grūtniece
Foto: AFP/Scanpix
Bieži uztraukumu grūtniecības neparasto sajūtu jūklī sievietēm rada dzemdes tonuss jeb tās saraušanās, kas padara vēderu stingrāku un var izraisīt nelielas sāpes. Lielākoties dzemdes tonuss ir nekaitīgs, nedaudz tas ir pat vēlams un tikai nelielā daļā gadījumu tas norāda uz nopietnākām komplikācijām — draudošu abortu (līdz 22. nedēļai) vai priekšlaicīgām dzemdībām (pēc 22. nedēļas). Taču tā kā tonusu baro bailes un spriedze — no baiļošanās dzemde sasprindzinās vēl vairāk, — jāpārliecinās, vai grūtniecība nav apdraudēta.

Tā kā dzemde ir muskulis, tās darba lauks ir arī saraušanās. Piemēram, mēnešreižu laikā izstumjot asinis. Grūtniecēm dzemdes saraušanās jeb tonuss USG mazākos gaidību laikos izskatās kā sabiezējums, bet no aptuveni 26. nedēļas — kā visas dzemdes saraušanās.

Katrai otrajai grūtniecei USG ir redzams tonuss, tāpēc no šī jēdziena izmeklēšanas slēdzienā nav jābaidās. Ja dzemdes kakls ir slēgts, placenta ir normāli piestiprinājusies, augļa ūdeņi ir normāli, bērns attīstās atbilstoši laikam, nav stipru vai ilgstošu sāpju, vai asiņošanas, un pēc kāda laiciņa dzemdes muskulis atbrīvojas, par tonusu nav jāuztraucas. 

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!