Neticami, bet visizplatītākā infekcijas saslimšana pasaulē ir zobu kariess. Tagad zināms, ka kariesu izraisa baktērija Streptococcus mutans, kas cukuru un cieti pārvērš skābē. Skābe bojā zoba emalju, bet turpinot postošo darbu, sāk bojāt arī mīkstos zoba audus.
Baktērija ir lieliski pielāgojusies dzīvei mutē – tā dzīvo mazās kapsuliņās, kas pielīp pie zoba virsmas, no tās gandrīz ir neiespējami atbrīvoties. Turklāt, kā jau visas infekcijas saslimšanas, arī šī baktērija ir lipīga. Pētījumos apstiprināts, ka pirmais cilvēks, kas šo baktēriju nodod bērnam, ir mamma, piemēram, pagaršojot ēdienu ar mazuļa karotīti vai nolaizot knupīti.
Sirds un kariess
Streptococcus mutans posta ne tikai zobus, bet nelabvēlīgi ietekmē arī sirds veselību. Sirds slimība infekciozais endokardīts grauj sirds kapilārus, bet šo saslimšanu ierosina tās pašas baktērijas, kas bojā zobus. Parasti gan streptokoki netiek tālāk par rīkli, bet, ja imunitāte ir novājināta, tad kaitnieks var nolaisties zemāk un tikt līdz sirdij. Lai izvairītos no sirds bojājumiem, rūpīgāk jākopj zobi un ik vakaru jānotīra ne tikai zobi, bet arī mēle.
Lai cik dīvaini nebūtu, tomēr šīs baktērijas klātbūtnei mūsu organismā ir pat savi plusi. Pētījumos atklāta sakarība – cilvēki, kuru mutēs ir Streptococcus mutans, retāk saslimst ar specifisku rīkles onkoloģisku saslimšanu.
Gēni un smēķējoša māte
Smēķēšana samazina siekalu daudzumu mutē, savukārt jo mazāk siekalu – jo lielāks kariesa risks. Siekalas noskalo zobus, notīra ēdiena atliekas un baktērijai nav materiāla, ko pārstrādāt. Tāpēc zobārsti iesaka pēc ēšanas pakošļāt košļeni, kas veicina siekalu izdalīšanos. Nosliece uz kariesu var būt arī iedzimta.
Vecākiem ir iespēja parūpēties par to, lai bērniem tomēr būtu mazāk bojāti zobi. Piemēram, ir zināms, ka sievietēm, kuras grūtniecības laikā smēķē, bērniem ir sliktāki zobi un izteiktāks kariess.
Slēptais kariess
Ne viss kariess ir redzams uzreiz. Dažreiz tas slēpjas virsmās starp zobiem, rieviņās un vietās, kur to var nepamanīt pat zobārsts. Kariesa izraisītāji pa mikroskopiskām plaisiņām var iekļūt zobā un savu posta darbu veikt zem emaljas. Slēptā kariesa gadījumos zoba postīšana notiek neredzami. Tāpēc dažreiz aizdomīgos gadījumos ir vērts uztaisīt rentgenu, lai redzētu, kas notiek aiz ārēji veselās zoba virsmas.
Ledenes un siers kariesa profilaksei
Visiem ir zināmi kariesa profilakses pasākumi – zobu tīrīšanas divas reizes dienā, zobu diega izmantošana.
Bet ir daži mazāk tradicionālie ieteikumi. Piemēram, siera ēšana. Izrādās, ka siera košļāšanas laikā zobi pārklājas ar aizsargkārtiņu, kas sargā zobus un neitralizē skābo vidi mutē. Turklāt siers ir lielisks produkts kauliem un zobiem, jo satur kalciju un fosforu.
Vācu zinātnieki izstrādājuši īpašas ledenes, kas satur Lactobacillus paracasei baktērijas, tās ir cīnītāji pret Streptococcus mutans. Košļājot tādas ledenes, baktērijas no zobiem tiek notīrītas.
Ja negaršo siers un ledenes nav pieejamas, tad var mainīt savu ēdienkarti un izvēlēties produktus ar zemu cukura un cietes saturu. Protams, labāk nemaz nelikt mutē čipsus un gāzētos dzērienus.