Veikali. Kādu nedēļu pietaupi un nemet ārā pirkumu kartona iesaiņojumus un kārbas, no kā tu vari izveidot veikalu, ar kuru lepotos ikviens pārdevējs. Aizlīmē brokastu pārslu kārbas un citu produktu iepakojumus tā, lai tie izskatītos kā vēl neatvērti. Kā "preces" lieliski noder dažādi apģērba gabali, apavi, rotaļlietas un citi priekšmeti. Lieti noderēs arī papīra maisiņi un īsta vai spēļu nauda.
Papīra bumbas. Ja bērni nebeidz strīdēties, iesaki viņiem apmētāties ar papīra bumbiņām! Šo "munīciju" var vienkārši kā sniega pikas pagatavot no vecām avīzēm. Kad pienācis laiks novākt kaujas lauku, noliec istabas vidū papīrgrozu un sarīko sacensību - kurš iemetīs visvairāk bumbu. Savukārt no sarullēta žurnāla iznāks laba "vāle".
Ārsti un medmāsas. Balta tualetes papīra rullītis vai marle šajā spēlē var radīt patiesu jautrību, jo ar to vienā mirklī var "pārsiet" vai "ieģipsēt" tēti, vecmāmiņu, mājdzīvniekus, spēļu lācīšus un lelles. Savukārt par slimnīcas gultām var pārvērst kartona kastes, un plastmasas karotes izmantot kā medicīniskos instrumentus.
Caurules. Kartona caurulītes, uz kurām bijuši uztīti papīra dvieļi vai folija, var kļūt par tālskatiem vai teleskopiem, spēlējot jūrniekus, pirātus. Caurules var izmantot arī kā tuneļus, pa kuriem ripināt marmora vai stikla bumbiņas. Maziem bērniem patīk vērot, kā interesanti priekšmeti pazūd un tad atkal parādās. Tomēr neatstājiet mazuļus šajās rotaļās vienus, jo viņi droši vien gribēs papīra caurules pagaršot.
Kartona kastes droši vien ir labākās bezmaksas rotaļlietas. Lielām kartona kastēm var izņemt dibenu un izveidot no kastēm tuneļus un alas, pa kuriem bērni varēs ložņāt. Ar platu flomasteru iezīmē kastē logus un durvis, lai izgatavotu māju, ieliekot mastu ar karogu un izgriežot iluminatorus, no kastes iznāk lielisks kuģis, bet, pievienojot stūri - automašīna.
Minidārziņi. Folijas paplātes, kurās tiek iesaiņoti dažādi pīrāgi un gatavā pārtika, var izmantot kā jauku pamatu miniatūra dārziņa izveidošanai. Parkā vai dārzā bērni var salasīt zariņus, no kā izgatavot kokus, sūnas, kas kļūs par zālāju, akmentiņus, no kā uzcelt klintis vai ūdenskritumu. Visus dārza objektus var nostiprināt ar plastilīnu. Šajā dārzā var ievietot arī cilvēku vai dzīvnieku figūriņas un varbūt ieliet arī nedaudz ūdens, ja paplāte ir ūdens necaurlaidīga.
Miniatūra dārziņa izgatavošana var kļūt par ļoti aizraujošu un radošu nodarbi, īpaši dažāda vecuma bērniem. No smilšu kastes smiltīm var izveidot jauku pludmales ainiņu, kurā iederēsies arī īstajā pludmalē salasīti gliemežvāki, akmentiņi un koka gabaliņi, bet jūru var pagatavot no zila papīra.
Papīra lelles. Izgriez no kāda attēla jebko - krāsainu putnu, klauna seju, dzīvnieku vai karikatūru un pielīmē pie piecas collas augstas un pusotras collas plata kartona gabala, un iznāks jauka rotaļlieta. Pie salocīta kartona var pielīmēt žurnālu attēlus, lai izveidotu teātra dekorācijas un fonu.
Kartupeļu izdrukas. Pārgriez kartupeli uz pusēm un uzzīmē vienkāršu figūru - trīsstūri, apli vai zvaigzni. Nogriez pārējās kartupeļa daļas ap šo figūru un iemērc to krāsā, bet pēc tam uzspied uz papīra.
Ķegļi. Improvizētus ķegļus var izgatavot no lielām plastmasas kolas vai limonādes pudelēm. Ieberot tajās mazliet smilšu vai ielejot ūdeni, pudeles var padarīt stabilākas. Laba spēle, lai mācītu bērnu skaitīt.
Teltis. Telts vai vigvama celšana no segām un mietiem dārzā vai no krēsliem istabā ir viena no bērnu iecienītākajām rotaļām. Pat mūsdienu modernajiem bērniem šī spēle šķiet aizraujošāka nekā veikalā pirktas plastmasas mājas konstruēšana. Pieaugušo galvenais uzdevums ir dot konstruktīvus padomus, kā būvēt telti tā, lai tā neapgāztos, un ļaut bērniem pēc iespējas darboties patstāvīgi.
Lai šādās "būvēs" izveidotu istabas, var izmantot ļoti lielas kartona kastes, kādās tiek iesaiņotas tādas ierīces kā veļasmašīnas vai ledusskapji. Istabas apstākļos lielisku "midzenīti" var iekārtot, uzklājot uz galda lielu segu. Dzīvei šajā miteklī noteikti noderēs spilveni, kabatas baterijas, biskvīti, komiksi un grāmatas.
