Foto: PantherMedia/Scanpix
Kaut arī zīdīšana ir ļoti dabīgs process, jaunās māmiņas bieži saņem nepareizus un kļūmīgus padomus. Sākot ar apgalvojumu, ka sieviete ar mazām krūtīm nevarēs zīdīt un beidzot ar biedēšanu – tikai nepieradini pie karāšanās pupā. Patiesībā ne krūšu izmērs, ne noteiktu produktu lietošana neietekmē zīdīšanu. Viss patiešām notiek galvā!

Apgalvojums: Starp zīdīšanas reizēm jāievēro vismaz divu stundu pauze

Patiesībā: Vēl joprojām vecā kaluma vecmātes pieturas pie uzskata, ka divu stundu pauzes starp zīdīšanām ir obligātas. Pētījumi ir pierādījuši, ka biežā zīdīšana nerada ne kolikas, ne vēdera pūšanos. Piens mazuļa kuņģī parasti pārstrādājas apmēram stundas laikā. Savukārt zīdīšana pēc pieprasījuma labvēlīgāk ietekmē bērna fizisko un emocionālo attīstību.

Apgalvojums: Zīdīšana kaitē krūtīm

Patiesībā: Krūšu formu ietekmē nevis zīdīšana, bet pats grūtniecības process. Tam, vai sieviete zīda vai nē, nav ilglaicīgas ietekmes uz krūts ārējo izskatu. Lai krūtis atgūtu savu iepriekšējo izskatu pēc grūtniecības, būs nepieciešams laiks. Bet, lai saglabātu pēc iespējas skaistākas krūtis, par to tvirtumu jādomā jau grūtniecības laikā. Izvēlieties pareizu veļu. Jau pirmā grūtniecības trimestra beigās sāciet nēsāt barošanas krūšturi, veiciet krūšu muskuļus stiprinošus vingrojumus. Sievietēm ar vājākiem saistaudiem grūtniecības ietekmē krūšu izskats mainās vairāk.

Apgalvojums: Mazuļi, kas ēd no pudelītes, naktīs guļ labāk

Patiesībā: Lai arī šis padoms skan kā solījums izgulēties, tomēr tā nav patiesība. Mazuļa miega kvalitāte nav saistīta ar to, kā viņš tiek barots. Miega noturība zīdaiņiem ir saistīta ar smadzeņu briedumu, bet tas katram iestājas savā laikā. Tāpat kā daži bērni ātrāk sāk staigāt vai runāt, citi ir spējīgi ātrāk sākt gulēt nemostoties. Par labu miegu zīdainītim var runāt tad, ja viņš spēj nogulēt četras stundas nepamostoties.

Apgalvojums: Manas krūtis ir par mazu zīdīšanai

Patiesībā: Veiksmīgai zīdīšanai nav svarīgi, cik lielas ir krūtis. Krūts izmērs ir atkarīgs no taukaudu daudzuma tajā, bet šiem audiem nav nekādas saistības ar piena produkciju. Piena daudzums, ko saražo krūts, ir atkarīga tikai no tā, cik bieži mazulis tiek zīdīts un cik daudz piena nepieciešams vienā reizē. Mazuļa biežā likšana pie krūts ietekmē to, ka jaunās māmiņas hipofīze izdala hormonus oksitocīnu un prolaktīnu. Šo hormonu iespaidā pa piena dziedzeriem sāk plūst piens.

Apgalvojums: Mātes piens ir par šķidru, mazulis neizjūt sātu

Patiesībā: Mātes piens vienmēr ir tieši tāds, kāds ir nepieciešams tieši viņas mazulim. Tā sastāvs mainās līdz ar bērna vecumu. Tāpēc nepastāv "pārāk šķidrs" mātes piens. Ja mazulis sāk strauji augt, viņš gribēs zīst krūti biežāk, iesnaudīsies, pamodīsies un atkal gribēs krūti. Tas ir tā saucamais "clusterfeeding" zīdīšanas veids, kad mazulis tiek barots bieži, bet nedaudz. Vismazākajiem bērniņiem un tiem, kas strauji aug, šāds zīdīšanas ritms ir pilnīgi normāls. Biežās zīdīšanas ietekmē māmiņas organisms - tiek saražots vairāk piena.

Apgalvojums: Piena produkti (jogurts, biezpiens) ietekmē piena veidošanos

Patiesībā: Pārtikas produkti minimāli ietekmē mātes piena veidošanos. Vissvarīgākais piena apjoma palielināšanai ir zīdīšanas biežums. Jo biežāk māmiņa zīda savu mazuli, jo piena būs vairāk jau tuvāko 24 stundu laikā.

Apgalvojums: Zīdīšana un nodarbošanās ar sportu nav savienojamas nodarbes

Patiesībā: Zīdoša māmiņa var nodarboties ar sportu, ja vien viņa jūtas labi un nepārslogo sevi. Zīdīšana patērē daudz enerģijas, tāpēc barošanas periodā sieviete var justies arī nogurusi. Zīdiet mazuli pirms nodarbošanās ar sportu, jo tad krūtis nebūs tik ļoti saspringtas, pilnas un varēsiet brīvāk kustēties. Pievērsiet uzmanību slāpēm - dzeriet pietiekoši daudz šķidruma! Izvēlieties labu atbalstošu krūšturi.

Apgalvojums: Krūts dziedzera iekaisuma gadījumā nedrīkst zīdīt

Patiesībā: Krūts dziedzera iekaisuma vai galaktostāzes (piena sastrēguma) gadījumos galvenais ārstēšanas veids ir likt pienam atkal plūst pa piena kanāliņiem. Nekas cits to nespēj darīt labāk nekā māmiņas mazulis. Pat ja tas ir sāpīgi, lieciet mazuli pie krūts pēc iespējas biežāk. Ja tomēr ir jālieto antibiotikas, tad ārsts var izrakstīt zīdīšanai piemērotus medikamentus.

Kas jums palīdzēja veiksmīgi zīdīt? Savu jautājumu zīdīšanas ekspertēm vari uzdot šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!