliem, ja aukle ir šķīrusies, jo iespējams, ka viens no attiecību izjukšanas iemesliem var būt aukles rakstura īpašība, kas nav pieņemama bērna vecākiem.
- Pajautājiet par bērniem, ja tie ir mazi - kas pieskatīs aukles bērnus, kamēr viņa būs darbā?
- Noskaidrojiet veselības stāvokli tiktāl, cik tas var ietekmēt jūsu bērnu. Vai biežas slimošanas netraucēs darbā būt regulāri.
- Noskaidrojiet, vai aukle smēķē.
- Izrunājiet visu, kas saistīts ar mazā barošanu, ģērbšanu.Pajautājiet, vai auklīte izglītojas, varbūt apmeklē kursus, kas ceļ viņas profesionalitāti.Vai vajadzības gadījumā spēs sniegt pirmo palīdzību. Kā aizpildīs dienu, kad bērns būs nomodā?
- Pajautājiet, cik ģimenēs un cik bērnus ir aprūpējusi pirms tam. Labāk, ja bērni, ko auklīte pieskatīja, ir līdzīgā vecumā kā jūsu mazulis.
- Auklītei vajadzētu spēt noformulēt savus uzskatus, vērtības un audzināšanas veidu. Kā viņa reaģēs, piemēram, bērna dusmu lēkmes gadījumā? Kā viņa bērnu nomierinās? Vai auklītes dzīves pozīcija atbilst jūsu dzīves un audzināšanas priekšstatiem?
- Izrunājiet dienas kārtību. Vai viņai ir padomā dienas rituālu un aktivitāšu plāns? Kādas spēles, nodarbības, mācības auklīte ir spējīga vadīt?
- Ja bērnu vedīsiet uz mājām pie auklītes, izvērtējat vidi, kādā bērns uzturēsies. Noskaidrojat, vai ir atsevišķa spēļu vieta, vai vannasistabā ir atsevišķi atvēlētas dvielis un higiēnas lietas bērnam, vai ir piemērota vieta ēdināšanai, gulēšanai, aktivitātēm. Vai virtuve un tualete ir tīras, un dzīvoklis bērnam drošs.
- Parunājiet par vispārīgām lietām, lai redzētu dzīves uztveri - vai neuzskata sevi par neveiksminieci; kas savās neveiksmēs vaino citus utt!
Organizējiet vienu pārbaudes dienu, kad aukle darbojas ar mazo, bet mamma atrodas netālu un dara savas lietas. Nākamajā dienā atstājiet ar mazo divatā, pēc tam pārrunājiet, kā jūts bērns, kā pavadīta diena.