Aukla. Bērni auklas prot izmantot neskaitāmos veidos, sākot ar rotaļu "laupītāju" sasiešanu līdz pat leļļu veļas žāvēšanai uz auklas. Auklu var piesiet pie krēsla kājām un izmantot lēkāšanai, iemērkt krāsā un lietot kā savdabīgu otu, ar to var tamborēt, adīt, izgatavot izpletni, izmantot kā mērlenti, telefona vadu vai mācīties sasiet kurpju auklas un kaklasaiti.
Kartīšu izšūšana. Uzlīmē uz pastkartītes kādu attēlu vai uzzīmē pati pīlīti, mašīnu vai lācīti. Ar īlenu izdur caurumus pa attēla kontūru, aptuveni divu centimetru attālumā vienu no otra. Iever īlenā vai lāpāmadatā spilgtas krāsas vilnas diegu un izšuj kontūru caurumiem.
Metāla kājas. Paņem divas izturīgas metāla kārbas (ideālas ir kafijas kārbas vai tīras krāsu bundžas) un aptuveni divu centimetru attālumā no augšas abās pusēs izurb caurumus. Iever auklu un cieši aizsien. Pārbaudi, vai rokturis ir komfortablā garumā, pirms aizsien mezglu otrā pusē.
Šīs rotaļlietas vienmēr ir ļoti populāras, bet nekad neatstāj bērnu ar tām vienu pašu, īpaši kāpņu vai pakāpienu tuvumā.
Kafejnīcas. Šai rotaļai vispiemērotākās ir bērnu spēļu servīzes, bet noderēs arī piknika trauki vai mikroviļņu krāsns piederumi. Iedod mazajai oficiantei vai oficiantam nelielu piezīmju grāmatiņu un zīmuli, kur pierakstīt pasūtījumus un no papīra izgatavo baltu priekšautu vai augstu pavāra cepuri. Par restorāna apmeklētājiem var kļūt lelles, rotaļu lāči, tantes, onkuļi, vecmāmiņas un vectētiņi.
Spēļu mīkla. Sajauc kopā divas krūzes miltu, vienu krūzi sāls, vienu krūzi ūdens, vienu ēdamkaroti eļļas un dažus pilienus pārtikas krāsvielas. Kārtīgi samīci šo maisījumu, un tu iegūsi spēļu mīklu, kuru var uzglabāt aptuveni trīs nedēļas, ja to ietin polietilēnā un tur ledusskapī. Ja tev ir vairākas krāsas, pirms iekrāsošanas sadali mīklu gabaliņos.
Šķēršļu josla. Šķēršļu joslas pārvarēšana var kļūt par aizraujošu piedzīvojumu drūmā un lietainā dienā. Šķēršļus var veidot no dažādiem mājās pieejamiem priekšmetiem. Sols var kļūt par iztēlē augstu novietotu dēli, kam jāpāriet pāri, spilveni var būt "akmeņi" haizivju pilnā jūrā, kartona kastes var pārvērst par tuneļiem, krēsli var pārtapt augstos kalnos vai dziļās alās, ja tos pārklāj ar palagiem. Jo rosīgāka būs tava fantāzija, jo interesantāka izdosies rotaļa.
Kuģi. Iztukšotās margarīna kārbas var turpināt izmantot, šoreiz kā laivas un kuģis, ko peldināt vannā vai baseinā. Ar tām spēlēties ir tik vienkārši, ka pat pavisam mazi bērni var piedalīties kuģu izgatavošanā.
No balta vai krāsaina papīra izgriez trīsstūrveida buras, kurām augšā un apakšā izdur caurumu, lai tās varētu uzspraust mastā. Bērns var masta kociņu piestiprināt pie margarīna kārbas dibena ar plastilīnu. Šādi kuģi peld ļoti labi un tajos var ielikt arī dažus spēļu cilvēciņus.
Apmetņi. Medmāsām, karaļiem, karalienēm, Betmenam un Supermenam - viņiem visiem ir vajadzīgi apmetņi. Par laimi, tie ir viegli izgatavojami, piestiprinot auklu pie garena auduma gabala attiecīgajam tēlam piemērotā krāsā. Tomēr šajā rotaļā uzmani bērnu, jo jebkas, kas tiek siets ap kaklu, var būt bīstams.
Lapu māksla. Kopā ar bērnu salasiet koku lapas, lieciet tās uz papīra un zīmējiet lapu kontūras. Tā ir aizraujoša nodarbe maziem bērniem un izglītojoša spēle lielākiem bērniem.
Kad kontūras uzzīmētas, lapas var izkrāsot ar krāsainiem zīmuļiem vai krāsām. Pēc tam šīs lapas var izgriezt un veidot no tām kolāžas vai mērcēt krāsās un veidot krāsainus nospiedumus uz papīra.
Izgatavo puzli. Uzlīmē uz kartona kādu jauku attēlu, uzliec virsū smagu grāmatu un atstāj nožūt. Pēc tam sagriez attēlu gabalos (cik lielos - tas atkarīgs no bērna vecuma), un pašrocīgi veidotā puzle ir gatava!