Par bērnu augšanas tempiem vecāki spriež pēc apģērba. Ja ik gadu piedurknes kļūst par īsām, kurpes par šaurām vai veste par ciešu, viss kārtībā – bērns aug! Tomēr, ja piedurknes netop īsākas, vecākiem jāsāk uztraukties. Svarīgi to pamanīt laikus.
Parasti bērna svars no dzimšanas brīža līdz gada vecumam var pat trīskāršoties, bet augums pieaugt gandrīz uz pusi. Viena līdz triju gadu vecumā bērna augšanas ātrums ir aptuveni 7,5–13 cm gadā, bet no četru gadu vecuma līdz pubertātei (meitenēm – 11, zēniem – 13 gadu) bērns aug vienmērīgi un pastiepjas vidēji par 5–6 cm gadā.
Augšanas ātrums pubertātes laikā lielā mērā nosaka to, kāds būs cilvēka augums pieaugušā vecumā. Veselas meitenes pubertātes periodā (vidēji trīs gadu laikā) izaug apmēram 25 cm, bet zēni (vidēji četru gadu laikā) – 28 cm garāki. Kaulu masa šajā laikā palielinās 4–6 reizes.
Ja šķiet, ka bērns neaug, ir vērts konsultēties ar pediatru, jo normālu augšanu var apdraudēt pārciestas vai esošas hroniskas slimības, dažādas infekcijas un galvas traumas zīdaiņa vai bērna vecumā. Endokrinoloģe Iveta Dzīvīte-Krišāne uzskaita visbiežāk konstatētos iemeslus: iedzimtība (augšanas problēmas bijušas arī bērna vecākiem), vielmaiņas traucējumi, hroniskas slimības, augšanas hormona nepietiekamība, vairogdziedzera, aizkuņģa dziedzera, virsnieru garozas un dzimumdziedzeru patoloģijas. Attīstības traucējumus var radīt arī nepareizi ēšanas paradumi, nepietiekams uzturs, miega ilgums, nepareizs dienas režīms, kā arī dažādi psihosociālie un ārējās vides faktori.
Lai bērns augtu vesels un normāli attīstītos, uzturā jālieto pietiekami daudz olbaltumvielu, vitamīnu (īpaši svarīgs ir D vitamīns), minerālvielu (galvenokārt kalcijs, fosfors un magnijs) un šķiedrvielu. Procesu visos vecuma posmos ietekmē augšanas hormons, kas visvairāk izdalās dziļā miega fāzē no plkst. 22, tāpēc mēdz teikt, ka bērni aug naktīs. Ja organismā ir par maz šā hormona, augums ir ievērojami mazāks nekā vienaudžiem. Iespējama arī hormona pastiprināta izdalīšanās, kad bērns izaug garāks par saviem vienaudžiem.