Foto: PantherMedia/Scanpix
Bazālo temperatūru mēra, lai uzzinātu, kad notiek ovulācija. Lai varētu rēķināties ar iegūtajiem rezultātiem, temperatūru jāmēra vismaz pāris mēnešus. Tas ir jādara vienmēr vienā un tajā pašā laikā. Iegūtie dati jāperaksta, tādējādi veidojas līkne, kas uzskatāmi rāda izmaiņas auglīgajās dienās. Ņemiet vērā, ka temperatūras paaugstināšanās un pazemināšanās ir pavisam niecīga - tikai pa 0,2 - 0,5 grādi.

Bazālo ķermeņa temperatūru mēra organisma dabiskajās atverēs (makstī, taisnajā zarnā, zem mēles) agri no rīta, uzreiz pēc pamošanās, pirms celšanās no gultas. Termometrs jānokrata pirms gultā iešanas, lai no rīta to varētu uzreiz izmantot. Katru reizi temperatūra ir jāmēra vienā vietā. Ja ir sākts to darīt, liekot termomentru zem mēles, tad tāpat tad jādara visās mērīšanas dienās. Precīzākus datus var iegūt, ja mērīšana notiek vēl pirms izkāpšanas no gultas un jebkurām kustībām. Lai iegūtu pavisam precīzus datus, iesaka pat nerunāt. 

Sāk mērīt no pirmās dienas, kad iestājās mēnešreizes. Ovulācija notiek parasti 14 dienas PIRMS nākamajām mēnešreizēm.

Piemērs 28 dienu ciklam: Temperatūra apmēram pirmās 10-12 dienas ir normāla, bet tieši pirms ovulācijas temperatūra mazliet nokrītās. Šis ir īstais laiks kad jāmīlējās, jo tas ir auglīgākais laiks. Ovulācija iestāsies pēc temperatūras nokrišanas apmēram 24 - 48 stundās un tad temperatūra pacelsies atkal. Tad ir par vēlu mīlēties. Tātad - jāmīlās PIRMS iestājās ovulācija, kad ievēro mazu nokrišanos temperatūrā.

Parasti iesaka mīlēties 4 dienas pirms iestājās ovulācija un 24 stundas pēc, lai paaugstinātu apaugļošanas iespējamību. Ja sieviete paliek stāvoklī, viņas temperatūra tā arī paliks paaugstināta cikla beigās. Ja tā pēkšņi nokrītas, ir gaidāmas mēnešreizes.

Līkne 28 dienu ciklam:

1. (mēnešreižu 1. diena), 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11. – temperatūra ir normāla

12. – nokrītas (drīz iestāsies ovulācija - var mīlēties, lai sagaidītu bēbi)

13., (kaut kur šeit pa starpu notiek ovulācija, strauji paaugstinās) 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20., 21., 22., 23., 24., 25., 26., 27. – paaugstināta

28. – nokrītas (iestāsies mēnešreizes)

29. - iestājās mēnešreizes un šī diena tiek skaitīta kā nākamā cikla 1. diena.

Tomēr dzīvē nekas nav tik noteikts, un sievietēm dažādi var mainīties menstruālais cikls. Ja garāks cikls, visticamāk, ka arī šī pirmā fāze ar normālu temperatūru būs garāka, piemēram, 34 dienu ciklam ovulācija būs apmēram 20. dienā.

Papildus veids, kā noteikt ovulāciju, ir pārbaudīt maksts kakla gļotas. Auglīgajā laikā tās ir slapjas, caurspīdīgas, staipīgas, līdzīgas olu baltumam. Neauglīgajās dienās tās būs nestaipīgas, lipīgas, miltainas, vai pavisam sausas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!