Kad ir pienācis laiks pastāstīt bērnam, ka drīz viņam būs brālītis vai māsiņa, tad var ievērot vienkāršu formulu - jo jaunāks ir pirmdzimtais, jo vēlāk viņam var stāstīt par jauno bērniņu.
Katram vecumam savs stāstījums
Bērniem jaunākiem par 2 gadiem par jauno brālīti vai māsiņu var pateikt dažas nedēļas pirms dzemdībām. Mēģiniet mazulim izskaidrot, ka māmiņas vēderā aug un attīstās viņa mazais brālītis vai māsiņa. Var noderēt arī bilžu grāmatas. Jo vecāki kļūst bērni, jo uzskatāmākus materiālus var lietot - enciklopēdijas, multiplikācijas filmas (noskaties video raksta beigās). Nevajag detalizēti stāstīt par dzemdību procesu vai sāpēm. Bērns tajā var sākt vainot vēl nedzimušo brālīti vai māsiņu, kā arī var sākt baidīties par savu māmiņu.
3 un 4 gadus vecie ķipari jau saprot, ko nozīmē grūtniecība, jo viņi redz, kā aug māmiņas vēders, kā arī var sajust vēl nedzimušā brālīša vai māsiņas kustības.
Ja pirmdzimtajam ir 5 gadi, tad no viņa nevajadzētu neko slēpt. Šajā vecumā bērni saprot ļoti daudz. Par jauno grūtniecību bērnam vajadzētu pastāstīt tad, kad grūtniecība tiek uzskatīta par drošu, proti, kad tā jau ir sasniegusi 2.trimestra sākumu.
Nesaprotamās jūtas
Jūs nespēsiet mainīt situāciju un veidā "glābt" bērnu, ja viņam nepatīk ziņa par ģimenes pieaugumu. Īpaši jūtīgi uz šīm ziņām reaģē 2 līdz 4 gadus veci bērni, jo viņi sāk saprast, ka drīz vecākus un dzīves telpu vajadzēs dalīt ar vēl kādu. Viņu personības un raksturi, salīdzinot ar jaunākiem mazuļiem, ir attīstījušies vairāk, taču viņi, salīdzinot ar vecākiem bērniem, vēl nesaprot, ka jaundzimušais nekādi neapdraud vecākā brāļa vai māsas statusu ģimenē. Šajā vecumā bērniem ir jāiemācās, ka viņi vairs nav vienīgie, ka viņi spēs sadalīt vecāku uzmanību un mīlestību ar jaundzimušo brālīti vai māsiņu.
Ja mēģināt vecākajam bērnam jaundzimušo brālīti vai māsiņu "reklamēt" kā nākotnes spēļu biedru, tas bērnam neko nenozīmē, pirmdzimtais grib šeit un tagad. Pirmdzimtais uzreiz saprot, ka viņš nevarēs ar brālīti vai māsiņu spēlēt futbolu vai spēlēties ar lellēm. Jaundzimušais prasa vecāku laiku un rūpes, tas pārāk bieži raud. Tādos brīžos no vecākā bērna mutes nāk tādas frāzes kā "Vai mēs varam viņu atdot atpakaļ?"
Greizsirdība nav nekas neparasts
Līdz ar vilšanās sajūtu, ka ar mazuli uzreiz nevar paspēlēties, pirmdzimtais izjūt arī greizsirdību. Vecākais bērns vairs nav pārliecināts par vecāku absolūto mīlestību. Viņš zina, ka nu ģimenē ir vēl viens bērns, ko vecāki arī ļoti mīl. Mēģiniet saprast jūsu pirmdzimtā greizsirdību kā nedrošības pazīmi. Bērnam sākumā ir jāpierod pie jaunās situācijas un jāatrod jauna loma ģimenē. Mēģiniet vecākā dēla vai meitas negatīvo reakciju uztvert mierīgi!
Kā mazināt pirmdzimtā greizsirdību
Vissvarīgākais ir izrādīt savu mīlestību arī vecākajam bērnam. Īpaši svarīgi tas ir pirmajos mēnešos pēc jaundzimušā ienākšanas ģimenē.
Paņemiet fotoalbumu ar vecākā bērna pirmā dzīves gada bildēm un pastāstiet viņam par laiku, kad viņš pats bija maziņš. Vecākajām bērnam noteikti radīsies vairāki jautājumi, piemēram, ko es ēdu, vai es bieži raudāju, vai jūs mani bieži nēsājāt uz rokām, utt. Ar katru stāstījumu viņš sapratīs, ka viņš tika tikpat ļoti mīlēts un aprūpēts kā viņa mazais brālītis vai māsiņa. Var gadīties, ka vecākais bērns pēkšņi sagribēs, lai jūs atkal viņu barotu ar krūti vai nēsāt autiņbiksītes. To var pieļaut uz neilgu laiku, ja vien vecākais mazulis nav vecāks par trim gadiem. Paskaidrojiet bērnam, ka dzīvē viss mainās, un šim dzīves posmam arī kādreiz beigsies.
Kā jaunā māmiņa vecāko bērnu jūs varat iesaistīt mazā brālīša vai māsiņas aprūpē. Iesaistiet viņu jaundzimušā vannošanās, autiņu mainīšanas, krēma vai eļļas ieziešanas procesos, vai arī ļaujiet viņam atrast knupīti. Jau divus gadus veci bērni var veikt mazus uzdevumus.
Novērsiet pirmdzimtā uzmanību zīdīšanas laikā. Uzlieciet vecākajam bērnam kādu audio - grāmatu vai bērnu filmu. Kad jaundzimušais ir aprūpēts, veltiet laiku arī vecākajam bērnam. Tā viņš sapratīs, ka viņš ir tikpat svarīgs kā jaunais mazulis.
Tēta loma
Pirmo mēnešu laikā pēc jaunā bērniņa piedzimšanas ļoti lielu lomu ģimenē spēlē tieši tētis. Kamēr māmiņa baro ar krūti jaundzimušo, tēti var pievērst savu uzmanību vecākajam bērnam.
Ja esat nolēmuši sūtīt vecāko bērnu dārziņā, izdariet to kādu laiku pirms dzemdībām vai arī pāris mēnešus pēc jaunā ģimenes locekļa piedzimšanas, pretējā gadījumā vecākajam bērnam var likties, ka viņš uz bērnudārzu tiek sūtīts, lai jaundzimušajam varētu veltīt vairāk laika un mājā būtu vairāk brīvas vietas.
Ikdiena četratā
Dažreiz izjust ko līdzīgu mammas rūpēm var tad, ja vecākajam bērnam uzdāvina lelli, kuru var aprūpēt tāpat kā jauno brālīti vai māsiņu.
Tāpat jaundzimušais var radīt pozitīvu iespaidu, ja no slimnīcas vecākajam brālim vai māsai atved kādu mazu dāvanu.
Jūsu pirmdzimtais jutīsies īpašs, ja uz raudzībām uzaicinātie ģimenes draugi un radi pret viņu attieksies gluži kā pret pieaugušo. Respektīvi, ar viņu sasveicināsies, viņš tiks apsveikts ar brālīša vai māsiņas piedzimšanu, kā arī viņam uzdāvinās kādu nieciņu. Ļaujiet viņam iepazīstināt viesus ar savu brālīti vai māsiņu.