Foto: PantherMedia/Scanpix
Satraukums, kā plānot mazuli un kā noritēs grūtniecība, ja ārsts ir konstatējis divragu dzemdi, ir saprotams. Tomēr šāda dzemdes pataloģija nenozīmē, ka bērnu nebūs. Ne vienai vien sievietei Latvijā ir diagnosticēta divragu dzemde, stāsta vecmāte Inese Kampuse.

Ir iespējamas vairākas dzemdes anomālijas, divragu dzemde ir viena no tādām. Tas neveidojas kaitīgu ieradumu dēļ, šāda dzemde meitenēm izveidojas jau esot māmiņas puncī - aptuveni ap 5.grūtniecības nedēļu.

Iznēsājot bērniņu, lielākais risks, kas saistās ar divragu dzemdi ir priekšlaicīgas dzemdības un dzemdes kakla nepietiekamība. Priekšlaicīgu dzemdību risks var izraisīt arī bērniņa zaudējumu, ja mazais ir dzimis pirms 24. un 25.grūtniecības nedēļu. Tas, cik liela ir divragu dzemde, nosaka, cik lielu grūtniecības laiku sievietes sasniegs. Daudzas sievietes iznēsā mazuli visas 40 nedēļas un ārsts pat nav iedomājies pārbaudīt, vai sievietei gadījumā nav divragu dzemde. To, vai ir divragu dzemde vai nav, var noteikt ar USG palīdzību.

Ja runā par grūtniecības pārtraukšanās draudiem, tie visbiežāk ir tad, ja mazulis ir novietojies divragu dzemdes augšā, un ātri vien tur paliek par maz vietas augšanai. Normāla dzemde, augot mazulim, aug līdzi, bet divragu dzemde nevar tā izplesties. Ja augļa ola ieligzdojas lielākajā ragā, tad ir liela iespēja, ka mazais izdzīvos.

Ārzemēs daži ārsta iesaka rekonstruēt divragu dzemdi ar lapraskopiju, bet lielākajā daļā gadījumā ārsti tomēr neiesaka ķirurģisku iejaukšanos un ārstēšana ir jāveic citā veidā.

Ja sievietēm ir bijuši vairāki spontānie aborti pēc kārtas, tad ir svarīgi aplūkot, varbūt tiešām sievietei ir divragu dzemde. Šādā gadījumā ir ļoti svarīgi to ierakstīt arī sievietes dokumentos, lai vēlāk varētu sniegt nepieciešamo palīdzību.

Tomēr vēlreiz gribu atgādināt, ka daudzas jo daudzas sievietes ar divragu dzemdi iznēsā pilna laika grūtniecības bez jebkādām problēmām, tādējādi katrs gadījums jāskata individuāli. Iespējams, ārsts vēlēsies biežākas konsultācijas grūtniecības laikā un sievietei vajadzēs nedaudz mierīgāku režīmu.

Pirms dažiem gadiem kāda sieviete ASV laida pasaulē divus mazuļus, kas bija ieņemti dažādos laikos un nebija dvīņi. Abiem mazuļiem bija apmēram 2 nedēļu vecuma starpība, jo viena apaugļotā olšūna ieligzdojās vienā divragu dzemdes pusē, bet dažas nedēļas vēlāk tas pats notika otrā divragu dzemdes pusē. Mazuļi nāca pasaulē ar ķeizargriezienu.

Arī sievietes Latvijā veiksmīgi iznēsā mazuļus ar šādām fizioloģiskajām īpatnībām. Par šo pieredzi var izlasīt portāla "Cālis" Grūtnieču forumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!