pēdas
Foto: PantherMedia/Scanpix
Grūtniecības laikā notiek dažādas vizuālas izmaiņas. Ne tikai palielinās ķermeņa svars un apjoms, bet saistībā ar augšanas hormonu pastiprinātu darbību organismā uz ādas var parādīties dažādi līdz tam nebijuši ādas jaunveidojumi, un arī pēdas var sākt "slimot". Par to stāsta Veselības centra 4 Dermatoloģijas un ķirurģijas klīnikas dermatoloģe Linda Kapteine.

Apgrūtinātā pēdu audu apasiņošana un inervācija var mazināt ādas un nagu aizsardzību pret sēnīšu infekciju. Grūtniecības laikā, palielinoties ķermeņa svaram, pēdējos mēnešos pastiprināti var veidoties pēdu ādas sabiezējums, sāpīgas plaisas, varžacis un pēdu kārpas, kā arī ir lielāks risks inficēties ar nagu sēnīti, jo kājām ir apgrūtināta venozā un limfātiskā attece, kājas pietūkst, īpaši, ja ilgi sēdēts vai stāvēts.

Ko darīt?

  • Nevajadzētu valkāt šaurus, gaisu necaurlaidīgus apavus, kuros ir nospiesti kāju pirksti un pēdas pastiprināti svīst.
  • Ieteicams valkāt apavus ar zemiem papēžiem- līdz 4 cm, nesēdēt sakrustotām kājām, savukārt vakaros, piemēram, skatoties TV, kājas vēlams novietot augstāk, lai veicinātu asins cirkulāciju.
  • Tā kā grūtniecības laikā (it īpaši pēdējos mēnešus) varētu būt problemātiski kvalitatīvi aprūpēt pēdas mājas apstākļos, lai laikus novērstu pēdu problēmas, vienu reizi mēnesī vēlams apmeklēt ārstniecisko pēdu kabinetu un lietot atbilstošus pēdu kopšanas līdzekļus.
  • Apmeklējot koplietošanas dušas vai baseinu, kājas jāieauj čībās, jo jebkura mikrotrauma var izraisīt infekcijas attīstību. Turklāt profilaktiskā nolūkā, apmeklējot sabiedriskas vietas, tai skaitā jūrmalu, vēlams lietot speciālus pretsēnīšu līdzekļus. Tomēr arī pirms to izvēles jākonsultējas ar ārstu, jo atsevišķus pretsēnīšu preparātus nedrīkst lietot grūtniecības laikā. Tāpēc nereti sēnīšslimību ārstēšanu arī atliek uz laiku, kad mazulis vairs netiek barots ar krūti.
  • Apmeklējot pedikīra vai manikīra meistaru, jāpievērš uzmanība tam, vai procedūras laikā pietiekoši, atbilstoši medicīnas standartiem tiek dezinficēti instrumenti.
  • Īpaši rūpīgi un saudzējoši jāapstrādā nagi! Tāpat kā katram ģimenes loceklim ir sava zobu birste, tāpat katram cilvēkam vajadzētu būt tikai savai lietošanai paredzētiem manikīra un pedikīra piederumiem.
  • Pēdas regulāri var pavannot jūras sālsūdenī. Tam var pievienot arī ķiploka daiviņas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!