<a rel="cc:attributionURL" href="http://500px.com/tibitun">Tiberiu  Oancea</a> / <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US">CC</a>
Audzināšana nav iespējama bez aizliegumiem. Gudra audzināšana ir tāda, kurā "nē" un "jā" ir pareizās proporcijās. Psihologi iesaka kategorisko "nē" izmantot tikai ārkārtas gadījumos, toties vairāk ļaut bērnam eksperimentēt un dzīves gudrības apgūt paša kļūdu un mēģinājumu ceļā. Bērnu uzvedības pētnieki uzskata, ka pārāk bieža "nē" lietošana un prasības "Tūlīt pat pārstāj!", "Nē, to nedrīkst!", "Noliec un neaiztiec" nepalīdz ieviest disciplīnu.

Aizliegumi apgrūtina bērna un vecāku savstarpējās attiecības

Stingriem aizliegumiem dažādos vecuma posmos ir atšķirīga iedarbība. Rāpotāju – zīdaini dusmīgs mammas "nē" no iecerētās darbības atturēs tikai uz īstu brīdi. Mazliet vecākam bērnam mammas aizliegums var radīt pārdomas par to, vai viņš nav slikts, ja jau mamma viņam ko aizliedz. Kāpēc tā? Bērns līdz divu gadu vecumam vēl nespēj atšķirt savas darbības kritiku ("Rokas prom no mūzikas centra, tu to vari sabojāt!") no viņa personības kritizēšanu. Vecāku dusmīgs aizliegums viņam asociējas ar uzbrukumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!