Ir gan arī pozitīvas iezīmes – bērni saņem daudz uzmanības, parasti viņi iegūst labu izglītību, ir apmeklējuši dažādus pulciņus, ir daudzpusīgi izglītoti. Toties iedzīvojas citās problēmās – šaubās, ka spēj paši par sevi pastāvēt; paļaujas, ka nāks mamma un visu atrisinās. Viņi neprot zaudēt un neprot tikt galā ar vilšanos. Tiesa, dažreiz vecākiem ir grūti sajust robežu, kur mīlestība un rūpes pāriet lutināšanā vai iniciatīvas apsiešanā. Portālā Parents.com atklāj izplatītākos iemeslus, kāpēc vecāki pārcenšas ar rūpēm un kādas ir lutināšanas pazīmes, kas vairāk kaitē nekā palīdz.
Bailes pieļaut nelabojamas kļūdas
Trauksme un nedrošība
Superaprūpe, kuras pašiem pietrūka
Joprojām pārbaudiet, vai bērniņš miegā elpo? Tas nekas, ka bērniņam jau 15 gadi! Tā gadās, ja maza bērna vecumā nācies sastapties ar nopietnām veselības problēmām un bail paļauties, ka viss ir kārtībā.
Bērna padarīšana par pasaules centru izjauc normālas attiecības ģimenē. Galvenie ģimenē ir vecāki – viņi nosaka lietu kārtību un bērnam ir jāpiemērojas vecāku sistēmai, nevis otrādi.
Sabiedrības spiediens
Vainas sajūta, ka ar bērnu par maz nodarbojamies vai darām to nepareizi, ir ļoti viegli pārprotama sajūta. Liekas, ka vajadzētu vēl mazliet pacenties, lai kļūtu vēl labāks, rūpīgāks, bet nejūtot robežas, bērniem tiek nodarīts pāri. Varbūt patiesībā viss ir pareizi, tikai salīdzinot ar citiem – savādāk.
Vecāki bez robežām
Pakļaujoties bērna niķiem un kaprīzēm, viegli ir tikai mazuļa gadi, jo mamma piekāpjas mazajai histērijai un mājās iestājas miers. Vēlāk tāds mazais ķeizars ar grūtībām spēj iejusties citā vidē un citā sabiedrībā, kas nepakļaujas viņa prasībām. Tāpēc laimīgas nākotnes vārdā bērnam ir jānosprauž stingras uzvedības robežas un konsekventi jāievēro pašu vecāku izstrādātie un noteiktie noteikumi.
Vecāki ar problēmām
Visgrūtāk sevi ieraudzīt no malas un saprast, ka pašu vecāku dažreiz histēriskā uzvedība un manīgais garastāvoklis izraisa arī bērnos tādas pašas uzvedības izpausmes. Piaugušais, kas nerēķinās ar apkārtējiem un atļaujas rīkoties garstāvokļa svārstību ietekmē, iemāca tādu pašu kaprīzu un neparedzamu uzvedību arī saviem bērniem.