Foto: PantherMedia/Scanpix
Veikalos ir ļoti liela izvēle ar visādām mantiņām, drēbītēm un citiem nieciņiem, kas it kā ir ļoti nepieciešami mazuļa kopšanā. Bet par lielāko daļu no tiem nav vērts izmest naudu. Kas ir pats nepieciešamākais minimums, vedot mājās mazulīti no slimnīcas?

Drēbīšu skaits atkarīgs no tā, cik bieži būs iespēja vai vēlme tās mazgāt. Padomājiet arī par to, kādas iespējas drēbes ātri un ērti izžāvēt. Izvēloties drēbītes, ievērojiet dažus noderīgus padomus: 

  • Nepērciet daudz viena izmēra drēbītes. Bērni ļoti ātri aug: pirmā gada laikā zīdainis vidēji izaug pa 25 cm un trīskāršo savu dzimšanas svaru. 

  • Ir vērts iegādāties drēbes uzreiz nedaudz lielākas - tad tās kalpos ilgāk. Piemēram, ja bērna augums piedzimstot ir 55 cm, tad šāda izmēra drēbes (56.) nopērciet tikai pāris komplektus, bet pārējās mantas pērciet vismaz uz augumu 62 cm (bērniem drēbju izmēri tiek skaitīti pēc to auguma. Ja izmērs ir 62, tas nozīmē, ka drēbes ir domātas 62 cm garam bērniņām). Esiet uzmanīgi ar importa apģērbiem, uz kuriem nav rakstīts bērna garums, bet gan vecums, jo, piemēram, franču bērni ir mazāki par latviešiem.
Pats minimums, ar kuru var iztikt pavisam labi, ir  4 - 5 pirmā izmēra apģērbu (no 56 - 62 cm) komplektiņi, kuros ietilpst apakškrekliņi jeb bodiji, kokvilnas krekliņi/jaciņas un bikses ar lencēm vai kombinezona tipa tērpi. 

Plānās kokvilnas cepurītes – 2-3 plānās kokvilnas cepurītes, 2 pāri kokvilnas zeķīšu un 1 pāris vilnas zeķīšu, 2 vilnas jaciņas (viena plānāka, otra - biezāka).  Ja bērniņš nāk pasaulē gada aukstajā sezonā, viņam būs nepieciešams silts kombinezons un/vai aitādas guļammaisiņš.

Jaundzimušajam ar nenostabilizējušos termoregulācijas spēju uzturēt siltumu un  vienlaikus nepārkarst palīdzēt var apģērbs no vilnas un zīda maisījuma.
  • Drēbēm jābūt no dabīga auduma. Pārbaudiet visas vīles. Drēbēm, kuras saskarsies tieši ar bērna miesu, vīles tiek šūtas uz ārpusi. Ja esat nolēmuši izmantot autiņbiksītes, pārbaudiet, vai tās ielīdīs izvēlētajās bikšelēs. Biksēm noderēs aiztaisāmas bikšu staras, tad Jūs varēsiet nomainīt autiņus, nevelkot nost visu drēbi.
  • Ņemiet vērā, ka bērni necieš, kad tiem velk kaut ko pāri galvai. Tādēļ labāk izvēlēties drēbes, kas netiek vilktas pāri galvai, vai arī ar podziņām uz pleca, lai vieglāk būtu uzvilkt.
  • Pārbaudiet, lai uz drēbītēm nebūtu asu rāvējslēdžu, kas var savainot mazo, garu šņorīšu, kurās bērns var sapīties.
  • Izpētiet apģērba marķējumu. Vēlams izvēlēties audumus, kurus iespējams mazgāt arī ļoti karstā ūdenī (jo bērni mēdz smērēt drēbes ar tādām vielām, ko nevar izmazgāt remdenā ūdenī). Gludināt drēbes nav nepieciešams. Izņēmums - tās drēbes, kas tieši saskaras ar nabas saiti (kamēr tā nav sadzijusi). 
  • Drēbes jāmazgā ar bērnu ziepēm. Vēlāk var sākt izmantot speciāli bērnu drēbēm paredzētos pulverus. Vai pirmās jaunās drēbītes ir jāmazgā, viedokļi atšķiras. Daļa mammu tomēr tās izmazgā, stāsta vecāki portālā "Cālis"

Cik silti mazo ģērbt? Galvenais kritērijs ir šāds: kad ir auksti, velciet bērnam vienu drēbju kārtu vairāk, nekā mugurā pašai mammai. Karstā laikā otrādi - bērnam velkam par vienu drēbi mazāk.

Mazulim ir vienalga, ko velkat viņam mugurā. Galvenais lai būtu silti un ērti. Glītās rišiņas un zīmējumi ir domāti vecāku pievilināšanai. 

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!