Lai cīnītos ar slinkumu, neder bakstīšana "Ej taču un kaut ko izdari beidzot!", bet gan jāizdomā veidi, kā iedegt atpakaļ padzisušo dzirkstelīti un radīt patiesu interesi par dzīvi.
Neīstās intereses
Ja vecāki liek darīt to, kas nu nemaz neinteresē, slinkums attīstās saprotamu iemeslu dēļ. Arī pieaugušie darbus, kas nepatīk, dara ar mazāku atdevi un lēnāk, atrod iemeslus darīt kaut ko citu, paveikt citus "neatliekamus" darbus utt.
Ja neinteresants, garlaicīgs darbs vai pienākumi ir jādara ilgstoši, iekšējie enerģijas krājumi izsīkst un iestājas apātisks dvēseles stāvoklis, kad neinteresē ne tikai tiešā nodarbe, bet arī pārējais, kas notiek apkārt.
Bieži tas notiek ar bērniem, kuriem vecāki liek apmeklēt obligātos pulciņus. Dejošana vai futbola sekcija galīgi apnikusi, bet mamma liek iet. Ar laiku zūd interese ne tikai par pulciņu, bet arī mācībām skolā un mājas pienākumiem.
Veselības problēmas
Ja bērns ir ilgstoši noguris un sanīcis, ir pamats aizdomāties par veselības problēmām. Enerģiskas rotaļas, skriešana un lēkāšana ir dabisks bērna stāvoklis. Ja vēlme pagulšņā vai nīkt pie televizora ir lielāka par gribēšanu iziet ārā ar draugiem, iespējams, ir jāapmeklē ārsts un jāveic asins analīzes. Slinkuma iemesls var būt veģetatīvās nervu sistēmas darbības traucējumi, aknu slimības (piemēram, hepatīts), sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanas.
Dāviniet pareizās dāvanas!
Svētkos dāviniet nevis jaunas datorspēles vai planšetnieku, bet sporta aprīkojumu – velosipēdu, tenisa raketes, skrituļslidas. Un kopā ar bērnu šīs lietas arī izmantojies. Jā, nāksies arī pašiem papūlēties, bet pārmet kādam to, ko nedarāt paši, nevar! Ja bērni redzēs jūsu entuziasmu un dzīvesprieku, viņi pavilksies līdzi.
Uzrakstiet kopīgi pienākumu sarakstu, kas ik dienas mājās jāveic katram ģimenes loceklim. Mazākiem bērniem pie katra izdarītā darbiņa ievelciet plusiņu vai ielīmējiet uzlīmi, pēc noteikta plusiņu skaita savākšanas – maza balviņa. Tas iemācīs mazo slinkotāju saprast, ka katra lieta ir jānopelna ar darbiņu.
Uzslavas!
Ir cilvēki, kurus vislabāk motivē uzslavas. Ja jums ir ticis bērns, kas gaida labus vārdus, nekas nepalīdzēs labāk saņemties darboties, kā uzslavas. Pēc katra labi paveikta darba neskopojieties ar labiem vārdiem. Pastāstiet, cik ļoti viņa veikums palīdzējis jums vai cik nozīmīgs ir bērna ieguldījums kopīgajā lietā, cik stiprs ir viņa gribasspēks un mērķtiecība, ja jau viņš saņēmās un izdarīja.
Ja uzskatīsiet, ka bērns ir slinks un nemotivēts, turklāt to viņam arī mēģināsiet iestāstīt, tad ar laiku viņš noticēs – tāds sliņķis un nevarītis viņš ir, nav nemaz vērts pūlēties.
Pareiza laika plānošana
Laiku neskatās ne tikai laimīgie, bet arī slinkie, tāpēc laika plānošana ir pamatu pamats visiem, ne tikai mazajiem slinkotājiem. Kopīgi izveidojiet dienas režīmu ar noteiktiem pienākumiem un laikiem, kad tie jāpaveic.
Svarīgi ir ne tikai pienākumi, bet viss dienas režīms, ieskaitot celšanos un iešanu gulēt. Izpratni par režīma un disciplīnas nozīmi labi attīsta sporta aktivitātes.
Es vienkārši tāds esmu!
Dažreiz bērns tāds ir – kā liels, slinks, laisks kaķis, vai lēnīgs un mierīgs, varbūt neveikls un kautrīgs. Jābūt arī romantiķiem, sapņotājiem un miera mikām.
Galu galā slinkums nav pati sliktākā īpašība. ASV labākajās darba vietās jau kādu laiku pieņem nevis augstskolu izcilniekus, kas čakli mācījušies, bet … mazliet slinkākus, bet praktiskākus kandidātus, kas labi prot atrast efektīvākos, mazākas pūles patērējošus veidus mērķu sasniegšanai.
Turklāt pavisam nesen zinātnieki ir atklājuši slinkuma gēnu! Ar gēniem cīnīties grūti!