Foto: PantherMedia/Scanpix
"Mans 9 mēnešus vecais mazulis sit galvu pret grīdu. Uzmanības novēršana man nesanāk - ietiepīgi dara savu," portāla Cālis.lv forumā raksta kāda māmiņa. Ko par to saka neirologs?

"Sveiki! Mans 9 mēnešus jaunais bērns ir iemācījies sist galvu pret grīdu (kad neļauju viņam kaut ko darīt, piemēram celties kājās un dauzīt pa durvju stiklu). Tagad sācis sist galvu pret gultiņu, manēžu. Kā rīkoties? Uzmanības novēršana man nesanāk - viņš ietiepīgi dara savu. Aizrādīšana stingrākā balsī - viņam tas izklausās smieklīgi, ietekmēt fiziski - tas nu būtu par traku tādā mazā vecumā un, manuprāt, tas bērnā rada vēl lielāku pretestību. Un vispār, vai šādā galvas sišana ir pieļaujama šādā mazā vecumā? Paldies," portāla Cālis.lv forumā pēc neirologa padoma vaicā kāda māmiņa.

Māmiņai atbild Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas neirologs Jurģis Strautmanis:

"Galvas sišana zīdaiņa vecumā pieder pie stereotipijām - pamatā labdabīgs kustību fenomens, ko novēro arī veseliem bērniem, bet biežāk bērniem ar attīstības traucējumiem. Būtu nepieciešams izvērtēt bērna attīstību pie pediatra, ģimenes ārsta vai neirologa. Vienīgais ārstēšanas veids - neļaut kustībām izveidoties par pieradumu. Galvas sišanu var pārtraukt, piemēram, paņemot bērnu rokās un tad ieinteresējot citā nodarbē.

Ar terminu stereotipijas apzīmē darbības, kas izpaužas kā spontānas, bezmērķīgas kustības, kurām piemīt ritmiskuma raksturs. Kustības ir paroksizmālas un ilgst sekundes, minūtes. Srereotipijas novēro bērniem ar neiroloģiskām vai psihiatriskām saslimšanām, bet arī normāli attīstītiem un ar augstu inteliģences līmeni. Stereotipijas pirmās manifestācijas parādās līdz 3 gadu vecumam."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!