<a rel="cc:attributionURL" href="http://www.flickr.com/photos/criminalintent/">Lars Plougmann</a> / <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/">CC</a>

Jautājums: Kā atšķirt utis no gnīdām un blaugznām? Pārbaudot bērnam matus, galvā redzu mazas ādas plēksnītes, bet neesmu pārliecināta, vai tie ir kukaiņi vai tikai sausa āda.

Atbild "Veselības centra – 4" dermatoloģe Sanita Žīgure

Blaugznas jeb seborejiskais dermatīts tiešām bieži var izskatīties kā gnīdas. Tomēr blaugznas nerada niezi, tās nav lipīgas . Visbiežāk blaugznu veidošanās saistīta ar vīrišķo hormonu pastiprinātu veidošanos organismā. Bērniem, kuriem ir blaugznas, arī uz ādas var būt sarkani plankumi vai vērojama pastiprināta ādas lobīšanās.

Bērniem blaugznas rodas biežāk nekā pieaugušajiem, jo mazuļiem ir jūtīgāka āda. Citi iemesli ir nepareiza šampūna izvēle, nepilnvērtīgs uzturs, B grupas vitamīnu trūkums, arī straujas temperatūras maiņas.

Kā blaugznas atšķirt no utīm un gnīdām? Utis rosina galvas niezēšanu vakara pusē un pēcpusdienā, jo šajā laikā ir visaugstākā cilvēka ķermeņa temperatūras, kas liek sarosīties arī kukaiņiem. No rīta nieze nav novērojama. Utis ir spēj pielāgoties cilvēka matu krāsai, tāpēc ir grūtāk pamanāmas.

Vieglāk pamanīt ir utu oliņas – gnīdas, sevišķi, ja bērnam ir tumši mati. Gnīdas nebirst ārā no matiem, kā tas notiek ar blaugznām. Visbiežāk oliņas tiek sadētas aiz ausīm un pakauša daļā, kur āda ir vissiltākā. Ja oliņu ir daudz, piestiprinoties pie mata stiebra, tās matu it kā piepaceļ un to jau vairs nevar nepamanīt. Pēc 10-15 dienam no oliņām izšķiļas pieaugusi uts, kas gatava dēt jaunas oliņas. Utis uzskata par saslimšanu - pedikulozi, kuru neārstējot, var iedzīvoties nopietnākā ādas problēmā, piemēram, strutainās krevelēs.

Kā atbrīvoties no utīm

Vislabāk izmantot aptiekās nopērkamos speciālos šampūnus. Tautas līdzekļi – sīpolu un ķiploku sulas, stipri kairina galvas ādu. Nopirkto šķidrumu ieziež galvā un patur 40 minūtes. Pēc tam matus izmazgā, izžāvē un gnīdas un utis mehāniski izķemmē no matiem. Ja gnīdu ir bijis daudz, pēc nedēļas procedūra ir jāatkārto.

Tāpat ir jāpārbauda bērna drēbes, gultas veļa, cepurīte, jādezinficē ķemme, ko bērns lieto dārziņā vai skolā. Drēbes jāizmazgā 60 grādu temperatūrā.

Der zināt, ka bez matu utīm ir arī drēbju utis, kas dzīvo apģērba vīlēs un kož, radot niezi sakostajās vietās uz ķermeņa. Tie ir milimetru lieli sarkani pleķīši, kas stipri niez. Sakasīti, tie paliek lielāki. Drēbju utis pamanīt ir grūtāk, bet ja uz ķermeņa pamanāmas tipiskas ādas izpausmes, tad apģērba jāmazgā augstā ūdens temperatūrā.

Kaunuma utis dēj oliņas pārējās ķermeņa matainajās daļās – padusēs, uzacīs, kaunuma rajonā. Šo utu gnīdas ir mazi, melni punktiņi pie pašas mata pamatnes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!