<a rel="cc:attributionURL" href="http://www.flickr.com/photos/34547181@N00/">Philippe Put</a> / <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/">CC</a>
Pirmā dzīves gada noslēgumā nu jau mazulis spēj diezgan daudz. Apzināti māj ar roku, sāk izrunāt pirmos vienkāršākos vārdiņus, spēlē spēles, kuras ierosina vecāki - paslēpes, ķeršanu, liek piramīdu. Uzzini, kā izklaidēt un attīstīt bērnu līdz viena gada vecumam.

10. mēnesis

Atšķir priekšmetu formu. Pazīst savas rotaļlietas un tās meklē. Jāatlicina laiks priekšā lasīšanai. Lasot stāstiņus un rādot attēlus, bērns iemācīsies aplūkot attēlus un tajos redzamos objektus.

Vārdiem pievieno žestus. Sakot "Atā, atā!" māj ar roku; sakot nē, purina galvu. Bērns pļāpā valodas ritmā bez konkrēta satura.

Varbūt jau cenšas noturēt zīmuli un kaut ko uzšvīkāt. Mazuli interesē sīkas lietiņas. Lai trenētu satvērienu ar īkšķi un rādītājpirkstu, var lūgt, lai uzlasa izbērtas rozīnes.

Turoties pie mēbelēm, var jau sākt staigāt. Brīdi spēj nostāvēt bez atbalsta. Stabili sēž. Rotaļājoties primārais ir iepazīt apkārtni. To veicina spēles, kas saistītas ar rāpošanu: ķeršana, paslēpes, rāpšanās pa trepēm, palikt kaut ko interesantu zem krēsla vai maza galdiņa, lai mazais lien pakaļ u.c. Var sakraut vairākus spilvenus vienu virs otra, lai tie veidotu piramīdu un ļaut bērnam tajā uzrāpties.

Izrāda greizsirdības pazīmes. Var raudāt vai čīkstēt, ja uzmanības centrā ir māsa vai brālis. Sāk izprast, ka ir lietas un darbības, ko atbalsta, un ir tādas, ko nosoda. Tajā pat laikā izrāda savu mīlestību, piespiežot vaigu, cieši apskaujot. Bērnu var mācīt dalīties, palūdzot gabaliņu no viņa ēdamā un pēc tam uzslavējot, cik viņš labs, daloties tajā.

Mazulis izstiepj kāju, lai viņam varētu uzvilkt zeķi.

Spēlējiet paslēpes - slēpieties no bērna vai paslēpiet no viņa kādu rotaļlietu.

Pirkstu veiklības attīstīšanai var piedāvāt bērnam ar rādītāj pirkstu saspaidīt aveni un katru sēklu ielikt mutē. Līdzīgi var darīt arī ar maizes drupačām.

Garšas un formu izziņai palīdz pārtikas produkti. Citrons - dzeltens, apaļš, ripo kā bumba, bet skābs. Sviesta piciņa - slidena, taukaina, dzeltena, garšīga. Kivi - apaļš, ovāls. Gurķis - garens. Mazais sieriņš - trijstūris. Krāsas: sarkans - tomāts, zaļš - gurķis, ābols, oranžs - apelsīns, mango. Cukurs un sāls ir balti, smalki, birstoši kā smiltis, izskatās līdzīgi, bet garša - atšķirīga.

Šajā laikā mazais mācās arī noņemt un uzlikt riņķus piramīdai. Lai gan kārtība nav pareiza, šajā vecumā galvenā ir darbība, nevis rezultāts.

11. mēnesis

Atdarina vārdu skaņas un darbības. Mācās saprast vārdu nozīmi pēc tā, kādās situācijās tie tiek lietoti. Bērna atmiņu palīdz attīstīt dažādas rotaļas, piemēram, paslēpes un cepu, cepu kukulīti. Māca cēloņu - seku sakarības.

Labprāt šķirsta grāmatas, lai gan parasti vēl nespēj pāršķirt vienu lapu pēc otras. Lasot grāmatas, ieteicams katrā lappusē dažas vietas īpaši izcelt. Bērniem patīk virināt durvis, viņus saista eņģes, sviras un citi mehānismi. Patīk atdarināt skaņas un žestus, kā arī izņemt un ielikt priekšmetus, piemēram, likt klucīšus iekšā un ņemt ārā no groza/ bļodas.

12. mēnesis

Reizēm saka tikai sev saprotamus īsus teikumus. Labāk pārvalda intonāciju un modulāciju. Var pateikt divus līdz astoņus vārdus, tādus kā mamma, tēte, atā. Prot izrunāt apzinātu vārdu, piemēram, suns, norādot uz suni.

Sāk staigāt (daži mazuļi gan to sākuši darīt jau agrāk, bet citi vēl tikai sāks). Pirmie soļi ir nedroši. Kritieni un puni kļūs par mazuļa ikdienu. Daži bērni staigā, stumjot stabilus ratiņus vai turoties pie mēbelēm, tāpēc jāraugās, lai tās būtu stabilas. Kad bērns jau drošāk staigā, pieturoties pie mēbelēm, var pabīdīt tās tālāk vienu no otras.

Bērns var rokā noturēt jau 2 klucīšus reizē, kā arī rotējot plaukstu, apgriezt rotaļlietu otrādāk. Pasniedz prasīto. Droši var dot rokā karoti, lai ēd pats. Prot satvert bumbu rokās, pacelt gaisā, ripināt to un pat mest. Var dot zīmuļus vai pasteļkrītiņus, kas vieglāk klājas, un lielu papīra lapu.

Bērnam patīk joki, un viņš cenšas vecākus sasmīdināt. Viņš dod vecākiem bučas, bet nedrīkst ļaut dot bučas svešiniekiem. Patīk saviesīgi pasākumi, ja vien ir kopā ar kādu tuvinieku. Labprāt spēlējas ar citiem, tāpēc jāmudina dalīties ar mantām, jo reizēm nelabprāt atdod savas rotaļlietas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!