<a rel="cc:attributionURL" href="http://500px.com/mariecgreene">Marie Greene</a> / <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/deed.en_US">CC</a>



Līdz pilnvērtīgai vasaras sezonai, kad ar visu ģimeni un mazuli varēs pārcelties tuvāk dabai, ir palicis pavisam maz. Kamēr vieniem pieaugušajiem dzīve dārzā ir atpūta, bet citiem - nodošanās lauku darbiem, mazulim dzīve laukos ir īsts jaunatklāsmes brīdis.

It viss šķiet interesanti, katrs krūms, zieds, koks un smilšu kaudze ir jaunatklājumu vieta. Tajā pašā laikā neierastā vide ārpus drošā dzīvokļa var izrādīties bīstama veselībai un pat dzīvībai. Tāpēc pirms došanās uz laukiem, der pārliecināties, vai vietas, kur visbiežāk notiek negadījumi, ir apsekotas.

Nožogojums ap vasarnīcu

Ja ap dārzu ir sēta, pārliecinies, vai ziemas sezonā nav radušies bojājumi, piemēram, caurumi, caur kuriem var izlīst bērns vai iekļūt, piemēram, klaiņojoši suņi. Optimāli sētas augstums ir 1,2 metri, bet attālums starp sētas mietiem tāds, lai tajā nevarētu iesprūst mazuļa galva. Salīdzinājumam var minēt mazuļu redeļu gultas barjeru atstarpes.

Ja mazulis jau brīvi staigā un saprot, ko drīkst un ko nedrīkst darīt, pārbaudi sētas augšējo daļu un abas sētas puses, lai kritiena gadījumā bērns nevarētu savainoties uz asiem, bīstamiem priekšmetiem, zariem, lūžņiem. Īpaši bīstamas laukos ir ierīces, kas saistītas ar lopkopību, zemkopību – arkli, lemeši, ķēdes, kurās var sapīties vai uz kurām uzkrist.

Kas smilšu kastē?

Smilšu kaste pēc ziemas sezonas ir jāiztīra. Zari un akmeņi ir mazākais risks. Nepatīkamāk, ja mutē tiks liktas tās lietas, ko tur atstājuši klaiņojoši kaķi un meža dzīvnieki, jeb tās pašas fekālijas. Tāpēc laikā, kad mazulis smilškastē nespēlējas, to labāk pārklāt ar speciālu pārsegu. Vieglāk kopt ir plastmasas smilškasti ar vāku, ko novieto ēnainā vietā. Par to, ka saule vasarā nav veselīga, ārsti – dermatologi runā jau ilgāku laiku.

Rotaļu vieta

Šūpuļtīkls dārzā ir relaksējoši un patīkami, bet ja šūpuļtīklu paredzēts izmantot bērniem, pastāv risks, ka bērns var sapīties tīkla virvēs. Tāpēc pārliecinies, vai virves un auklas nav pārāk vaļīgas. Tāpat drošības apsvērumu dēļ bērnu neatstāt ilgstoši nepieskatītu pie šādām atpūtas vietām. Tas pats noteikums attiecas uz šūpolēm un batutu, kas nereti ir nopietnu traumu iemesls.

Uzmanīgi ar puķītēm

Nav iespējams uzskaitīt visu, kas aug dārzos, tāpēc augu apsekošana jāveic pašiem. Šķietami nevainīgi dārza augi var izrādīties nāvējoši indīgi. Latvijas dabā ir apmēram 100 indīgo augu sugu. Visvairāk to ir gundegu, nakteņu un čemurziežu dzimtā. Apseko krūmus, kuriem ir ērkšķi, neēdamas ogas, arī rozes. No visiem augiem mazuli norobežot nav iespējams, tāpēc labāk par bīstamajiem augiem pabrīdināt laicīgi.

Ne bērnu spēļmantas

Lauku mājas un dārzs ir potenciāli bīstama vieta gandrīz visu vecumu bērniem, jo dārzā ir atrodamas gan ķimikālijas, gan dažādas elektroierīces, šķēres, izkaptis un viss pārējais, kas nepieciešams dārza darbiem. Veselīgs bērns, kurš attīstās, dabiski vēlēsies iesaistīties, bet ļoti kritiski jāizvērtē, kura palīdzība neizvērtīsies riskantā nodarbē. Drošākais risinājums - pavisam mazajiem iegādāties bērnu rotaļu dārza komplektus, bet lielākiem bērniem jau var uzticēt gan īstu lejkannu, gan krūmu grieznes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!