Noderīgi fakti, kas jāzina par zobu kariesu
Foto: PantherMedia/Scanpix

Neticami, bet visizplatītākā infekcijas saslimšana pasaulē ir zobu kariess. Tagad zināms, ka kariesu izraisa baktērija Streptococcus mutans, kas cukuru un cieti pārvērš skābē. Skābe bojā zoba emalju, bet turpinot postošo darbu, sāk bojāt arī mīkstos zoba audus.

Baktērija ir lieliski pielāgojusies dzīvei mutē – tā dzīvo mazās kapsuliņās, kas pielīp pie zoba virsmas, no tās gandrīz ir neiespējami atbrīvoties. Turklāt, kā jau visas infekcijas saslimšanas, arī šī baktērija ir lipīga. Pētījumos apstiprināts, ka pirmais cilvēks, kas šo baktēriju nodod bērnam, ir mamma, piemēram, pagaršojot ēdienu ar mazuļa karotīti vai nolaizot knupīti.

Sirds un kariess

Streptococcus mutans
posta ne tikai zobus, bet nelabvēlīgi ietekmē arī sirds veselību. Sirds slimība infekciozais endokardīts grauj sirds kapilārus, bet šo saslimšanu ierosina tās pašas baktērijas, kas bojā zobus. Parasti gan streptokoki netiek tālāk par rīkli, bet, ja imunitāte ir novājināta, tad kaitnieks var nolaisties zemāk un tikt līdz sirdij. Lai izvairītos no sirds bojājumiem, rūpīgāk jākopj zobi un ik vakaru jānotīra ne tikai zobi, bet arī mēle.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!