Foto: PantherMedia/Scanpix
Jo tumšāki un garāki vakari, jo smagāku cīņu ar rīta miega rūķi katru darba dienu izcīna vecāki. Uz skolu un dārziņu mazais ķipars jānogādā, bet katra diena sākas ar čīkstēšanu un negatīvām emocijām. Bet ir arī "vieglās pamošanās" metodes!

Vispirms – dienas režīms

Foto: PantherMedia/Scanpix

Vispirms svarīgs ir režīms, otrkārt – režīms un pēdējo kārt – režīms. Neskaitāmi pētījumi apliecina, ka aizmigšana vienā laikā un mošanās vienā laikā ir ļoti labvēlīgi gan pieaugušo, gan bērnu organismam. Bērniem nepieciešams vismaz 9 h nakts miegs. Ideāli, ja tās ir 10 stundas atpūtas. Brīvdienās un svētkos novirzīties no režīma nevajadzētu vairāk par vienu stundu, jo tad labi noregulētais bioritms turpinās strādāt ierastajā režīmā. Tāpat nav ieteicams pusdienaslaika miegs brīvdienās, ja tas nav darba dienu rituāla sastāvdaļa. Tas nojauks miega režīmu arī vakarā.

Ērts un salds miegs

Foto: PantherMedia/Scanpix


Ātrai un saldai aizmigšanai ir ļoti svarīgs pilnīgs fiziskais komforts. Tas nozīmē mierīgu pusstundu pirms iešanas gulēt, varbūt noderēs silta, nomierinoša vanna (duša uzmundrina!). Pirms paša miega nevajadzētu piepildīt kuņģi tā, jo tad organisms nevis atslābināsies, bet sāks intensīvu pārtikas pārstādes darbu. Gādājiet, lai sega un pidžama nav pārāk karsējoša, bet kopumā aizmigšanu veicina siltums. Īpaši svarīgi, lai siltas ir kājas! Optimālie miega apstākļi bērnu istabā ir gaisa temperatūra ne lielāka kā 20 grādi, gaisa mitrums – ne zemāks par 50%, pirms miega istabu jāizvēdina.

Nogurums ar mēru

Foto: PantherMedia/Scanpix


Labāks miegs ir pēc kārtīgas izskraidīšanās. Vismaz 2-3 stundas fizisku aktivitāšu, pulciņu, sporta nodarbību. Labi guļ tie, kas ir noguruši, bet ... tikai mazliet. Pārgurums un fizisko spēku izsūkums iedarbina nākamo fāzi – aizmigt ir grūtāk. Silts piens ar medu, kas izdzerts pirms gulešanas, iemidzina ātrāk. Piens satur vielas, kas veicina melatonīna izdalīšanos. Bet šis efekts ir tikai tad, ja pēc piena izdzeršanas cilvēks uzturas krēslainā telpā. 

Bez psiholoģiskā stresa

Foto: PantherMedia/Scanpix


Emocionālais diskomforts mājās vai intelektuāla pārslodze traucēs ātri aizmigt, tas var izjaukt miega režīmu un pāruzbudināt nervu sistēmu. Mazajiem skolniekiem līdz 8 gadu vecumam iesaka pabeigt mācības vismaz pusstundu līdz miega laikam. Mājasdarbu pildīšana pēdējā brīdī pirms nakts atpūtas ilgāk neļaus aizmigt, tāpēc labākais laiks, lai beigtu mācības, ir apmēram plkst. 19 19.30 vakarā, bet gulētiešanas laiks pēc stundas. 

Midzināšana un modināšana ar mīlestību

Foto: PantherMedia/Scanpix


Aizmigšana un mošanās procesam jābūt emocionāli pozitīvam pasākumam. Dzīšana gulēt ar draudiem un bārieniem, un mošanās ar spilgtu gaismu un kliedzienu "Augšā! Uz skolu!" raisīs nepatīku pret iešanu gulēt un mošanos. Slikti sākusies diena!
Pamodināt var arī mierīgi, bet pabužinot muguriņu vai sabučojot. Mierīga pēdu masāža un muguras glāstīšana arī iedarbina mošanās sistēmas. Tikai kad acis ir vaļā, ir jēga sākt runāt par to, ka ir jāģērbjas un jādodas paēst brokastis. Pamošanās rituālam ieplānojiet papildus 10 – 15 minūtes.
Fizioloģiskās reakcijas miega laikā ir lēnākas. Galu galā pat pieaugušie nespēj kā zaldātiņi izlēkt no siltās gultas, bet nez kāpēc to gaida no saviem bērniem.

Nepareiza mošanās - psiholoģiskā trauma

Foto: PantherMedia/Scanpix


Kuras tad ir tās darbības, kas mosties nepalīdz, bet rada nepatiku pret rīta mošanos:
- Spoža, spilgta, negaidīta gaisma
- Skaļa mūzika, skaļa runāšana
- Kategoriski pieprasījumi celties tūlīt un tagad
- Ūdens šļakstīšana sejā
- Segas, spilvena atņemšana
- Purināšana, kratīšana, raustīšana

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!