Ginekologa apmeklējums
Jebkurai sievietei ginekologs ir jāapmeklē regulāri, tādēļ tieši sievietes veselības noskaidrošana būtu viens no pirmajiem soļiem, plānojot grūtniecību. Ginekologs pārbaudes laikā sievietei veiks nepieciešamās analīzes, kā arī izrunās visus svarīgos jautājumus, kuri var ietekmēt grūtniecību – ar menstruālo ciklu saistītās problēmas, iepriekš lietoto kontracepcijas veidu u.c. jautājumus, kuri saistīti ar vispārējo organisma veselību. Tāpat vajadzētu veikt dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi, ko 25 – 67 gadus vecas sievietes pēc Nacionālā veselības dienesta uzaicinājuma saņemšanas var veikt bez maksas.
Ģimenes ārsta apmeklējums
Plānojot grūtniecību, nepieciešams izvērtēt vispārējo veselības stāvokli un imunitāti. Būtu ieteicams doties pie sava ģimenes ārsta un veikt pilnu asinsainu, pārliecināties par vitamīnu pietiekamību organismā, it īpaši D3 vitamīna un dzelzs daudzumu, noteikt hemoglobīna līmeni, pārbaudīt vairogdziedzeri.
Svarīgi arī izslēgt tādus riskus kā C un B hepatīts, AIDS, kā arī noskaidrot imunitāti pret masaliņām. Jāatceras, ka reizi gadā jāveic plaušu rentgens jeb flurogramma, lai pārliecinātos par plaušu veselību.
Derētu ieskatīties arī savā vakcinācijas pasē un konsultēties ar ģimenes ārstu par nepieciešamajām vakcīnām.
Ginekoloģe Ruttasa uzsver, ka ģimenes ārsts, kurš pārzina sava pacienta veselības stāvokli, noteikti ieteiks arī citus piemērotākos veselības uzlabošanas veidus pirms bērniņa ieņemšanas, lai gaidīšanas process nestu prieku, nevis lieku satraukumu.
Ģimenes veselība
Gatavojoties bērniņam, jāparūpējas ne tikai par sievietes, bet arī vīrieša veselību, jo partneris ir 50% no bērniņa. Vīrietim būtu jāveic visas tās pašas vispārējās veselības pārbaudes, kas sievietei. Papildus var apmeklēt arī andrologu – vīriešu veselības ārstu.
Pirms tiek plānota grūtniecība, abiem partneriem noteikti vajadzētu pārbaudīt arī zobu veselību. Abiem būtu jāatsakās no alkohola un smēķēšanas (gan aktīvās, gan jāizvairās no pasīvās), jo šīs vielas būtiski ietekmē spermatozoīdu kvalitāti.
Šis ir arī īstais laiks, kad pārrunāt savas ģimenes sieviešu pieredzi grūtniecībā – kāda tā bijusi mammai, vecmāmiņai, kas sagādāja grūtības, vai gluži pretēji, kas bijis pavisam viegli. Mūsos saglabājas ģenētiskais kods no iepriekšējām paaudzēm, tādēļ svarīgi ieklausīties iepriekšējo paaudžu dzīves pieredzē.
Vitamīni
Ginekoloģe Ruttasa uzskata, ka uzņemot kvalitatīvu un sabalansētu uzturu, papildu sintētiskie vitamīni gatavojoties grūtniecībai nav nepieciešami. Izņēmuma gadījums ir agrs pavasaris, kad pēc ziemas mūsu vitamīnu rezerves ir iztukšotas. Tomēr trīs mēnešus pirms bērniņa ieņemšanas ieteicams sākt lietot folijskābi, lai novērstu nervu caurulīšu defektu un nodrošinātu nepieciešamo augļa attīstību. Folijskābi var uzņemt arī dabīgā veidā, jo to satur visi zaļie augi, piemēram, dilles, spināti, loki. Katram cilvēkam, konsultējoties ar ārstu, ir pašam jāizvērtē vitamīnu lietošanas nepieciešamība.
Uzturs
Ja tas iespējams, organisma sagatavošana grūtniecībai jāplāno sezonā, kad ir pieejami dabīgie vitamīni, jo ziemas sezonā un pavasara sākumā dārzeņi un augļi kļūst mazvērtīgāki. Katrai sievietei individuāli jāizvērtē, cik kvalitatīvs ir viņas un ģimenes uzturs – kur ir audzis produkts, cik daudz tas apstrādāts ar ķimikālijām, vai tas satur pietiekami vērtīgas uzturvielas. Augļu un dārzeņu mizas var saturēt daudz ķīmijas, tādēļ, ja nav pārliecības par to izcelsmi, mizu labāk nomizot.
Vismaz vienu reizi nedēļā vēlams uzturā lietot labas kvalitātes zivis, kā arī pēc iespējas tīrāku gaļu, piemēram, truša vai liellopa (izvērtējot izcelsmes vietu), jo tā organismam dos nepieciešamās dzelzs rezerves. Sava ēdienkarte jāpārskata arī veģetāriešiem un vegāniem, un jāpārliecinās, ka uzņemtajā pārtikā ir pietiekami daudz dzelzs un B12 vitamīns.
Svarīgi ir ēsts samērīgi un atcerēties, ka ēdiens ir jābauda. Arī tad, ja tas ir kaut kas neveselīgs, piemēram, ātrās uzkodas, tās vajadzētu baudīt nedaudz un ar prieku.
Nebūtu ieteicams ēst pēc 18.00, jo tas uzlabo miegu un palīdz organismam labāk atjaunoties. Ja ir vēlme ko apēst vakara pusē, tad labāk ēst termiski apstrādātu pārtiku un izvairīties no saldumiem.
Fiziskās aktivitātes
Gatavojoties grūtniecībai, jāpievērš uzmanība vispārējai fiziskajai veselībai. Ieteicams veikt jebkuras fiziskās aktivitātes, kas sagādā prieku. Ja ir vēlme īpaši pievērst uzmanību sava ķermeņa gatavībai uzsākt grūtniecību, var apmeklēt kompetentu fizioterapeitu, lai kopīgi izvērtētu muskuļu masu, tonusu un simetriju. Būtu ieteicams trenēt iegurņa muskulatūru, diafragmu, kā arī izvērtēt muskuļu spēku.
Ja ir liekais svars, tad ieteicams apmeklēt dietologu, lai to sabalansētā un organismam draudzīgā veidā samazinātu vēl pirms grūtniecības, nevis grūtniecības laikā.