41FP101003C279
Foto: AFP/Scanpix
Viens no dabīgākajiem procesiem – zīdīšana, dažreiz var izrādīties tik grūti īstenojama! Lasiet par to, kā tikt galā ar biežāk izplatītajām zīdīšanas problēmām.

Ko darīt, ja ir par maz piena?

Bērni, kas zīdīšanas laikā kārtīgi nepaēd, biežāk raud turpat pie krūts, ir činkstīgi, neapmierināti un jau pēc neilga laika atkal grib ēst. Ja mazuļa apetīte ir lielāka nekā māmiņas piena piedāvājums, tad tas droši norāda uz to, ka mazulis, iespējams, pārvar vienu no t.s. attīstības izrāvieniem.

Ko darīt? Lieciet mazo pie krūts pēc iespējas biežāk, ja iespējams, tad arī nakts laikā. Mainiet zīdīšanas pozas, tā lai visas krūts daļas būtu pēc iespējas vairāk stimulētas. Pēc dažām intensīvām zīdīšanas dienām krūts ir pieradusi pie pastiprināta pieprasījuma pēc piena. Atturieties no mātes pienu vairojošo tēju lietošanas. Tie ir dabas ārstnieciskie līdzekļi, kuras vajadzētu lietot piesardzīgi. Ja šādas tējas tiek dzertas par daudz, tad tā var kavēt piena ražošanu. Dzeriet tad, kad esat patiesi izslāpusi. Nevajag sevi piespiest dzert tad, kad negribas!

Piena kanālu nosprostojums – ko tas nozīmē?

Krūts saspringums un cietas, sāpīgas vietas liecina par piena kanālu nosprostojumu. Piena kanālu nosprostojums rodas piena kanālos sablīvējušā mātes piena dēļ. Ja piens netek, paaugstinās to baktēriju koncentrācija, kas rada drudzi un palielina balto asinsķermenīšu skaitu asinīs.
Piena kanālu nosprostojums visbiežāk var rasties tad, ja mainās mazuļa zīdīšanas režīms. Piemēram, ja mazulis ilgāk guļ, tāpēc tiek izlaistas ēšanas reizes. Šī problēma var rasties arī pārāk cieša krūštura dēļ. Piena kanālu nosprostojumu var radīt bērna zīdīšana vienā un tajā pašā pozā.

Ko darīt? Svarīgi ir turpināt zīdīt, neraugoties uz to, ka iekaisums vēl nav pārgājis. Tāpēc pirms ēdienreizes sākuma mazuli vajadzētu likt klāt tieši sāpīgajai krūtij. Bērna apakšžoklim vajadzētu atrasties sāpīgās vietas pusē. Ja zīšana ir pārāk sāpīga, krūti var sasildīt un sablīvējušo pienu mīkstināt un pēc tam atsūknēt.

Sakarsušām un apsārtušām vietām uz krūts palīdzēs biezpiena vai kāpostu lapas komprese. Aukstu biezpienu pirksta biezumā uzklāt uz marles, uzmanīgi to aiztaisīt un ielikt krūšturī. Kad biezpiens ir sacietējis, izņemiet ārā šo kompresi. Tad pirms zīdīšanas sasildiet krūti, lai paplašinātu piena kanālus, pēc tam atkal atvēsiniet, lai sašaurinātu piena kanālus.

Kāpēc iekaist krūtsgali?

Pirmajās dienās pēc dzemdībām iekaisuši krūtsgali zīdīšanas dēļ ir pilnīga normāla parādība, jo maigā āda regulāri tiek spēcīgi noslogota. Nelielas sāpes zīdīšanas laikā nav nekas neparasts. Ja arī pēc dažām nedēļām krūtsgali vēl aizvien ir iekaisuši un jutīgi, tad iemesli varētu būt: mazulis ir neērti pielikts pie krūts vai arī pietiekami bieži netiek mainīta zīdīšanas poza.

Ko darīt?
Ļaujiet pienam uz iekaisušās ādas sažūt, jo tas veicina sadzīšanas procesu, taču tas neatrisinās pašu problēmu. Pieaiciniet zīdīšanas konsultanti vai vecmāti, lai viņas pārliecinās, ka mazuli pie krūts liekat pareizi. Noguldiet mazuli ar vēderiņu pret savu vēderu. Pakutiniet mazuļa apakšlūpu ar krūtsgalu. Tas liks mazulim plaši atvērt muti. Pielieciet mazuli tā pie krūts, ka krūtsgals ir tieši mazuļa mutes vidū. Mazulim vajadzētu ar muti satvert ne tikai pašu krūtsgaliņu, bet gan pēc iespējas lielāku krūts areolas daļu. Atcerieties – lieciet bērnu pie krūts, nevis velciet krūti pie bērna. Tādā veidā jūs izvairīsities no sasprindzinātas stājas un muguras sāpēm. Izmēģiniet arī citas zīdīšanas pozas, jo tādā veidā tiks noslogotas visas krūts un krūšgalu daļas.

