Foto: PantherMedia/Scanpix
Apaugļotas olšūnas ieligzdošanās jeb implantācija notiek apmēram 19. cikla dienā (pie nosacījuma, ka cikls ir 28 dienas garš). Sieviete nekādi nevar ietekmēt šo procesu, toties var sagatavot savu organismu tam, lai šis svarīgais brīdis notiktu pēc iespējas labvēlīgākos apstākļos.

Kad apaugļošanas process jeb olšūnas un spermatozoīda saplūšana ir notikusi, olšūna apmēram četras dienas pa olvadiem ceļo uz savu mājvietu - dzemdi. Olšūnu uz priekšu virzīt palīdz olvadu bārkstiņas. Šajā laikā apaugļoto oliņu sauc par zigotu. Šūnu dalīšanās process zigotā notiek neticamā ātrumā. Sākumā tā sadalās divās identiskās šūnās, tad tās dalās vēlreiz, un vēlreiz. Dalīšanās notiek ik pēc 12 stundām, tādējādi trešajā dienā zigotā ir jau 32 šūnas. Brīdī, kad notiek implantācija, jau ir aptuveni 156 šūnas. Zigotas ārējā slāņa šūnas vēlāk baros embriju, bet iekšējā slāņa šūnas pamazām taps par augli.

Ceturtajā dienā apaugļotā zigota ir kniepadatas galviņas un ir līdzīga nelielam pūslītim ar šķidrumu. Tā jau ir nonākusi dzemdē. Nonākot dzemdē, galvenais uzdevums ir atrast piemērotu vietu, kur ērti implantēties. Vietas meklējumi var ilgt pat vairākas dienas. Pa to laiku dzemde ir sagatavojusi auglīgu gļotādu, kas ir pilna ar nepieciešamajām barības (Ca, P, glikoigēns) vielām. Tiklīdz zigota ir atradusi savu vietu, dzemdes sieniņā izveidojas iedobīte, kurā iegrimst zigota. Tad apaugļoto olšūnu pārklāj gļotādas kārtiņa. Ārējā slāņa šūnas tagad var attīstīties tālāk un pārveidoties par placentu, kas grūtniecības gaitā palielināsies. Ap cikla 24.dienu implantācija ir noslēgusies un tagad apaugļoto olšūnu var saukt par embriju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!