Smagās skolas somas - 29
Foto: DELFI
Aptuveni 40% bērnu Latvijā vecumā no 7 līdz 10 gadiem ir konstatējama asimetriska stāja, ko var nosaukt par funkcionāliem stājas traucējumiem, liecina AS "Veselības centru apvienība" ārstu novērojumi. Tuvojoties jaunajam mācību gadam, mediķi sagatavojuši ieteikumus, kā pareizi sagatavoties skolai un kā izvēlēties galveno pirmo skolas somu.

Cieta muguriņa, uz vēdera stiprināma siksniņa

"Sākumskolas vecumā bērnam strauji attīstās mugurkauls, iekšējie orgāni, ka arī muskulatūra. Tādēļ, izvēloties skolas mugursomu, ir jāatceras, ka tai jābūt anatomiski pareizai (ar cieto muguriņu), divām platām lencēm (4-5 cm) un regulējamu somas augstumu. Vēl labāk, ja papildus plecu lencēm somai ir arī uz vēdera sastiprināmas siksniņas, kas
daļēji atslogo mugurkaulu.

Sākot skolu, vecākiem jāparāda, kā pareizi sakārtot priekšmetus somā tā, lai visi smagumi nesakrīt somas lejas daļā, provocējot stājas deformāciju," iesaka VCA fizikālas medicīnas ārste Guna Vītoliņa.

Lai bērna pārvietošanās pilsētā ar mugursomu plecos būtu droša, īpašu uzmanību pievērsiet atstarojošiem elementiem uz plecu lencēm, somas sānos un centrā. Tas var paglābt jūsu bērnu no negadījuma tumšajā diennakts laikā.

10% no bērna svara

Ārsti atgādina, ka somas, kurām ir viena plecu lence, veicina asimetrijas veidošanos. Līdzīgi notiek, ja bērns nepārtraukti nēsā somu uz vienas lences, tāpēc vecākiem ir jāatgādina, ka soma obligāti ir jānēsā uz abiem pleciem. "Izvēloties somu ir jāatceras, ka tukšas skolas somas svaram nevajadzētu būt lielākam par 1 kg, bet piepildītas mugursomas svaram nevajadzētu pārsniegt 10% no bērna svara, tāpēc regulāri jāpārbauda, ko bērns nes no/uz skolu. Lielākā daļa Latvijas skolu jau kādu laiku radījušas iespēju mācību grāmatas glābāt skolas telpās. Mājas darbi ir veicami darba burtnīcās vai ar mācību līdzekļa fragmentu kopiju palīdzību, " secina Guna Vītoliņa.

Ja tomēr no dažādu smagu priekšmetu nešanas, dodoties uz skolu, nav iespējams atteikties, tad maziniet slodzi bērna mugurkaulam, izvēloties universālu mugursomu ar riteņiem, kurus var izmantot gadījumos, kad soma pārsniedz 10% no bērna svara.

Neaizmirstiet par mugurkaula izvingrināšanu

Ārstu novērojumi liecina, ka bērns no aktīva dzīves veida, kāds bija pirmsskolas periodā, skolā nonāk ierobežotā telpā un lielāko laika daļu pavada piespiedu sēdošā pozā. Tas veicina muskuļu vieglo atrofiju, kas deformē mugurkaula dabisko izliekumu. Šādu stāvokli sauc par hiperlordozi. Sēdēšana no lielā gūžas muskuļa neprasa ne mazāko piepūli, un tas saīsinās. Nepieradis kustēties, šis muskulis stipri  pavājina atspērienu un soļošana tad ātri nogurdina. Ar laiku bērns kļūst mazāk aktīvs un ātri nogurst.

"Gan vecākiem, gan skolotājiem ir jāatceras – ja mugurkauls netiek regulāri izvingrināts, tas kļūst stīvāks un ir viegli ievainojams, veicot ikdienas darbības. Tāpēc ieteicams starpbrīžos pirms un pēc stundām organizēt dažādas ar kustībām saistītas nodarbības skolas gaiteņos – galda tenisa, novusa spēles vai citas aktivitātes. Skolēnus ir ieteicams iesaistīt kādās no ārpusstundu sporta nodarbībām – basketbola, futbola, cīņas, deju, vingrošanas vai citā pulciņā," rekomendē Guna Vītoliņa.

Ja tomēr esat novērojuši, ka bērnam rodas stājas asimetrijas pazīmes vai ir nepieciešama fizikālas medicīnas ārsta konsultācija, jūs varat pieteikt vizīti veselības centros "Pļavnieki", "Jugla", "Elite", "Pulss", "Vesels", "Aura-R" Rīgā un medicīnas centrā "Olvi" Daugavpilī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!