Pieredzējis ārsts, flebologs Uldis Mauriņš atklāj, ka varikozas vēnas ir viena no izplatītākajām saslimšanām pasaulē. Diemžēl sievietēm iespēja saslimt ar vēnu varikozi ir lielāka nekā vīriešiem.
Pirmkārt, sievietes hormonālais fons ir svārstīgs gan menstruāciju, gan grūtniecības laikā. Gaidot mazuli, sievietes ķermeņa gludo muskuļu tonuss samazinās, lai varētu augt vēders. Diemžēl šajā laikā tonuss samazinās arī kāju vēnu sieniņās, tās kļūst vaļīgākas. Lielais svars grūtniecības laikā papildus noslogo arī kājas... un atkal cieš vēnas.
Otrkārt, sievietes iecienījušas staigāt augstpapēžu kurpēs, līdz ar to ikru muskulis netiek pietiekami kustināts un ir apgrūtināta asiņu attece. Dzemde, kas aug un kļūst lielāka, smagāka, spiež uz asinsvadiem iegurnī, tādēļ pavājinās asins tecēšana. Gaidību laikā ir lielāks asins daudzums, tas arī palielina slodzi vēnām.
Iedzimtība ir būtisks faktors, kas nosaka, būs vai nebūs vēnu nepietiekamība. No vecākiem mēs mantojam saistaudu īpašības, kas nosaka vēnu struktūru, un, ja vecākiem tie ir bijuši vāji, tad liela iespējamība, ka tādi tie būs arī bērniem. Ārsts neiesaka lietot aptiekās nopērkamās ziedes - tās neārstē, rada mānīgu vēsuma sajūtu un vēlāk var izraisīt alerģiskas reakcijas.
Kā mēs varam palīdzēt savam ķermenim un skaistumam gaidību laikā? Dažus ieteikumus ir sagatavojusi dūla Linda Rozenbaha.
Vingrojumi un kustības
Ik vakaru samīļojam savas vēnas – kājas paceļam augstāk par iegurni. To var darīt vairākas reizes dienā.
Profilaktiskie vingrojumi – guļot uz muguras vai uz sāna, paceļam vienu kāju gaisā un pakustinām pēdiņu uz sevi un pret sevi, uz sevi un pret sevi, reizes 30 vai kamēr pirkstu gali kļūst blāvi. To pašu atkārto ar otru kāju. Tas uzlabo asins cirkulāciju vēnās.
Vēl var izstiepties uz muguras visā augumā un pēdiņas pavilkt uz sevi un tad pastiept pret sevi. Vecais labais skolas vingrojums – pastaigāšana uz pirkstgaliem un papēžiem. Noteikti noderīgas ir pastaigas vismaz 30 minūšu ilgas pastaigas ik dienu. Kājas labi "masē" ūdens, tāpēc grūtniecēm iesaka dažādas ūdens procedūras un peldes.
Grūtības nereti rodas māmiņām, kurām ir kājās stāvošs darbs (frizieres, pārdevējas). Tad jāmeklē iespējas, kā šo pozu mainīt, laiku pa laikam pārnesot svaru no vienas kājas uz otru, regulāri pastaigājoties vai darba pārtraukumos atlaižoties guļus.
Ilgstoša sēdēšana vēnu veselībai nenāk par labu. Nevajadzētu likt kāju pār kāju, jo tādā veidā nosprostojas vēnas zem ceļa locītavas. Ieteicamais apavu papēžu augstums grūtniecības laikā ir 3-4cm.
Vizualizācijas metode
Vecmāte Aviva Džilla Romma iesaka vizualizēt savas vēnas, ja problēma ar paplašinātām vēnām jau ir acīm redzama. "Tāpat, kā iedomājies enerģiju rāmi plūstam, iedomājies savas asinis rāmi plūstam caur tavām vēnām. Ļauj aizsprostojumiem izsīkt un ļauj sev justies stiprai. Ja vēnas nav izspiedušās un mammai ir bijusi šī problēma, var domās vizualizēt savas vēnas un teikt sev "Manas vēnas ir veselas, elastīgas un stipras, manas asinis rāmi plūst pa vēnām.""
Pareizs uzturs un C vitamīns
Asinsvadu labai cirkulēšanai palīdz veselīgs uzturs. Izvēlamies pilngraudu produktus, dārzeņus, augļus. Asinsvadu sieniņas stiprina C vitamīns, kas atrodams daudzos produktos - kāpostos, ziedkāpostos, kolrābjos, kāļos, upenēs un cidonijās.
Nepieciešams ir arī E vitamīns, kas palīdz uzlabot asins cirkulāciju. Ik dienu pietiek uzņemt 2 ēdamkarotes labs augu eļļas. Protams, vēlams sekot līdzi, lai svars augtu tik, cik nepieciešams, neaizrauties ar cukura un tauku uzņemšanu.
Ja uz kājām tomēr parādās kāda neliela asins stīdziņa, var vilkt profilaktiskās vēnu zeķes.