Ssohk - 1083
Foto: Shutterstock
Viedoklis par alkoholu bērniem veidojas jau ļoti agrā vecumā. Pat, ja bērniem pēc paskaidrošanas ir skaidrs, ka tas ir pieaugušo dzēriens, viņi turpina vērot, kā uzvedas pieaugušie un kāda ir dažādu aktivitāšu (tai skaitā alkohola) vieta ikdienā un svētkos. Tāpat kā bērni iemācās no vecākiem un citiem cilvēkiem manieres, uzvedību, reakciju, tā viņi iemācās arī veidot attieksmi pret alkoholu un citām atkarību izraisošām vielām. Vēlāk bērnu izpratni par atkarību izraisošām vielām aizvien vairāk ietekmē sabiedrība, skola, mediji, filmas un draugi.

Kāpēc būtu jāsatraucas par to, kad bērns pirmo reizi pamēģina alkoholu, kaut tikai alus putiņas vai šampanieša glāzi, jaunajā gadā? Tādēļ, ka pat neliels alkohola daudzums par nopietni kaitēt bērna smadzenēm. Ārsts Pēteris Apinis norāda, ka cilvēka smadzenes attīstās līdz 25 gadu vecumam, īpaši tās smadzeņu daļas, kas atbild par lēmumu pieņemšanu, kritisko domāšanu un atkarībām. Amerikā veikti pētījumi liecina, ka ar katru gadu, kuru tiek atlikta pirmā alkohola lietošanas reize, par 14% samazinās šī cilvēka iespēja kļūt atkarīgam nākotnē vai saskarties ar citām ar alkoholu saistītām sociālām vai veselības problēmām.

Būtiska ir vecāku un aizbildņu aktīva iesaistīšanās, lai atliktu vecumu, kurā pamēģina alkoholu, kā arī mazinātu alkohola patēriņu vēlākos gados. Paspilgtinot dažādus ar alkohola lietošanu saistītus riskus, kā arī izvērtējot savu un apkārtējo paradumus ir iespējams atlikt to brīdi, kad jaunietis pirmo reizi izmēģina alkoholu. Iespējams, ka jaunietis izvēlēsies nekad nelietot alkoholu, zinot potenciālās sekas un iegūstot pozitīvu piemēru no apkārtējiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!