Foto: PantherMedia/Scanpix

Plānošanas laikmetā plānojam visu. Vai tas attiecas arī uz bērnu plānošanu? Par šiem svarīgajiem jautājumiem LR-1 raidījumā "Ģimenes studija" stāsta ārste – ginekoloģe un ultrasonogrāfijas speciāliste Zane Krastiņa un urologs Vilnis Lietuvietis

Ginekoloģe Zane Krastiņa, kas topošās māmiņas aprūpē gandrīz 20 gadus, novērojusi, ka privātpraksē liela daļa pāru, pat 50 – 70% klientu, ierodas tieši ar mērķi sagatavoties grūtniecībai. Cita aina vērojama poliklīnikas ambulatorajā nodaļā, kur sievietes biežāk ierodas jau ar pozitīvu grūtniecības testu. Kopumā pēdējos gados ģimenes bērnu plānošanai pieiet daudz nopietnāk un rūpīgāk.

Arī urologs un vīriešu ārsts Vilnis Lietuvietis pēdējos desmit gados novērojis, ka viņa praksi biežāk apmeklē jauni vīrieši, kas pirms bērniņa ieviešanas vēlas pārbaudīt veselību. Otra grupa ir 40 – 50 gadus vecie vīrieši, kas ir gatavi trešā bērniņa piedzimšanai ģimenē, tāpēc drošības pēc apmeklē urologu. Trešā grupa ir tēvi, kuru jau esošajam bērnam ir iedzimtas veselības problēmām. Šīs grupas vīrieši savi veselībai pieiet nopietnāk, lai pārliecinātos, vai nākamais mazulis piedzims vesels.

"Kad runājam par bērna plānošanu, protams, ka ir jāizvērtē, vai līdzās ir īstais vīrietis, vai pietiks naudas bērna audzināšanai. Tomēr, ja bērnus plāno ļoti skrupulozi, iespējams, ka racionālais prāts šo lēmumu vienmēr atliks uz vēlāku laiku. Mēģinot visu kontrolēt un izplānot, mēs ne vienmēr izvelkam pilnu lozi. Var izrādīties, ka ideālais brīdis nepienāk nekad, vai arī ja pienāk, tad bērniņš nepiesakās," tā par pārāk centīgu plānošanu domā daktere.

Kam būtu jāpievērš uzmanība, ja sieviete plāno bērniņu

Krastiņa uzsver, ka sievietes visbiežāk iedomājas pārbaudīt ginekoloģisko veselību, tomēr grūtniecības laikā ne mazāk svarīgs ir vispārējais veselības stāvoklis. Vispirms, dodoties pie ģimenes ārsta, jāpārliecinās, vai nav nieru problēmas, nediagnosticētas sirds problēmas, jāveic ginekoloģiskās pārbaudes, piemēram, dzemdes kakla onkocitoloģija, ko valsts visām sievietēm virs 25 gadu vecuma apmaksā vienu reizi trijos gados. Ja sieviete dzimumdzīvi sākusi jau, piemēram, 16 gados, tad šīs pārbaudes jāveic arī agrāk.

Pie urologa jādodas arī sievietēm, ja viņas regulāri piemeklē atkārtotas urīnceļu infekcijas. Neārstētas un hroniskas urīnceļu infekcijas grūtniecības laikā var būt par iemeslu nieru abscesiem, kas var izraisīt priekšlaicīgas dzemdības.

Apmeklējiet stomatologu, ja plānojat vai jau esat stāvoklī. Ilgstoši neārstēti zobi un kariesa infekcija var radīt iekaisumus arī citos orgānos.

Jāpārliecinās, vai nav pārslimotas vai hroniskas seksuāli transmisīvās saslimšanas, kas veicina olvadu saaugumus. Saaugumi ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc neiestājas grūtniecība.

Ja lietojat medikamentus ilgstoši, plānojot bērniņu, pārrunājiet ar ārstu, kā tie var ietekmēt grūtniecību. Piemēram, ļoti nevēlami ir ilgstoši lietot pretsāpju zāles vai antibiotikas pašā grūtniecības sākumā. Ja neizsargājaties no grūtniecības un pastāv kaut neliela iespēja, ka esat stāvoklī, vienmēr pirms ārsta apmeklējuma ir vērts veikt testu, lai pārliecinātos, vai jau neesat stāvoklī.

Vēl viena tēma, kas uztrauc topošās māmiņas, ir varikozo vēnu parādīšanās uz kājām. Neatkarīgi no tā, vai ģimenē ir iedzimtas varikozu vēnu problēmas, vai ne, ārste iesaka lietot speciālās vēnu zeķes jau no pirmajām grūtniecības nedēļām. "Pasaulē pašlaik tādas iesaka nēsāt visām grūtniecēm. Šajās zeķēs var arī dzemdēt, tāpēc pat 30 grādu karstumā es ieteikšu kāju skaistuma un dziļo vēnu trombozes novēršanai nēsāt šīs speciālās zeķes".

Būdama ultrasonogrāfijas speciāliste, ārste Zane Krastiņa ir novērojusi, cik bojāta, plāna un pilna ar kalcinātiem ir ilgstoši smēķējošu sieviešu placenta 28.-30. grūtniecības nedēļā. Diemžēl pat atmetot smēķēšanu pirms grūtniecības, ilgstoša un intensīva smēķēšana sievietes organismu ietekmē nelabojami. Par medicīnisku risku mediķi runā tad, ja dienā sieviete izsmēķē vismaz 10 cigaretes dienā. Ja dienas norma ir 2 – 3 cigaretes, tad atmetot šo ieradumu pusgadu pirms plānotās grūtniecības, īpašas sekas nepaliks, mierina ārste.

Kas jāpārbauda vīriešiem, kas plāno kļūt par tēviem

Vīriešu veselības speciālists Vilnis Lietuvietis norāda, ka valsts nav noteikusi obligātas un regulāras vīriešu veselības pārbaudes, bet katram pašam būtu jāseko savas vīrišķās veselības stāvoklim.

Gan jauniem, gan vecākiem vīriešiem iesaka īpašu uzmanību pievērst jebkādiem veidojumiem pie sēkliniekiem, jo visās vecuma grupās arvien biežāk diagnosticē sēklinieku audzējus, kas laicīgi atklāti, ir pilnībā izārstējami.

Vīriešiem spermatozoīdi veidojas apmēram 70 – 90 dienas. Tas nozīmē, ka jau pēc 4-5 mēnešiem bez cigaretes vīrieša spermatozoīdi būs pilnvērtīgi un nikotīna neietekmēti, stāsta urologs.
Lai arī ir populāri ieteikt ēst auglību uzlabojošus produktus, zinātniski apstiprinātu pētījumu par to, ka avokado vai muskatrieksti būtiski uzlabotu spermas kvalitāti, nav.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!