Foto: PantherMedia/Scanpix



Dzīvē parasti tās ikdienišķākās, dabiskākās lietas izrādās pašas nogurdinošākās. Arī maza bērna ienākšana ģimenē ir liels stresa faktors, kas var būt iemesls nopietniem ģimenes konfliktiem. Nemēģiniet būt perfekti, neesiet nevajadzīgi izpalīdzīgi. Atrodiet laiku saviem draugiem un savam dzīvesbiedram. Kā harmonizēt ģimeni pārmaiņu laikā.

Katram ir savi stresa iemesli. Pamēģiniet vienu nedēļu piezīmju kladē pierakstīt visas ikdienas situācijas, kuras uzskatāt par nogurdinošām, nomācošām vai stresainām. Tas parādīs virzienu, kurā piestrādāt vajag nopietnāk.

Nost ar perfekcionismu

Foto: Shutterstock

Ģimenes dzīvē visu darīt perfekti nav iespējams. Jo lielāka ir ģimene, jo tālāk sadzīve ir no perfektā modeļa. Kamēr kopā dzīvoja pāris, tikmēr vīram varēja būt vienmēr izgludināti krekli un istabā putekļu kamoli stūros nedzīvoja.

Kad ģimenē parādās bērns, vīrs savus kreklus var izgludināt pats, un arī zeķes no gultas apakšās izvilkt un iemest veļas mašīnā jāmācās katram pašam. Jaunajai mammai jāmācās pieņemt fakts, ka viņai nav jābūt ideālajai mājsaimniecei. Dienas ritms mainās ne tikai sievietei, bet visiem ģimenes locekļiem. 

Ļaujiet citiem jums palīdzēt

Uzturēt māju nepārtrauktā kārtībā, ja ģimenē aug mazi bērni, ir tikpat neefektīvi, kā tīrīt sniegu sniegputeņa laikā. Ja naktīs sapņojat redzat gludekli un logu lupatu, tad nevajag kautrēties prasīt līdzcilvēku palīdzību mājas darbos. Ja ģimenes budžets nav liels, varbūt var atļauties uzkopējas palīdzību reizi mēnesī. Vai arī mēģiniet izveidot "draudzības tīklu". Piemēram, jūs ar draudzenes bērniem aizejat uz zoodārzu, kamēr viņa jums palīdz nomazgāt logus.

Neuzņematies par daudz

Foto: F64

Priekšpusdiena – mazuļu peldēšanas nodarbības, pēcpusdiena – iepirkšanās, tam pa vidu cepam dzimšanas dienas kūku un uzkopjam dzīvokli. Ilgi tādu režīmu izturēt ir grūti, jo tas, ko dzīvē bez bērniem varēja paveikt vienā acumirklī, dzīvē ar bērniem ir praktiski nepaveicams. Ne velti darba devējiem patīk sievietes, kurām ir bērni – viņas iemācās būt par izciliem laika plānotājiem un daudzfunkcionāliem darbiniekiem, tomēr veselībai un nervu sistēmai tas nenāk par labu. Tāpēc vajadzētu samazināt apgriezienus, noteikt konkrētās dienas prioritātes, darīt tikai to, kas ir patiesi svarīgi todien.

Nepazaudējiet draugus

Foto: PantherMedia/Scanpix

Ja pirms ģimenes veidošanas brīvā laika pavadīšana draugu pulkā bija normāla nodarbe, tagad ar bērnu uz rokām, šķiet, ar ģimeni pilnīgi pietiek. Tas viss ir rožaini un skaisti līdz brīdim, kad jums vienam ar otru – un vēl bērnu – vairs nepietiek. Nedēļām ilga neatbildēšana uz telefona zvaniem un ielūgumu atteikšana beigās var radīt situāciju, kad vairs telefons vairs nezvana un neviens nekur neaicina. Tāpēc jaunajām ģimenēm noderīgi izveidot savu sociālās dzīves noteikumus sarakstu un iekļaut tajā regulāras tikšanās ar draugiem. Draudzēšanos šajā saspringtajā dzīves posmā ir jāplāno!

