7081129
Foto: PantherMedia/Scanpix
Jebkuru jaunu, skaistu dzīves posmu, arī bērniņa piedzimšanu, pierasts svinēt ar kādu dzērienu. Ko malkot sievietei, kura šo pasauli darījusi brīnumaināku, pasaulē laižot mazuli, kurš tiek barots ar pašas pienu?

Sievietes organisms bērniņa zīdīšanas laikā ir īpaši jutīgs un pret dažādām vielām uzņēmīgs, tāpēc nevajadzētu aizrauties ne ar jaunu produktu ieviešanu savā ēdienkartē, ne alkohola lietošanu. Tā kā organisms šajā laikā vēlas paturēt visu, ko sieviete uzņem, un pilnvērtīgi to pārstrādā, šajā gadījumā arī pienā, t.i. mazuļa labā, svarīgi īpaši apdomāt dzērienu un ēdienu izvēli.

Ēdieni un dzērieni, kuru sastāvā ir aromatizētāji, koncentrāti un stabilizatori (karstvīns, liķieri utt.), mātes pienā maina ne tikai garšu, sastāvu, bet arī atstāj negatīvu ietekmi uz bērna zarnu darbību un var izsaukt neparedzētu reakciju uz bērna veselību, piemēram, caureju.

Tiesa, zinātniski apstiprināti pētījumi nav veikti par to, kāds daudzums alkohola nonāk pienā. Taču ir minējums, ja sieviete izdzer 2 glāzes vīna, vienā litrā piena aptuveni 80 ml ir alkohols. Tā klātbūtne rada specifisku smaku, kas ir nepatīkama mazulim.

Zīdainim alkohola klātbūtne varētu būt nelabvēlīga arī tādēļ, ka organismā nav izveidojusies sistēma, kas izstrādā enzīmus, tāpēc alkohols uzreiz nokļūst smadzenēs. Mazulis sāk mazāk ēst, mazinās uzņemto barības vielu daudzums, kā arī tiek traucēta miega kvalitāte. Protams, katrs gadījums ir individuāls un saistīts ar sievietes vispārējo organisma stāvokli, aknu un nieru darbību un to, cik ātrā laikā organisms spēj atbrīvoties no toksīniem. Barojot ar krūti, nelielās devās alkohols neiespaido bērna veselību, tomēr šādā veidā mazulis saņem informāciju par alkoholu un tas var stimulēt noslieci uz alkoholismu, it īpaši, ja gēnos ir alkohola mīļotāji.

Alkohols nav jāaizliedz, tas jābauda... Tā ir lieta, kas mūsu dzīvei piešķir asumu, bet lietojama ar mēru...

Piecas lietas, kuras vērts ielāgot, malkojot alkoholu:

  1. Nav vēlams lietot šampānieti un raugu saturošus dzērienus, jo tie kaitēs piena reprodukcijai.
  2. Līdz 50 ml izdzerta sausā sarkanvīna deva mazulim nekaitēs.
  3. Pienā visātrāk nonāk un ilgāk saglabājas stiprie dzērieni (sākot no 20% vol).
  4. Ja iedzerts vairāk par 50 ml un tas ir stiprais alkohols, vēlams pēc tam pienu atslaukt.
  5. Nelielās devās uzņemts alkohols organismā (tai skaitā pienā) saglabājas aptuveni 6 stundas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!