Foto: PantherMedia/Scanpix
Barojošai māmiņai nav vajadzības ievērot īpašu diētu, tomēr tas nenozīmē, ka par savu uzturu nav jādomā vispār. Ir svarīgi ēst tā, lai uzturvielu pietiktu gan pašai mammai, gan arī piens būtu barojošs un pilnvērtīgs. Daži noderīgi padomi veselīgam uzturam zīdīšanas laikā.

Jo vienkāršāk, jo labāk

Foto: PantherMedia/Scanpix

Uzturam zīdīšanas laikā ir jābūt vienkāršam. Jaunākie pētījumi apliecina, ka zīdošajām māmiņām nav vajadzības izvairīties no konkrētiem pārtikas produktiem, gluži tāpat kā nav obligāti apēdamo produktu saraksta. Ir pat viedokli, ka mammai, labāk būtu ēst visdažādākos produktus, kas garantē sabalansētu un pilnvērtīgi uzturu.

Tas nozīmē, ka ir jāēd daudz augļu un dārzeņu, pietiekami daudz graudaugu produktu un kartupeļu, mēreni daudz gaļas un piena produktu, toties svara samazināšanas nolūkos labāk mazāk patērēt taukus un saldumus. Barojošai mammai nav jāēd par diviem, jo zīdīšana dienā patērēt tikai 500 - 600 kalorijas. Par zīdīšanas nodrošināšanu rūpējas arī daba – grūtniecības laikā jau tiek uzkrāti kilogrami. Šī tauku kārtiņa ir galvenais enerģijas piegādātājs zīdīšanas laikā.

Mazulis tiek apgādāts ar to labāko

Foto: PantherMedia/Scanpix

Mātes piena saturā ir viss, lai mazulim būtu nodrošināts labs un veselīgs uzturs. Tajā ir olbaltumvielas, laktoze un imūnvielas, kalcijs, dzelzs, cinks un varš.

Ēdot augļus, dārzeņus un lietojot auksti presētas eļļas, māmiņas var ietekmēt taukvielu, minerālvielu, joda, fluora, selēna un vitamīnu daudzumu pienā..

Svarīgi ir regulāri uzturē lietot produktus, kas satur Omega-3 taukskābes. Tomēr pat izvēloties vērtīgās jūras zivis, nepārspīlējiet - ķīmiski iekrāsotais lasis un tuncis, kas ir barības ķēdes pēdējais posms, ir lietojami ierobežotos daudzumos.

Lai arī mūsu platuma grādos lielākā daļa iedzīvotāju ar ēdienu uzņem nepietiekami daudz joda un fluora, arī jodēto sāli vajadzētu lietot mēra robežās un nepārspīlējot.

Mātes pienu vairojošās tējas

Foto: PantherMedia/Scanpix

Ķimeņu tēja ar pienu vai daudz silta ūdens – efektivitāte abiem dzērieniem būs līdzīga, jo zīdot, svarīgi ir uzņemt daudz šķidruma, vēlams – silta. Tikpat labi ir ēst siltas dārzeņu zupas vai dzert citas zāļu tējas. Zinātniski nav pierādīts, ka konkrētas tējas tiešām palielinātu piena daudzumu.

Svarīgāk par tējām un speciālajiem ēdieniem ir pats zīdīšanas process. Tam jābūt mierīgam, ērtam un bez steigas. Tikai atslābinājies ķermenis un prāts nodrošina labu mātes piena plūsmu. Laktācija pirmkārt atkarīga no sievietes psiholoģiskās stabilitātes, tāpēc galvenais uzdevums, lai "piena upe neizžūtu", ir sakārtot savu domāšanu.

Vai mazulis saņem to pašu, ko mamma?

Interesanti, ka praksē māmiņas ir novērojušas, ka ir noteikti produkti – galvenokārt tie, kas pūš vēderu mammai, pūš to arī zīdainītim. Arī vecmātes iesaka neēst kāpostus, sīpolus vai pākšaugus. Pagaidām nav nekādu zinātnisku pierādījumu, ka mammas apēstais produkts tiešām ietekmētu arī bērna pašsajūtu. Tāpēc atteikties no konkrētiem augļiem un dārzeņiem nemaz nepārliecinoties, vai jūsu bērniņam tie neder, nevajadzētu.

Dažreiz zīdošās māmiņas baidās, ka skābie, saldie, eksotiskie dienvidu augļu var ietekmēt bērniņa vēdera izeju un iekrāsot zīdaiņa dibenu sārtu. Praksē tikai vienam no 100 zīdaiņiem ir bijusi šāda reakcija.

No konkrētiem pārtikas produktiem ir jāatsakās tikai tām sievietēm, kuru ģimenes locekļiem ir kādas alerģijas.