Problēma - neregulāras ēdienreizes

Īsi ēdienreižu intervāli jaundzimušo dienas ritmā ir pilnīgi normāla parādība. Mazuļa kuņģis ir vēl ļoti mazs, un mātes piens ātri vien tiek sagremots un izvadīts caur zarnu traktu. Tādā veidā mazulim jau pēc neilga laika atkal parādās apetīte. Neregulārās ēdienreizes var norādīt arī uz tādu kā izrāvienu bērna attīstībā, kura laikā mazulim ir nepieciešama papildu enerģija.
Dažkārt par iemeslu var būt pārāk lieli intervāli starp ēdienreizēm. Tas bieži vien notiek ar tiem bērniem, kas pirms tam ir ļoti labi paēduši. Daži bērni ir tik ļoti pieticīgi, ka nesāk pinkšķēt un mierīgi var izturēt garākus intervālus starp ēdienreizēm. Taču tas nenozīmē, ka viņi negrib ēst.

Ko darīt? Ja jums rodas sajūta, ka mazulis ir ļoti pieticīgs un pacietīgs, neraud un nekliedz, kad viņš ir izsalcis, tad sāciet pievērst uzmanību citām viņa izsalkuma pazīmēm. Tās varētu būt zīšanas kustības, šķietama "krūts meklēšana", rokas likšana pie mutes, nemiers, klusas skaņas vai arī nopūtas. Jaundzimušie diennakts laikā ēd vismaz 8 līdz 12 reize. Turklāt tā nav taisnība, ka mazulim rodas vēdersāpes, ja nesagremotais piens kuņģī savienojas ar sagremoto pienu. Tāpēc bez ierobežojumiem – ievērojiet mazuļa vēlmes un zīdiet viņu pēc vajadzības!

Kāpēc bērns atvemj?

Pēc ēdienreizes jums šķiet, ka mazulis vairāk atvemj, nekā ir norijis? Neraizējieties! Kamēr vien mazulis aug un attīstās, tā drīzāk ir drēbju mazgāšanas, nevis medicīniska problēma. Dažiem mazuļiem kuņģis vēl tā kārtīgi nedarbojas, un tieši mazuļi parasti paņem no māmiņas nedaudz par daudz piena, un no tā vajag atbrīvoties. Ja mazulis nepieņemas svarā un arī neaug, tad noteikti vajag konsultēties ar pediatru, lai uzzinātu iemeslu šai problēmai.

Ko darīt? Ļaujiet mazulim pēc katras ēdienreizes atraugāties, un izvairīties no pārāk daudz kustībām. Mazuļa šūpošana var tikai veicināt vemšanu. Nolieciet mazuli tā, ka viņa galviņa atrodas augstāk par pārējo ķermeni. Tas varētu vājināt tieksmi atvemt lieko.
Dažreiz gadās arī tā, ka, liekot mazuli pie krūts, piens pārāk stipri tek, un mazulis tādā veidā dabū pārāk daudz piena uzreiz. Jūs varat uz neilgu brīdi noņemt bērnu no krūts, kad ir pārgājis piena izdalīšanās reflekss.

Kāpēc bērnam ir gāzes?

Vakara kliegšanas "koncertu" iemesli varētu būt dažādi: mātes uzturs, cīņa ar stresu un ikdienas spriedzi, kā arī jutīga gremošanas sistēma, kurai vajag pierast pie aktīvas darbošanās 24 stundas diennaktī. Protams, arī kolikas! Īpaši zēniem.

Ko darīt? Māmiņas vai tēta tuvums, maigi pieskārieni un mierīga šūpošana palīdz mazināt vēdersāpes. Ja pat vēdergraizes nepazūd uzreiz, bērns jūt sev tuva cilvēka radīto tuvību un drošību. Bērniem ar biežām vēdersāpēm varbūt ir pārlieku jūtīgi pret govs pienu. Lai noskaidrotu, vai tas tik tiešām ir iemesls gāzēm, atsakāties no govs piena produktu lietošanas vismaz uz divām nedēļām. Tik ilgs laiks ir vajadzīgs, lai govs piena proteīni atstātu ķermeni un vairs nenokļūtu mātes pienā. Ja tajā laikā mazuļa gāzes samazinās, tad ir atrasts vismaz viens potenciālais gāzu izraisošais iemesls.

