Ir dažādi viedokļi, kādā vecumā zīdainīti var sākt peldināt. Pieredzējuša bērnu fizioterapeita vadībā to var darīt ļoti agri – tikai 10 dienas vecs jaundzimušais jau var izmēģināt savu pirmo peldi vannā.
Sākumā peldes galvenais mērķis ir nevis bērna rūpīga atbrīvošana no netīrumiem (tik netīrs jau viņš nav, lai berztu ar ziepēm un šampūnu!), bet tieši nomierināšana un relaksēšana, ko dod silts ūdens.
Trīs mēnešus vecs zīdainis, kas jau prot noturēt galvu, var pārcelties uz lielākiem plašumiem speciālā baseinā.
Kāds labums ir no peldēšanas
Kustības, kas automātiski un reflektori tiek veiktas ūdenī, nostiprina mazuļa mugurkaulu, locītavu saites, muskuļus, palīdz iekšējiem orgāniem ieņemt pareizu stāvokli. Tajā pašā laikā peldēšana ir pietiekami droša slodze, kas neļauj pārslogot muskuļu saites un veikt kustības, kas ir fizioloģiski nepareizas mazam bērnam.
Bērni, kas kopš mazotnes peld, kopumā slimo mazāk un retāk, šiem mazuļiem retāk novēro elpošanas ceļu un plaušu saslimšanas, viņi ir emocionāli nosvērtāki un mierīgāki, labāk guļ un ar labāku kustību koordināciju. Ūdens stimulē līdzsvara izjūtu, labāk ļauj apjaust savu ķermeni, kas savukārt ir cieši saistīts arī par veselīgas pašapziņas veidošanos.
Nodarbības, kas notiek kopā ar vecākiem, veicina vecāku un bērnu savstarpējās uzticēšanās saiknes nostiprināšanos.
Tiesa, arī mazie peldētāji ne vienmēr iztiek bez slimošanām. Vācijā veiktā aptaujā vecāki un bērnu pediatri kā biežākās peldētāju saslimšanas minēja vidusauss iekaisumus un vēdera infekcijas.
Niršanas jaukumi
Fizioterapeita vadībā peldināšanas laikā bērniņi tiek peldināti ne tikai pa ūdens virsmu, bet ļoti uzmanīgi un pakāpeniski var tikt veiktas arī niršanas procedūras. Bērniņiem pēc piedzimšanas vēl ir aktīvs elpas aiztures reflekss. Tas izpaužas tā, ka tiklīdz uz bērna sejas nokļūst ūdens, viņš reflektori vairs neelpo. Ap 3 mēnešu vecumu šis reflekss sāk izzust, bet ap 6 mēnešu vecumu tas parasti jau ir pilnībā izzudis.
Apgūstot niršanu pieredzējuša fizioterapeita vadībā, refleksorā elpas aizturēšana tiek pamazām mainīta, līdz bērns elpu iemācās aizturēt apzināti.
Mazuļu peldēšanas nodarbības notiek ne ilgāk par 30 minūtēm. Tiklīdz bērns ir nosalis, vecāki pamana iezilganas lūpas, mazais paliek niķīgs un raudulīgs, laiks kāpt ārā. Viens no pamatnoteikumiem, lai ūdens un peldēšana sagādātu prieku – nedarīt neko, kas nav patīkami mazajam peldētājam.