draudzenes tīņi
Foto: PantherMedia/Scanpix
Jaunu draugu atrašana nav viegls process. Desmit soļi, kā palīdzēt bērnam sadraudzēties un vedot attiecības ar vienaudžiem.

Sarunas uzsākšana

Pirmais solis draudzības dibināšanai ir saruna. Nedrošam un kautrīgam bērnam nepieciešams vecāku padoms, kā vieglāk nodibināt kontaktu.Pasakiet priekšā, ko to darīt. 
"Tu vari pajautāt, vai Emīls vēlas uzspēlēt ar Tevi bumbu," vai arī "Vai viņš ir izlasījis jauno grāmatu no sērijas "Grega dienasgrāmata"?" Parūpējaties par rotaļu mantām, kas var būt labs iegansts uzsākt kopīgu spēlēšanos. Bumba, aktīvas rotaļas, kas prasa divu vai vairāk bērnu iesaistīšanos, ir labs sākums draudzībai.

Iejušanās

Lai bērns spētu iejusties jaunā vidē, viņam jāapzinās sava vērtība un spējas. Ļaujiet bērnam izprast viņa sociālās spējas, tikai tā viņš jutīs, ko nozīmē būt iejūtīgam, izpalīdzīgam un uzmanīgam. Uzslavējiet viņu: "Malacis, man patīk, ka jūs rotaļas laikā maināties ar lomām!"; "Cik jauki, ka tu palīdzi viņiem uzkopt spēļu telpu!" vai arī "Tas bija ļoti jauki, ka nolēmi palīdzēt Ilzītei, kad viņai nesanāca uzzīmēt dinozauru ar pirmo reizi! Es lepojos ar tevi!" utt.

Godīgums

Godīgums ir katras draudzības pamatu pamats. Ne vienmēr vajag piekrist otra viedoklim, bet ir jāzina, kā pareizi izteikt savu viedokli, neaizskarot otra jūtas. Lai to iemācītos, var paiet laiks, tāpēc parādiet bērnam, kā var atklāti, taisnīgi un ar humoru diskutēt, argumentēt, apspriesties un tajā pašā laikā neaizskart otra cilvēka jūtas.

Taisnīgums

Lai apgūtu taisnīgumu, arī ir nepieciešams treniņš. Iemāciet, ka draudzība nepacieš lamu vārdus, aizvainošanu un sišanu. Katram ir tiesības izteikties un pastāstīt, kas viņam sakrājies dvēselē, tāpat kā katram tiesības tikt nepārtrauktam sarunas laikā. Ja kaut kas nav skaidrs, drīkst pārjautāt, lai izvairītos no pārpratumiem un nepareizām interpretācijām. Ja kādā jautājumā nevar rast risinājumu, tas taču nenozīmē, ka draudzība izput! Jūs tik un tā varat palikt draugi. Bērnam tas ir jāsaprot jau ļoti agri, lai vēlāk nerastos problēmas ar viedokļa paušanu un uzklausīšanu.

Piekāpšanās

Bērnu draudzībās ir ļoti grūti izvairīties no strīdiem. Bieži vien tieši meiteņu draudzības veidojas pēc scenārija – "Es ienīstu Līzi" – "Līze ir mana vislabākā draudzene" – "Es viņu ienīstu" utt. Palīdziet bērnam saprast un saskatīt strīda saknes un būtību no viņa drauga vai draudzenes skatupunkta. Izskaidrojiet viņam, ka dažreiz labāk ir piekāpties, nekā pazaudēt draugu.

Solidaritāte

Draugi vienmēr turas kopā. Parādiet bērnam, ka tikai turoties kopā, viņi būs spēcīgāki, ātrāki un iztēles bagātāki, piemēram, virves vilkšanas sacensībās, uzkopšanās darbos, meklējot kādu pazudušu mantu vai sēņojot. Iedodiet katram kādu mazu kopīgu darbiņu, piemēram, uzklāt galdu, kamēr tiek gatavotas pusdienas vai vakariņas. Sekmējiet draugu grupā komandas, nevis sacensības garu. Bērni, kas ir labi komandas spēlētāji, parasti ir arī ļoti labi draugi. Komandas garu vislabāk apgūst sportiskās vai mākslinieciskās grupu aktivitātēs.

Saticība

Bērni dienas laikā piedzīvo līdz pat 30 maziem un lieliem konfliktiem. Tomēr tas nenozīmē, ka par katru sīkumu ir jāstrīdas. Saticību var apgūt, izspēlējot lomu spēles ar roku vai pirkstiņu lellītēm, kas izskaidro saticīgas draudzības pamatprincipus: ieklausīties, mainīties, sarunāties, atbalstīt vienam otru un – ja nepieciešams – piekāpties, meklēt kompromisu.

Ieklausīšanās

Tam, kurš māk ieklausīties, ir vieglāk uzturēt sarunu un iegūt otra cilvēka uzticību. Ja cilvēks māk ieklausīties un uzklausīt, tas nozīmē, ka viņš ir tik uzmanīgs, ka spēj atkārtot pirms tam pateikto, kā arī centīsies uztvert un saprast arī otra cilvēka sajūtas un atrast pareizos vārdus, lai nomierinātu vai uzmundrinātu. Ja radies strīds stap draugiem, pajautājiet savam bērnam, ko tieši viņš ir teicis draugam "Ko tu ar to biji domājis?" vai arī "Kā tu domā, ko tavs draugs tagad domā pēc jūsu sarunas?"

Uzticēšanās

Uzticība, uzticēšanās un uzticētā noslēpuma glabāšana ir ļoti svarīgs draudzības aspekts., tāpēc tenkām un sūdzībām īstā draudzībā nav vietas. Īsti draugi nepieviļ viens otru, bet viņiem arī nevajadzētu piekrist visam, ko dara viens vai otrs. Ja draugs ir nelaimē vai arī viņam kas nelāgs ir padomā, proti, iekūlies nepatikšanās līdz ausīm, nekavējoties ir jāinformē vecāki vai kāds cits atbildīgs pieaugušais. Tie var būt tādi nelāgi draugu kopēji "noslēpumi" kā zādzības, riskantu spēļu spēlēšanas, alkohola un narkotiku lietošana, aizliegto videospēļu un datorspēļu spēlēšana, aizliegto mājaslapu apmeklēšana, kā arī jebkāda veida fiziskā spēka pielietošana.

Kontaktu uzturēšana

Palīdziet bērnam pēc dzīvesvietas vai skolas maiņas uzturēt kontaktus ar vecajiem draugiem. Mūsdienās tas ir viegli. Var organizēt tikšanās, sūtīt e-pastus, runāt pa telefonu vai Skype. Mieriniet bērnu, ja kāda draudzība ir izjukusi. Ja bērns jūt, ka savās bēdās nav viens, viņš ātri vien tiek pāri savām raizēm un drīz vien atrod jaunus draugus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!