Bērns atsakās no krūts?

Var gadīties tā, ka mazulis uz īsu brīdi atsakās zīst krūti, jo viņi ir saskārušies ar nepatīkamu pieredzi. Daži bērni atsakās no krūts, jo ir "iepazinušies" ar kaut ko daudz interesantāku – tā var būt dzeršana no pudelītes vai arī knupīša sūkāšana.
Ļoti reti mazuļi sarīko sava veida pamatīgu "zīšanas streiku". Viņi atsakās no krūts 3 līdz 5 dienas, bet tajā pašā laikā uzskatāmi rāda, ka viņi jūtas slikti.

Ko darīt? Nevēlēšanos zīst krūti mazulim var izsaukt arī kādi ārējie cēloņi, piemēram, spēcīgi smaržojoši vai pat garšojoši ķermeņa kosmētikas līdzekļi. Mēģiniet atteikties no dezodorantiem un ķermeņa krēmiem. Jūs varat pienu mazulim dot arī ar pipetes vai karotītes palīdzību. Bieži vien šajā situācijā palīdz zīdīt mazuli pusmiegā.
Uzmanīgi mēģiniet bērnam pienu dot ar karotīti. Nepiedāvājiet viņam šajā periodā knupīti un/vai pudelīti. Mazulim ir dabīga tieksme zīst, kam viņš vēlas padoties, un to dabīgi var nodrošināt tikai krūts.

Īpaša krūtsgalu forma – kā to risināt?

Plakani krūšgali, ieliekti krūtsgali, lielākas vai mazākas krūtis. Tas viss ir normāli, tikai jaunās māmiņas dažreiz problēmas nopietnību pārspīlē.

Ko darīt? Jaundzimušais nezina, ko gaidīt, jo viņam pirms tam nav bijusi pilnīgi nekāda pieredze krūts zīšana. Labākajā gadījumā – viss, ko mazulis pirmo sešu dzīves nedēļu laikā zinās un pazīs būs viņa māmiņas krūts, un tieši tādā izskatā, kāda tā ir. Ja ir ļoti mazi krūtsgali, tad tos var pirms zīdīšanas nedaudz paraustīt, lai tos stimulētu. Bet kopumā viss, ko vajag zīdīšanas laikā, ir krūts, mazulis un nedaudz pacietības.

Bērnam labāk patīk dzert no pudelītes?

Atslaucot mātes pienu un piedāvājot to ēst no pudelītes, var pieradināt mazuli pie vieglāka ēšanas paņēmiena. Tāpēc bez vajadzības pudeli nepiedāvājiet. Daži bērni ātri vien pamana atšķirību un sāk prasīt nevis krūti, bet gan pudelīti, jo no tās piens tek bez jebkādas papildu piepūles no mazuļa puses. Tad mazulis sāk atteikties no krūts, jo viņam vajag pašam piepūlēties dabūt māmiņas pienu, proti, viņam vajag zīst.

Ko darīt? Mēģiniet diezgan skaidri nodalīt, kad jūs barojat mazuli ar krūti un kad dodat viņam pudelīti. Kad esat mājās, lieciet mazuli pie krūts, kad jūs neesat mājās – dodiet pudelīti. Tā mazulis iemācīsies saprast: mājās tikai tētis – pudelīte, mājās māmiņa – krūts. Taču pudelītei nevajadzētu kļūt par ikdienas ēdināšanas normālu sastāvdaļu, bet gan drīzāk par izņēmumu. Vismaz mazuļa pirmajos dzīves mēnešos.

Māmiņai ir jālieto zāles. Vai turpināt zīdīt?

Dažreiz zīdīt nevar, ja hroniskas saslimšanas dēļ pienā nokļūst māmiņas lietotās zāles. Ja māmiņai ir jāveic operācija vispārējā narkozē, arī rodas jautājums – vai pēc tam drīkstēs zīdīt?

Ko darīt? Pārrunājiet ar savu ārstu par to, kas dara jūs nemierīgu, lasot jūsu zāļu lietošanas instrukciju. Daudzi nezina, ka visām zālēm ir pieejamas arī zīdīšanai nekaitīgas alternatīvas zāles.
Pirms operācijas pasakiet anesteziologam, ka jūs esat zīdoša jaunā māmiņa. Šajā gadījumā darbojas nosacījums: tiklīdz māmiņa ir pamodusies no narkozes un var patstāvīgi mazuli pielikt pie krūts, tad viņa var savu mazuli arī zīdīt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!