Kad pēc nemierīgi pavadītas nakts vecāki grimst saldā miegā, mazie nakts jandalētāji jau jūtas izgulējušies un mostas ar pirmajiem saules stariem. Tāpat kā pieaugušajiem, arī bērniem atšķiras miega ritmi. Ne visi bērni guļ diendusu, bet citiem labāk patīk doties pie miera vēlāk un gulēt pēc iespējas ilgāk. Kā samērot vecāku un bērnu miega vajadzības tā, lai neciestu neviens?
Ja mazulis ir tā saucamā "pūce", nolikt gulēt viņu tad, kad ārā vēl ir gaišs, ir ārkārtīgi grūti. Tomēr tieši laicīga iešana gulēt, vēlams, krietni pirms pusnakts, ir īpaši svarīga maziem, augošiem bērniem. Ne velti austrumniekiem ir pārliecība, ka katra stunda, kas nogulēta saldā miegā pirms pusnakts, dod divreiz lielāku labumu nekā tās stundas miega, kas tiek gulētas pēc pusnakts.
Ir daži knifi, kurus pielietojot, mazos pūčbērnus var nolikt gulēt nedaudz agrāk.
- Peldēšanās atklātās peldvietās vasarā rada gan izsalkumu, gan veselīgi nogurdina. Ja ir iespējams, tad labāk šo aktivitāti veikt vakarpusē. Tie bērni, kas īpaši aktīvi plunčājas, līdz gulētiešanas laikam ir tik ļoti noguruši, ka aizmieg nekavējoties.
- Iešana gulēt vienu stundu vēlāk nevienam bērnam vasaras laikā netraucē! Lai atgūtu zaudēto stundu, guliet diendusu!
- Nedēļas nogalēs mazajam pūčbērnam drīkst ļaut palikt nomodā nedaudz ilgāk nekā parasti. Tas neizjauks viņa miega grafiku. Darbdienās dienas un nakts režīmam jābūt strikti ievērotam.
- Izvēlaties tumšākus aizkarus. Kaut arī rozā aizkari izskatās labi princešu istabā, tie nepadara istabu tumšu gaišajā laikā. Tumši zili un bieza auduma aizkari ir vispiemērotākie guļamistabai.
- Saīsiniet diendusas ilgumu. Pievērsiet uzmanību tam, lai bērna diendusas nebūtu pārāk garas! Katram cilvēkam ir vajadzīgs savs noteikts miega stundu skaits, divus gadus vecam bērnam tās ir 10 līdz 13 stundas. Ja viņš guļ garas diendusas, tad arī naktī viņš gulēs mazāk.
- Pievērsiet uzmanību bērna miega ritmam. Vecāku un bērnu miega ritmi daudzās ģimenēs nav sinhroni. Šādos gadījumos noder abu miega ritmu protokolēšana īpašā miega dienasgrāmatā, lai vēlāk tos saskaņotu. Pāris dienas dienasgrāmatā pierakstiet, cik stundas diennaktī guļ bērns. Tad pārbaudiet, kā šis miega stundu skaits sadalās starp dienu un nakti. Jūsu bērns diennaktī guļ 12 stundas, dienas laikā trīs stundas, naktī – deviņas. Tādā gadījumā bērnam ir jāiet gulēt ap desmitiem vakarā, tad viņš modīsies septiņos no rīta. Ja viņš iet gulēt jau deviņos vakarā, tad jums ir saīsina diendusas ilgums par vienu stundu. To vislabāk darīt divos 30-minūšu piegājienos: pusdienlaika diendusu samazināt par pusstundu, lai vakarā bērns ietu gulēt pusstundu agrāk. Pēc pāris dienām noņemiet diendusas ilgumam vēl vienu pusstundu! Un tā līdz brīdim, kad ģimenes miega ritms sāk sakrist.