nelabums meitene
Foto: PantherMedia/Scanpix
75% sieviešu grūtniecības laikā cieš no sliktas dūšas. Sliktu dūšu izraisa augstais grūtniecības hormonu līmenis asinīs, tāpēc lielām bažām nav pamata. Svarīgi tikai zināt, kā apvaldīt grūtniecības nelabumu jeb grūtniecības toksikozi.

Slikta dūša grūtniecības laikā – pazīme, ka mazulim viss ir labi!

Garšīgs un sulīgs steika gabals? Nē, paldies! Tasi karstas kafijas? Nē, nē, nē! Iespējams, jums domas par šiem un citiem pārtikas produktiem uzdzen nelabumu. Kad un cik bieži paliek slikti, katrai sievietei tas ir ļoti atšķirīgi. Parasti sliktās dūšas lēkmes beidzas 3.grūtniecības mēneša beigās, dažas sievietes ik pa reizei to piedzīvo pirmo 6 grūtniecības mēnešu laikā. Lai arī cik apgrūtinošas ir šīs sliktās dūšas lēkmes, tomēr tām ir sava veida pozitīvs vēstījums par to, ka jūsu mazulim viss ir labi! Mūsdienu zinātnieki ir atklājuši, ka slikta dūša grūtniecības laikā ir ļoti laba zīme.

Kāpēc tik daudz sieviešu grūtniecības laikā cieš no sliktas dūšas?

Mūsdienās ir zināms, ka slikta dūša grūtniecības laikā ir iedzimta parādība. Pētījumi ir pierādījuši, ka sievietēm, kas bieži izjutušas sliktu dūšu, ir bijis paaugstināta grūtniecības hormona HCG koncentrācija asinīs. Laika posmā starp 8. un 10.grūtniecības nedēļu HCG līmenis ir ļoti augsts, bet pēc tam ar laiku samazinās, kas savukārt izskaidro, kāpēc sliktas dūšas lēkmes pazūd pēc 12.grūtniecības nedēļas.

Slikta dūša grūtniecības laikā – dabas viltība

Ņujorkas Kornvelas universitātes zinātnieki ir atklājuši, ka sliktai dūšai grūtniecības laikā dziļāka jēga – viss, ko pacieš topošās māmiņas, pasargā viņu vēl nedzimušos mazuļus. Pētījuma laikā tika izvērtētas 80 000 grūtniecību gaitas. Tas parādīja, ka slikta dūša ir sava veida dabas viltība. Grūtniecēm radās nepatika pret tiem produktiem, kas varētu kaitēt viņu vēl nedzimušo mazuļu veselībai. Šādu produktu un vielu saraksta augšgalā ir alkohols, nikotīns un kafija, daudzas arī sāk atteikties no gaļas, olām, putnu gaļas un zivs. Šie pārtikas produkti var saturēt tādas baktērijas, pret kurām imūnā sistēma nespētu cīnīties.

Amerikāņu zinātnieku pieņēmumi, ka slikta dūša grūtniecības laikā paaugstina iespējas iznēsāt veselu bērniņu, tika apliecināti vēl ar vairāku pētījumu rezultātiem. Tie pierādīja, ka spontāno abortu risks samazinājās sievietēm, kuras grūtniecības laikā izjuta sliktu dūšu.

Kā cīnīties pret sliktu dūšu grūtniecības laikā

Lai arī cik pozitīvs būtu sliktās dūšas vēstījums, tai ir arī savi riski. Sievietes mazāk ēd un dzer, viņas zaudē ķermeņa šķidrumu, mazulim var trūkt svarīgas minerālvielas un vitamīni. Tāpēc sievietēm, kuras sīvi cīnās pret sliktu dūšu grūtniecības laikā, ir jāatceras, ka ir daudz jādzer neskatoties ne uz ko.

Šie padomi palīdzēs jums cīnīties pret sliktu dūšu grūtniecības laikā:

  • No rītiem slikta dūša ir īpaši nepanesama, jo tajā brīdī ir ļoti zems cukura līmenis asinīs. Mēģiniet vēl pirms piecelšanās no gultas apēst kādu sausiņu, krekeru vai žāvētu augli. Iedzeriet nedaudz saldinātu piparmētru tēju, kurai ir nomierinošs efekts, kā arī nedaudz paaugstina cukura līmeni asinīs. Arī tādas zāļu tējas kā melisas, piparmētru, aveņu lapu, kumelīšu vai apiņu tējas var padzīt slikto dūšu, var mēģināt arī ingvera tēju. 1 vai 2 gabaliņus cukurota ingvera pārlejiet ar karstu ūdeni un gatavs!
  • Dzeriet daudz šķidruma, ņemiet tos līdz termosos un pudelēs! Izmēģiniet, kas jums labāk garšo: negāzēts ūdens, atdzesēti dzērieni (ūdens, piens, bez kofeīna, bet cukuru saturoša kola) vai arī tēja, zupu buljoni.
  • Viena no alternatīvām dzērieniem ir ūdeni saturoši augļi (piemēram, melone, vīnogas), vai arī pagatavojiet mājas augļu saldējumu.
  • Jāizvairās no taukainiem un stipri sālītiem ēdieniem! Tādi viegli sagremojami pārtikas produkti kā svaigi augļi un dārzeņi, kā arī piena produkti mazāk noslogo kuņģi un ir veselīga uztura sastāvdaļa.
  • Mazākas ēdienreizes ir vieglāk sagremot nekā lielās!
  • Dienas laikā nepārtraukti kaut ko ēdiet. Galvenais, lai vēders nebūtu tukšs! Vislabākais veids pret sliktu dūšu ir vienkārši neļaut tai atgriezties! Grauziet kaut ko ( piemēram, ķirbju sēklas), jo tā rada siekalas, kas savukārt mazina sliktās dūšas sajūtu!
  • Tāpat pret sliktu dūšu palīdz bergamotes, mandarīna, piparmētru vai citrona ēteriskās eļļas.

Tikai neraizējaties, ja slikta dūša tā arī neparādās!

Ja jūs esat viena no tām sievietēm, kuras pirmo grūtniecības mēnešu laikā necieš no sliktas dūšas, tad jums nevajadzētu pār lieku uztraukties! Arī tādas grūtniecības var paiet pilnīgi bez jebkādiem sarežģījumiem. Katra sieviete ir īpaša, un tieši tāpēc katra grūtniecība paiet citādāk.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!