Veģetārais uzturs zīdīšanas laikā

Foto: PantherMedia/Scanpix

Ja sieviete uzturā lieto piena produktus un olas, bet nelieto gaļu, mātes pienā uzturvielu zīdainīša barošanai pietiek. Papildus vajadzētu pievērst uzmanību dzelzs līmenim asinīs, tas var samazināties ātrāk nekā sievietēm, kas ēd arī gaļu.

Vegāns dzīvesveids (bez gaļas, olām, piena produktiem) zīdošajām sievietēm nav ieteicams. Olbaltumvielu, kalcija un dzelzs trūkums organismā kaitē māmiņai, savukārt mazulim mātes pienā trūkst A, B un D vitamīnu.

Neveselīgie ieradumi un mātes piens

Foto: F64

Kofeīns nonāk mātes piena sastāvā, tāpēc zīdīšanas laikā vajadzētu maksimāli samazināt kafijas un stipras tējas lietošanu. Ja kofeīns uzkrājas mazuļa organismā, viņš var kļūt nervozs un nemierīgs.

Zīdīšanas laikā noteikti ir jāatsakās no alkohola. Pirmajās 30 - 60 minūtēs pēc alkohola lietošanas alkohola koncentrācija mātes pienā ir visaugstākā. Tāpēc vienu glāzi var iedzert tikai vakarā pēc pēdējās dienas barošanas ar krūti.

Mātes piena veidošanos samazina smēķēšana. Cigaretes kaitē ne tikai mātes piena radīšanas procesam, bet arī pasliktina tā kvalitāti.

Kā sabalansēt uzturu

  • Piena produkti: pilnpienā, sviestā, jogurtā, kefīrā un sierā, gaļā, ir paaugstināts proteīnu daudzums, kas ir nepieciešams māmiņai. Tie apgāda organismu ar jodu un B12 vitamīnu. Piens ir bagāts B2 vitamīnu. Veģetārietēm piena produkti ir jālieto obligāti.
  • Jūras zivs: zivs satur daudz proteīna, kas ir ļoti nepieciešami zīdošām māmiņām. Īpaši daudz jūras zivīs ir joda, B6 vitamīnu, D vitamīnu, kas ir svarīgi iekšējo orgānu veselīgai attīstībai. Jūras zivis satur daudzas nepiesātinātās taukskābes, kas ietekmē redzes attīstību un nervu šūnu veidošanos. Jūras zivi nevajadzētu lietot jēlas.
  • Liellopu gaļa: ar mātes pienu jaunā māmiņa nodod mazulim proteīnus, dzelzi un cinku, kas tiek ņemt no māmiņas organisma krātuvēm. Tāpēc lai šo minerālvielu krājumus atjaunotu, iesaka uzturā lietot liellopu gaļu. Noderīgas ir liellopu aknas, kuru sastāvā ir daudz folskābes, B12 vitamīna un niacīna.
  • Cūkgaļas sastāvā ir B1 vitamīns, kas stiprina sirds asinsvadus, savukārt putnu gaļā ir B6 vitamīns, kas veicina šūnu veidošanos. Vislabāk izvēlēties ekoloģisku gaļu bez uzlabotājiem.
  • Pilngraudu maize: visi pilngraudu produkti bagātina mātes pienu ar B grupas vitamīniem, it īpaši ar B2 vitamīnu. Graudaugu produktu sastāvā esošās vielas veicina bērna šūnu un asinsvadu veidošanos. Arī māmiņas veselībai graudaugu produkti satur daudz noderīgu vielu – magniju un dzelzi. 
  • Dienvidu augļi: mango, melonēs un ananāsos ir daudz A vitamīna, kas veicina bērna orgānu attīstību, imunitāti un kopējo attīstību. Banāni ir B6 vitamīna avots. Citrusaugļos, apelsīnos, mandarīnos, kivi ir ļoti daudz C vitamīna. Tā ir viela, kas mazuļiem pirmo dzīves mēnešu laikā ir īpaši vajadzīga. Arī aprikozes, persiki un ķirši ir izcilas vitamīnu bumbas, ko mazulis saņem caur mātes pienu. Savukārt avenes un zemenes satur daudz dzelzs un folskābes, kas ir ļoti vajadzīgas jaunajai māmiņai.
  • Dārzeņi: visu zaļo dārzeņu sastāvā ir īpaši daudz K vitamīna. Šis vitamīns ir atbildīgs par sarecēšanas sistēmas proteīna veidošanos. Avokado, paprika, kāposti ir bagāti ar C vitamīnu. Burkāni, tomāti, ziedkāposti, kolrābji un sparģeļi apgādā organismu ar A vitamīnu.
  • Daudz šķidruma: cienā ir jāizdzer 2 – 3 litri šķidruma. Negāzētais minerālūdens ar minimālu nātrija sāļu saturu, atšķaidītas sulas, kā arī nesaldinātas zāļu vai augļu tējas ir vispiemērotākais dzēriens barojošajai mammai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!