Atpūtieties viens no otra

Foto: AFP/Scanpix

Sengrieķu valstsvīrs Perikls reiz teicis: "Laimei ir vajadzīga brīvība, brīvībai – drošsirdība." Laikam arī viņam ir bijuši brīži, kad viņš uz kādu brīdi gribējis iziet ārā un pabūt prom no ģimenes un tās problēmām. 2500 gadus vēlāk šis teiciens attiecas arī uz mūsdienu sabiedrību. Esiet augstsirdīgi - dodiet viens otram atelpas brīdi no ģimenes. Ļaujiet dzīvesbiedrei aiziet uz kādām SPA procedūrām, dzīvesbiedram uz sporta bāru satikties ar draugiem un noskatīties kādu spēli. Apdāviniet viens otru ar šiem brīvajiem brīžiem. Tas palīdzēs uzlādēt izturības baterijas turpmākajām nedēļām.

Mainiet nedēļas nogales nodarbes

Foto: PantherMedia/Scanpix

Pienāk nedēļas nogale, kurs plāns jau sen zināms – diena ar bērniem un kopīga iepirkšanās, veļas mazgāšana, mauriņa pļaušana, peldbaseins, vecmāmiņas apciemošana. Bet ko gan vēl varētu darīt šajās 48 stundās?

Pamainiet plānus – aizbrauciet uz pludmali, apmeklējiet kādu interesantu muzeju, aizbrauciet uz mežu! Esot pie dabas, pludmalē, kempingā, jums nekas cits vairs nav jādara, kā vien jāvelta laiks sev, dzīvesbiedram un bērnam. Sajūta pēc tādām brīvdienām ir tāda, it kā jūs būtu izbaudījuši neilgu, bet patiesi atslābinošu atvaļinājumu.

Pieturieties pie stingra dienas grafika

Foto: PantherMedia/Scanpix

No rītiem kopīgi ēdiet brokastis, ieturiet kopīgas vakariņas. Sekojiet, lai bērnam ikdienā ir skaidri noteikts dienas režīms. Nav slikti, ja ģimenes ikdiena paiet pēc vienota grafika. Šāds dienas ēdienreižu plāns un konkrētu darbību norises gaita palīdz bērnam izprast ikdienas darbības un mazina nervozitāti. Arī mammai ikdienas grafiks palīdz labāk plānot savus darbus un savu brīvo laiku.

Sarunas par audzināšanu

Foto: PantherMedia/Scanpix

Jūs uzskatāt, ka saldējumu drīkst ēst tikai tad, kad ārā spīd saule un sākumskolas skolēni Vecgada vakarā var palikt augšā ne ilgāk kā līdz deviņiem vakarā? Jūsu dzīvesbiedrs domā citādāk, un tieši šo mazo nesaskaņu dēļ ģimenē rodas strīdi.

Tagad padomājiet, kad pēdējo reizi ar savu dzīvesbiedru runājāt par bērna audzināšanu. Nē, nevis par audzināšanas problēmām, bet pašu bērna audzināšanas piedzīvojumi. Pārrunājiet, kāpēc katrs no uzskata, ka ir jādara tā un ne citādi, kādiem ir jābūt noteikumiem. Mēģiniet rast kompromisus, lai kāds aizspriedumains noteikums no malas kādam neliktos bezjēdzīgs vai pat smieklīgs.

Ieplānojiet laiku divvientulībai

Foto: Shutterstock

Mazo bērnu ģimenēs laiks divvientulībai un seksam ir jāplāno. Ieplānojiet vienu vakaru mēnesī, kad kaut kur dodaties, vai arī nolieciet bērnus gulēt un divatā noskatieties kādu filmu. Tas ir ļoti svarīgi – kaut ko darīt kopā un pēc tam dalīties pārdomās par redzētu, dzirdēto. Nerunājiet šajā laikā par bērniem!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!